Kosova ndërmjet mbajtjes së zgjedhjeve dhe Qeverisë teknike

14.08.2019 16:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova ndërmjet mbajtjes së zgjedhjeve dhe Qeverisë teknike

Pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, shumica e partive politike parlamentare në Kosovë, kanë deklaruar se janë për zgjedhje të jashtëzakonshme dhe jo për një Qeveri teknike.

Megjithatë, përfaqësues të disa partive politike dhe analistë politikë thonë se ende nuk janë shuar të gjitha mundësitë që të ketë një qeveri teknike për të vazhduar mandatin e Qeverisë Haradinaj.

Albulena Haxhiu, deputete e Lëvizjes Vetëvendosje, tha se përveç subjektit të cilit ajo i takon, ka parti politike dhe mekanizma të tjerë që po i shfrytëzojnë të gjitha mundësitë që vendi të mos shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme.

“As sot nuk mund të themi se janë ndalur këto angazhime sepse kemi përvoja të hidhura… janë bërë koalicione më të çuditshme vetëm e vetëm që të kemi qëndrueshmëri në politikë ose të mos shkohet në zgjedhje të jashtëzakonshme. Për Vetëvendosjen zgjedhjet e jashtëzakonshme janë zgjidhje dhe ne konsiderojmë se opozita edhe prej sot, duhet të jetë qeverisja e ardhshme”, tha Haxhiu.

Politologu, Ramush Tahiri, tha për Radion Evropa e Lirë, se pavarësisht deklarimeve të partive politike se vendi duhet të shkojë në zgjedhje, ende ka kohë për formimin e një qeverie teknike. Ai thekson se qeveria teknike e nxjerrë vendin nga kriza.

“Gjithmonë ka kohë për qeveri teknike nëse partitë merren vesh edhe nëse ka platformë dhe qëllim”, tha Tahiri.

Tahiri konsideron se disa mekanizma dhe parti politike në forma të caktuara kanë shprehur gatishmëri që të ketë një qeveri teknike në mënyrë, siç thotë ai, të përfundojnë disa proceseve si është dialogu politik mes Kosovës dhe Serbisë si dhe reforma zgjedhore.

/shkrimin e plotë e gjeni në Radion Evropa e Lirë/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zaev ashpërson fjalorin, reagime në Maqedoninë e Veriut

Zaev ashpërson fjalorin, reagime në Maqedoninë e Veriut

Kosova ndërmjet mbajtjes së zgjedhjeve dhe Qeverisë teknike

Kosova ndërmjet mbajtjes së zgjedhjeve dhe Qeverisë teknike

Korporata Energjetike e Kosovës, për gjashtë muaj tejkalon të gjitha parashikimet

Korporata Energjetike e Kosovës, për gjashtë muaj tejkalon të gjitha parashikimet

Burgu i Goli Otok-ut pas gjashtë dekadash

Burgu i Goli Otok-ut pas gjashtë dekadash

“Sunfire merr jetë njerëzish”, mjekët: OBSH e klasifikon me helmueshmëri të nivelit të dytë

“Sunfire merr jetë njerëzish”, mjekët: OBSH e klasifikon me helmueshmëri të nivelit të dytë

Server: Millosheviqi është armik më i madh i Serbisë se Clinton apo Albright

Server: Millosheviqi është armik më i madh i Serbisë se Clinton apo Albright

AAK-ja thotë se me Nismën dhe PSD-në do t’i mundin kundërshtarët

AAK-ja thotë se me Nismën dhe PSD-në do t’i mundin kundërshtarët

Për 24 orë ngritën 49 aktakuza ndaj 71 personave

Për 24 orë ngritën 49 aktakuza ndaj 71 personave

Merkel: Shpëtimi i migrantëve pjesë e natyrës njerëzore

Merkel: Shpëtimi i migrantëve pjesë e natyrës njerëzore

Gashi: Jemi në një situatë të re politike – për qeverinë e re vendos sovrani

Gashi: Jemi në një situatë të re politike – për qeverinë e re vendos sovrani

Ambasadori amerikan: Kosova dhe Serbia të përmbahen nga vendimet e njëanshme, koha për marrëveshje

Ambasadori amerikan: Kosova dhe Serbia të përmbahen nga vendimet e njëanshme, koha për marrëveshje

“Veseli kryeministër, Haziri kryeparlamentar”

“Veseli kryeministër, Haziri kryeparlamentar”

Hoxhaj: Në koalicion parazgjedhor me partitë e vogla, qeverisja e Haradinajt s’përmbushi misionin

Hoxhaj: Në koalicion parazgjedhor me partitë e vogla, qeverisja e Haradinajt s’përmbushi misionin

Bashkatdhetarët lënë Kosovën, kolona të gjata dhe pritje deri në tri orë në dalje të pikë kalimeve kufitare

Bashkatdhetarët lënë Kosovën, kolona të gjata dhe pritje deri në tri orë në dalje të pikë kalimeve kufitare

99 aksidente trafiku brenda 24 orëve në Kosovë

99 aksidente trafiku brenda 24 orëve në Kosovë

Vasili kundër Soreca-s: Shpresoj se nuk paguheni për të mbajtur mbyllur derën e Evropës

Vasili kundër Soreca-s: Shpresoj se nuk paguheni për të mbajtur mbyllur derën e Evropës