Kosova thërret Serbinë të mos u dalë krah të arrestuarve në veri, të përfshirë në krim e korrupsion

28.05.2019 20:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova thërret Serbinë të mos u dalë krah të arrestuarve në veri, të përfshirë në krim e korrupsion

Derisa në veri të vendit po zhvillohej aksioni kundër krimit të organizuar dhe kontrabandës, për gjithë rrjedhën e tij, presidenti i vendit Hashim Thaçi, është mbajtur i informuar nga krerët e sigurisë në zyrën e tij në Prishtinë.

Thaçi, pas takimit që pati me Drejtorin e Agjencisë së Inteligjencës, Kryeprokurorin dhe Drejtorin e Policisë tha se në mesin e të arrestuarve, shtetasi rus ishte maskuar si diplomat i huaj, raporton KTV.

Thaçi ka komentuar edhe deklaratat e presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiq, se janë të gatshëm të nisin ushtrinë për në Kosovë.

Kurse, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka siguruar të gjithë se aksioni ka qenë kundër krimit të organizuar e jo i drejtuar ndaj ndonjë etnie të caktuar.

Derisa, kryeparlamentari Kadri Veseli ka vizituar disa fshatra në veri të Kosovës gjatë ditës.

Ndërkaq, ministri i Jashtëm Behgjet Pacolli, i ka bërë thirrje Serbisë të mos abuzojë politikisht me një operacion të thjeshtë të policisë.

Ndërsa, Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka dënuar dhunën e përdorur ndaj policisë së Kosovës në veri.

Kurse, kryetari i LDK-së tha se drejtësia nuk guxon të jetë selektive, si në rastin e fajdeve.

“Krimi i organizuar nuk njeh etni, ashtu siç nuk duhet të njohë as ligji”, deklaroi Isa Mustafa.

Sipas Lëvizjes Vetëvendosje, Policia dëshmon se ka mundësi, aftësi dhe kapacitete për të luftuar krimin, por përgjithësisht, mungojnë urdhrat zyrtarë nga prokuroria dhe vullneti politik nga krerët institucionalë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë