Kosova në luftë me prostitutat

20.10.2016 08:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova në luftë me prostitutat

Trafikimi me qenie njerëzore, apo siç njihet në zhargonin e sotëm “skllavërinë moderne”, mbetet sfidë e pakapërcyeshme për institucionet e Kosovës.

Edhe pse autoritetet e rendit në vend po bëjnë përpjekje për ta luftuar dhe për ta parandaluar trafikimin me qenie njerëzore, Kosovës i duhet shumë punë për t’i plotësuar standardet ndërkombëtare për ta eliminuar këtë dukuri.

Kështu u tha të martën në hapjen e fushatës së vetëdijesimit kundër trafikimit me qenie njerëzore, ku u zhvillua një konferencë në të cilën morën pjesë udhëheqësit e institucioneve vendore dhe të atyre ndërkombëtare.

Të gjithë kërkuan nga organet e rendit dhe të drejtësisë të punojnë më shumë në parandalimin dhe eliminim e kësaj dukurie, shkruan sot Gazeta Zëri.

Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, tha se institucionet përkatëse duhet të punojnë edhe më shumë, me qëllim që gjatë javëve dhe muajve në vijim ta ndryshojnë thellësisht imazhin e Kosovës në këtë fushë.

Ndërsa kërkoi nga Prokuroria dhe gjykatat t’u japin prioritet lëndëve që kanë të bëjnë me trafikimin me qenie njerëzore.

“Ndëshkueshmëria e njerëzve të përfshirë në trafikim me qenie njerëzore nuk është në shkallën e duhur dhe këtu duhet bërë ndryshime thelbësore. Nuk jam këtu për të adresuar asnjë kritikë gjithandej, sepse jemi të vetëdijshëm për shkallën e lartë të ngarkimit të gjykatave tona dhe të Prokurorisë. Mirëpo është thelbësore që gjatë javëve dhe muajve në vijim ne ta ndryshojmë thelbësisht imazhin e Kosovës në këtë fushë… Ne do t’u kërkojmë me mirësjellje sot edhe Prokurorisë, edhe gjykatave që për aq sa kanë mundësi, gjithnjë duke pasur parasysh sa të ngarkuara janë, që t’u japin prioritet lëndëve të cilat kanë të bëjnë me trafikimin me qenie njerëzore”, tha ministri Hyseni

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkupi fillon të “pastrohet” nga përmendoret kundërthënëse

Shkupi fillon të “pastrohet” nga përmendoret kundërthënëse

Shala: AKI mbi nivelin e shërbimeve në rajon

Shala: AKI mbi nivelin e shërbimeve në rajon

Lutja e deputetit të AAK-së: Mos na izoloni, nëse ka gabime do të korrigjohen

Lutja e deputetit të AAK-së: Mos na izoloni, nëse ka gabime do të korrigjohen

Thaçi Dekoron Sami Lushtakun

Thaçi Dekoron Sami Lushtakun

Delawie: Qytetarët e Kosovës meritojnë më shumë

Delawie: Qytetarët e Kosovës meritojnë më shumë

AKR-ja e Pacollit, kërcënon koalicionin PAN

AKR-ja e Pacollit, kërcënon koalicionin PAN

Kuvendi sqaron largimin me forcë të gazetarit Osmani

Kuvendi sqaron largimin me forcë të gazetarit Osmani

Surroi ironizon lojën e Kuvendit për demarkacionin

Surroi ironizon lojën e Kuvendit për demarkacionin

OEAK: Korrupsioni në shëndetësi dhe arsim i lartë

OEAK: Korrupsioni në shëndetësi dhe arsim i lartë

Limaj flet pas dështimit të Kuvendit

Limaj flet pas dështimit të Kuvendit

Pas emërimit të Hotit – Ky është numri zyrtar i zëvendësministrave në qeverinë Haradinaj

Pas emërimit të Hotit – Ky është numri zyrtar i zëvendësministrave në qeverinë Haradinaj

Eskalon Gjuriq: Avdullah Hoti, gjenocidin në Kosovë e kreu UÇK-ja terroriste

Eskalon Gjuriq: Avdullah Hoti, gjenocidin në Kosovë e kreu UÇK-ja terroriste

Universiteti i Prishtinës me marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin e Moskës

Universiteti i Prishtinës me marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin e Moskës

Pacolli akuzon Haradinajn: E ndryshove trasenë e rrugës Gollak – Gjilan kur unë isha jashtë vendit

Pacolli akuzon Haradinajn: E ndryshove trasenë e rrugës Gollak – Gjilan kur unë isha jashtë vendit

Daçiq-Lavrov: Deklarata e Thaçit për njohje nga Rusia s`ndryshon asgjë

Daçiq-Lavrov: Deklarata e Thaçit për njohje nga Rusia s`ndryshon asgjë

Gazetari i KALLXO.com Pengohet në Kuvend

Gazetari i KALLXO.com Pengohet në Kuvend