Kosova humbi 17 mijë vende të punës vitin e kaluar

03.04.2019 09:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova humbi 17 mijë vende të punës vitin e kaluar

Sipas një raporti të Bankës Botërore që u publikua dje, Kosova gjatë vitit të kaluar ka humbur rreth 17 mijë vende të punës. Përderisa opozita fajëson Qeverinë, kryeministri Ramush Haradinaj ka mohuar të jetë rritur papunësia, ai madje ka pohuar se në Kosovë ka ulje të papunësisë, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Ndonëse Kosova vazhdon të kryesojë me rritjen më të madhe ekonomike në vendet e rajonit, gjatë vitit të kaluar në Kosovë janë humbur rreth 17 mijë vende të punës.

Kështu thotë raporti i Bankës Botërore, i cili u publikua dje. Drejtori i Zyrës së Bankës Botërore në Kosovë, Marco Mantovanelli, theksoi se numri i të punësuarve është zvogëluar dhe prodhimi në vend nuk ka krijuar vende të reja të punës, duke shtuar se rritja ekonomike prej 4,2 për qind është e cenueshme, pasi ka qenë e shtyrë nga investimet publike dhe ato private…( online.zeri.info)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Cimeret e mia, sa herë mbeteshin pa para, dilnin e kërkonin para për kinse të sëmurët”

“Cimeret e mia, sa herë mbeteshin pa para, dilnin e kërkonin para për kinse të sëmurët”

Rrezikohen 15.4 milionë euro, Qeveria do zgjidhje për ish-“Gërminë”

Rrezikohen 15.4 milionë euro, Qeveria do zgjidhje për ish-“Gërminë”

Kosova humbi 17 mijë vende të punës vitin e kaluar

Kosova humbi 17 mijë vende të punës vitin e kaluar

Në Kosovë s’ka qendër rehabilitimi, kushtet financiare bëjnë që shumë qytetarë të mos kenë mundësi të shkojnë në privat

Në Kosovë s’ka qendër rehabilitimi, kushtet financiare bëjnë që shumë qytetarë të mos kenë mundësi të shkojnë në privat

Nga rrëzimi i aeroplanit në Maqedoni vdiqën katër anëtarë të një familjeje

Nga rrëzimi i aeroplanit në Maqedoni vdiqën katër anëtarë të një familjeje

BE, Schmidt synon postin e Mogherinit (VIDEO)

BE, Schmidt synon postin e Mogherinit (VIDEO)

Demi: Njerëzit po kërkojnë azil nëpër Evropë, Kosova u ka mbet banditëve

Demi: Njerëzit po kërkojnë azil nëpër Evropë, Kosova u ka mbet banditëve

Ambasadori gjerman vizitë te anti-korrupsioni

Ambasadori gjerman vizitë te anti-korrupsioni

Haradinaj: Serbia po blen armë në Moskë për qëllime lufte

Haradinaj: Serbia po blen armë në Moskë për qëllime lufte

Delegacioni i Gjysmëhënës së Kuqe të Katarit viziton Kryqin e Kuq të Kosovës

Delegacioni i Gjysmëhënës së Kuqe të Katarit viziton Kryqin e Kuq të Kosovës

I riu nga Kamenica kërkon ndihmën tuaj

I riu nga Kamenica kërkon ndihmën tuaj

Vuçiq iu kërkon deputetëve të Bundestagut që Gjermania dhe BE-ja t’i bëjnë presion Kosovës

Vuçiq iu kërkon deputetëve të Bundestagut që Gjermania dhe BE-ja t’i bëjnë presion Kosovës

Hartohet plan urgjent për parandalimin e zjarreve në malet e Kosovës

Hartohet plan urgjent për parandalimin e zjarreve në malet e Kosovës

Qeveria ndan 40 mijë euro për Shoqatën e Malazezëve

Qeveria ndan 40 mijë euro për Shoqatën e Malazezëve

Gjilani nderon martirët e Lladovës në 20 vjetorin e masakrës

Gjilani nderon martirët e Lladovës në 20 vjetorin e masakrës

Maqedonia, rekord në Evropë për burgje të stërmbushura

Maqedonia, rekord në Evropë për burgje të stërmbushura