Kosova në “Tour ta’ Malta”

23.03.2015 10:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova në “Tour ta’ Malta”

Pas anëtarësimit në Unionin Ndërkombëtar të Çiklizmit (UCI), Kosova do të debutojë në javën që po vjen në arenën ndërkombëtare.

Në fakt, Federata e Çiklizmit e Maltës do ta organizojë garën prestigjioze, “Tour ta’ Malta”, në të cilën do të debutojnë edhe çiklistët kosovarë.

Kjo garë katërditore do të nisë të enjten dhe në të do të marrin pjesë 110 garues, 59 prej të cilëve janë shtetas të huaj, kurse të tjerët vendas. Gara do të zhvillohet në tri disiplina: Elitë, Master, dhe për Femra.

Organizatori i kësaj gare e cilëson të veçantë pjesëmarrjen e çiklistëve nga Kosova. Pjesëmarrjen e kosovarëve e ka mirëpritur presidenti i Federatës së Çiklizmit të Maltës, John Zammit, në një konferencë për media, që është përcjell me interes nga gazetarët e atjeshëm.

“Në ‘Tour ta’ Malta’ do të debutojë edhe ekipi përfaqësues i Kosovës”, ka deklaruar Zammit, duke e konsideruar pjesëmarrjen e Kosovës si risi të kësaj gare.

“Ata janë ftuar të marrin pjesë në garën tonë nga një grup i çiklistëve të Maltës, të cilët garuan në Dubai më herët gjatë këtij viti. Dhe, ata kanë pranuar me dëshirë. Çiklistët nga Kosova tashmë kanë mbërritur në Maltë për t’u përgatitur për garën”, ka theksuar Zammit.

“Ne po ashtu kemi një skuadër nga Uganda, por ata kanë disa probleme me viza. Kontingjenti më i madh është prapë nga Britania e Madhe, por kemi edhe ngasës nga Italia, që garojnë me tri skuadra, Gjermania, Holanda dhe Danimarka”, ka potencuar Zammit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Momentet më pikante të Superligës në foto

Momentet më pikante të Superligës në foto

Manajn transferohet në Barcelonë

Manajn transferohet në Barcelonë

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq

“Bomberin” e bën Casemiro, Reali mposht Sevillan dhe merr kreun

“Bomberin” e bën Casemiro, Reali mposht Sevillan dhe merr kreun

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri