Kosova ka nevojë për patriotizëm ndryshe

28.07.2020 22:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova ka nevojë për patriotizëm ndryshe

Nga: Avni Jashari

Forma më e keqe e patriotizmit është t`i mbyllësh sytë para një realiteti, ta mbyllni gojën me hipokrizi e lavdërim, që nuk shërbejnë asgjë tjetër veçse për ta fshehur nga vetja dhe të tjerët të këqijat e gjalla që na rrethojnë. Një iluzion dramatik sikurse të luani “fshehurazi” me qytetarët, vendin e tyre dhe po ashtu gjërave që i rrethojnë. Publikimi dhe mashtrimi mediatik që bëhet nga elita politike për tu servuar opinionit “Ishullin që nuk ekziston”, e megjithatë realiteti duket që nga dritaret e shtëpive tona, s`ka të ndalur. Nuk është shumë e largët dita ku populli do t`i mbledh të gjitha shkaqet e këtyre mashtrimeve që sot bëhen me qytetarin e thjeshtë e kjo nuk është fare e vogël, ngase gjerat e tilla kanë marr hov tash e 20 vite radhazi. Shumë qytetar të Kosovës, fillimisht ishin ballafaquar se si ta siguronin kafshatën e gojës për 15-20 dit, dikur për një javë e sot ka shumë të tillë që nuk ka çka tu shërbejnë fëmijëve dhe familjes për drekë.

Ka shumë pyetje që u drejtohen politikanëve tanë tash e sa kohë, përgjigjeje e tyre janë të ngjashme dhe injoruese . Hetimet janë të ndaluara, transmetimet janë të ngushta dhe të filtruara. Në edicionet e lajmeve zotërojnë tema ku pushtetarët japin këshilla për “përsosmërinë”, ku në fakt gjithçka është e kundërta e realitetit, apo thjeshtë nuk është asgjë ashtu qysh parashtrohet.

Sot mashtrimi, korrupsion dhe shantazhi kanë zëvendësuar patriotizmin. Ku drejtori i një TV-je për përvetësim nuk presim të marr hapa prapa dhe ta zhbëj një gjë të tillë, kur një deputet i ndjekur penalisht thirrët për kumbari në festime e ngjarje megalomane shtetërore.

Morali është i barabartë me zero dhe fatkeqësisht kjo gjë po infekton edhe gjeneratat e reja të cilat pritet ta drejtojnë këtë vend përpara. Po infektohen te gjithë nga kjo dukuri e brisht më shume se nga COVID-19. Sot te ne mungon gjithçka e mirë duke u nisur nga ndjenja e paqes demokratike, vlerat ideologjike, moral etj. Sot më shumë se kurrë të gjithëve e në veçanti klasës politike i duhet një lloj pastrimi shpirtërorë për t`i shpërla shpirtrat e tyre të mykur nga urrejtja, përvetësim dhe megaloma-pasuria që kanë përvesuar paligjshëm.
Vetëm ata që pretendojnë dhe donë me zemër t`i luftojnë këto gjëra për të mirën kolektive, mundë të quhen patriotët e kohës, duke përfaqësuar tërësinë e strukturës shoqërore e kulturore. Të tillë fatkeqësisht ende nuk ka, ose disa që na paraqitën janë vetëm si mirazh që sapo ju afrohesh zhdukën duke ta lënë imazhin si ëndërr e realiteti i tyre mbetet një shkretëtirë e boshatisur.

Patriotizmi kushtetues është konkret dhe i vërtet i një vendi, e as ky patriotizëm nuk personifikon elitën politike të cilët shkelin me dy këmbët Kushtetutën e shtetit dhe vendosin të qëndrojnë ende në postet e tyre, ngase këtu mund ta bëjnë këtë sepse kanë komoditetin dhe shto kësaj të gjitha këto që i ceka më lart, këta politikan dalin si tiran të vjetër, e tiranët herët apo vonë dihet se si përfundojnë. Urojmë një përfundim të till për ta!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosova ka nevojë për patriotizëm ndryshe

Kosova ka nevojë për patriotizëm ndryshe

Zanafilla e miqësisë Shqiptaro Amerikane

Zanafilla e miqësisë Shqiptaro Amerikane

Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Katrahura profesionale në Kosovë

Katrahura profesionale në Kosovë

Monumenti që mungon!

Monumenti që mungon!

Nuk mund të burgoset liria…

Nuk mund të burgoset liria…

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan