Kosova me pak opsione në kërkim të kandidatit për “Oscar”

02.08.2017 22:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova me pak opsione në kërkim të kandidatit për “Oscar”

Dy filma që ngjarjen e zhvendosin në kohën e pasluftës – njëri që vë në fokus dy personazhe që ndihen të humbur dhe kërkojnë pranimin, e tjetri i konceptuar si homazh për një gjeneratë me protagonistin që e përmbyll qarkun jetësor në një gjendje të rëndë vetmie – janë përmendur se mund të jenë propozim i Kosovës për “Oscar”.

“T’padashtun”, nën regji të Edon Rizvanollit e “Eho” i Dren Zherkës, sipas QKK-së, janë filma që mund t’i plotësojnë kriteret për të qenë propozimi që do t’ia bëjë Akademisë prestigjioze, për shqyrtim në kategorinë e filmit më të mirë në gjuhë të huaj, shkruan sot “Koha Ditore”. Të martën, për të katërtin vit, QKK-ja e ka publikuar thirrjen për filmbërësit që t’i dërgojnë propozimet për konsiderim për çmimin “Oscar”, që mund ta përfaqësojë Kosovën sivjet.

Në thirrjen e QKK-së thuhet se të drejtën e konkurrimit e kanë të gjithë filmat nga Kosova që janë shfaqur apo do të shfaqen për shtatë ditë rresht në kinematë e vendit, duke nisur nga data 1 tetor i vitit 2016 e jo më larg sesa data 30 shtator e këtij viti, e të cilët i plotësojnë edhe kushtet e tjera të vëna nga “Academy of Motion Picture Arts and Sciences”.

Data e fundit për dorëzimin e propozimeve është 10 shtatori i këtij viti, por deri më tani as “Eho” dhe as “T’padashtun” nuk janë shfaqur në kinematë e Kosovës për shtatë ditë rresht. Nominimet për çmimet “Oscar” do të bëhen të ditura më 23 janar, përderisa ceremonia e 90-të e ndarjes së çmimeve prestigjioze do të mbahet më 4 mars të vitit që vjen.

Suksesi më i madh kinematografik i Kosovës mbetet nominimi i filmit të shkurtër britaniko-kosovar “Shok” në kategorinë “Best Live Action Short”, në ceremoninë “Oscars” të vitit 2016. /KohaDitore/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dropbox rrit kapacitetet e planeve me pagesë

Dropbox rrit kapacitetet e planeve me pagesë

Ja se si ndikojnë kufizimet e Android në telefonat Huawei

Ja se si ndikojnë kufizimet e Android në telefonat Huawei

Mark Zuckerberg i Facebook “i mbijeton” votës së lidershipit

Mark Zuckerberg i Facebook “i mbijeton” votës së lidershipit

Kanadaja ndalon shitjet e makinave me karburant deri në vitin 2040

Kanadaja ndalon shitjet e makinave me karburant deri në vitin 2040

Lamtumirë BlackBerry Messenger

Lamtumirë BlackBerry Messenger

Google shtrëngon masat për shtojcat dhe aplikacionet e Chrome

Google shtrëngon masat për shtojcat dhe aplikacionet e Chrome

Conte harron Juven, flet si interist: Do të shpërblej me punë besimin (Video)

Conte harron Juven, flet si interist: Do të shpërblej me punë besimin (Video)

Uber raporton humbje prej 1 miliardë dollarësh

Uber raporton humbje prej 1 miliardë dollarësh

Google Maps tregon pjatat më të preferuara të restoranteve

Google Maps tregon pjatat më të preferuara të restoranteve

Me Excel për iPhone mund të importoni databaza me kamerën e telefonit

Me Excel për iPhone mund të importoni databaza me kamerën e telefonit

Google kundër aplikacioneve të cilat shesin drogë

Google kundër aplikacioneve të cilat shesin drogë

T-Series, kanali i parë në YouTube me 100 milionë abonentë

T-Series, kanali i parë në YouTube me 100 milionë abonentë

Rekord Evropian për transmetimet e të dhënave mbi fibrat optike

Rekord Evropian për transmetimet e të dhënave mbi fibrat optike

Google Maps fillon raportimin e kamerave të shpejtësisë në 40 vende të botës

Google Maps fillon raportimin e kamerave të shpejtësisë në 40 vende të botës

Puna nga shtëpia, një prej trendeve globale në rritje

Puna nga shtëpia, një prej trendeve globale në rritje

Përkeqësohet gjendja shëndetësore e Assange në burg

Përkeqësohet gjendja shëndetësore e Assange në burg