Kosova mbetet e pamposhtur

21.03.2019 21:01

Kosova e ka barazuar 2-2 me Danimarkën 2-1 midis stadiumit “Fadil Vokri”.

Nuk ishte aspak rastësi ajo ecuri prej 10 ndeshjeve pa humbje. Nuk ishte aspak rastësi formë e lart e Kosovës në Ligën e Kombeve, sepse, sonte në stadiumin “Fadil Vokrri”, “Dardanët” kanë ndalur skuadrën e 10 më të mirë në renditjen e FIFA-s, Danimarkën, shkruan Gazeta Express.

Kosova barazoi 2-2 me Danimarkën duke pranuar gol në minutat shtesë, por kjo nuk e zbeh paraqitjen e djelmoshave tanë, një skuadër që luan si një trup i vetëm, duke mos bërë dallimin në individë.

Age Hareide, tha para ndeshjes se për ta, ky takim miqësor, është si një stërvitje para përballjes me Zvicrën, por ishte e kundërta, ishte stërvitje e mirë për Kosovën, edhe fatkeqësisht pranuam në fund të takimit.

“Dardanët” ishin fantastik nga minuta e parë dhe pas disa tentimeve, e gjetën golin në minutën e 42’, shënoi Amir Rrahmani me kokë një gol të bukur për të dërguar skuadrën e Bernard Challndes në pushim me epërsinë e një goli.

Në pjesën e dytë, Challendes bëri dy ndryshime të menjëhershme, edhe katër të tjera deri në fund – gjashtë në total.

Pjesa e dytë nisi jo mirë për tanët, pasi pranuam gol në minutën e 63’.

Mesfushori i Tottenhamit, Christian Eriksen, ishte ai që shënoi për 1-1 nga pika e bardhë.

Penalltia u shkaktua nga Herolind Shala, por ishte shumë, shumë e dyshimtë, pasi lojtari i Dardanëve rrëshqiti.

Sido që të jetë, Kosova, që ishte fantastike nga minuta e parë, riktheu sërish epërsinë pas vetëm 3 minutave kur pranuan gol.

Pas një aksioni të bukur, Bersant Celina ngriti në këmbë 15 mijë tifozë duke shënuar për 2-1.

Por, në minutat e fundit, në atë të 91’, “Dardanët” pranuan gol, Pierre-Emile Hoejbjerg shënoi për rezultatin 2-2. /Gazeta Express/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!

“Humanizëm i lartë e atdhedashuri e thellë”, Cakaj falenderon FSK-në

Dardani Rashica ka shënuar gol shumë të bukur, ia siguron fitoren Werderit

Miratohet kërkesa për urdhërarrest ndërkombëtar për Zvonko Veselinoviqin

Është gjendur “këlyshi” i ngrirë 18,000-vjet më parë

Pack: Pas gabimit të Macron nevojitet diçka më konkrete për njerëzit e Ballkanit Perëndimor

Marin Mema, Ramës: Nuk pranojmë centralizim. Jemi sytë e zëri i shqiptarëve të thjeshtë

“Sot duhet të nisim punën”/ Inxhinieri-Ramës: Përgatituni për një dëm mbi 500 mln euro

Artisti shqiptar: Këta janë ‘kosovarët’ që ju i paragjykoni, për mua këta kanë qenë dhe do të mbeten shqiptarët e Kosovës!

Borrelli thotë se mosnjohja e pavarësisë së Kosovës nga Spanja “s’paraqet problem për mua”

Elvis Naçi: Më kanë akuzuar, nuk do të merrem asnjëherë me politikë

Drejtori i Institutit të Ndërtimit: Kemi ekspertë të huaj në terren, deri më tani 27 banesa do të prishen

Rama: Të gjithë duhet të biem dakord për garantimin e transparencës për të ardhurat