Kosova, gati për paketime të standardizuara të duhanit

31.05.2016 14:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova, gati për paketime të standardizuara të duhanit

Kosova pritet që së shpejti të nis implementimin e paketimeve të standardizuara të duhanit.

Pa logo, ngjyra e informata promovuese dhe me një paketim një-ngjyrëshe, standard për të gjitha llojet, Kosova po synon që të zvogëlojë numrin e personave që pinë duhan dhe të vetëdijësojnë qytetarët për rrezikun që shkakton ky konsum, veçanërisht të rinjtë.

Paketimet që synohet të implementohen nga viti 2017, pritet të jenë të shoqëruara me disa fotografi të cilat pasqyrojnë pasojat që ka pirja e duhanit tek të gjitha moshat. Kjo u bë e ditur sot në Ditën Botërore anti-duhan, ditë kjo që u shënua me porosinë “Bëhuni gati për paketime të standardizuara”.

Përfaqësues të Qeverisë, Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, koalicionit anti-duhan, sot në ditën Botërore Anti-Duhan folën për rëndësinë e aktiviteteve vetëdijësuese për përdorimin e produkteve të duhanit.

Ministri i Shëndetësisë, Imet Rr ahmani tha se tashmë është finalizuar udhëzimi për pakot e standardizuara.

“Ministria është duke bërë fuqizimin e legjislacionit me atë që kohë më parë është future në zbatim udhëzimi administrative për mjediset pa tym duhani, ndërsa është finalizuar udhëzimi për vërejte të kombinuara apo pakot e standardizuara që është edhe temë kryesore e kësaj dite. Aplikimi i pakove të standardizuara, bazuar në përvojën e shteteve që tashmë i kanë aplikuar vërejtët me fotografi dekurajuese për duhan-pirjen, është një masë për ngritjen e vetëdijes kundër duhanit, dhe parandalimit të joshjes së të rinjve për duhan-pirje”, tha Rrahmani.

Sipas tij, metoda të tilla kanë pasur efekt në vendet ku janë implementuar.

Rrahmani bëri të ditur se sot ka nënshkruar vendimin për themelimin e grupit punues për hartimin e programit kombëtar për kontrollin e duhanit, një qasje gjithëpërfshirëse dhe ndër sektoriale, që për prioritet, sipas tij, ka ngritjen e ndërgjegjësimit kundër duhanit.

Ai pranoi se rruga për zbatimin e ligjit për kontrollin e duhanit nuk është e lehtë.

Ndërsa Shkumbin Spahija nga KADC, paraqiti disa fotografi, modele, siç do të dukeshin paketimet e standardizuara të duhanit në Kosovë.

“Në vendet që e kanë aplikuar ka çuar në ulje të konsumit të duhanit, sidomos tek të rinjtë,i ka frikësuar ata nga nisja e konsumimit të duhanit, dhe e ka bërë më te lehtë për rata persona që kanë dëshiruar ta lënë duhanin, që ta lënë atë. …Besoj që ministri do ta nënshkruaj sapo të finalizohet plotësisht, në pakot e produkteve të duhanit në Kosovë do të duhej të gjendeshin k ëto fotografi nga janari I vitit 2017, kështu po mundohemi, tani kjo varet nga Ministria e Shëndetësisë”, tha Spahija.

Drejtori i OBSh-së në Kosovë, Skënder Syla tha se kjo organizatë u ka rekomanduar të gjitha vendeve që të ndërmarrin masa për të ndryshuar, apo hartuar legjislacionin që do të mundësonte fillimin e zbatimit të paketimeve të standardizuara.

“OBSh u rekomandon të gjitha vendeve që të ndërmarrin masa për të ndryshuar apo hartuar legjislacionin i cili do të mundësojë fillimin e zbatimit të paketimit të standardizuara…Neni 11 I udhërrëfyesve të konventës kornizë për kontrollin e duhanit të OBSh-së shpjegojnë paketimin e standardizuar, si masë për të përkufizuar apo ndaluar përdorimin e logove, ngjyrave, imazheve të brendeve apo informatave provuese në paketimet, përveç emrit të brendit dhe të produktit, i cili është i shtypur në ngjyrë dhe formë standard. Pavarësisht brendit të paketimit të cigareve, ato nga pamja e jashtme do të duken të njëjta”, tha Syla.

Kosova ka miratuar ligjin për kontrollin e duhanit në vitin 2013.

Brenda një viti, duhani vret rreth 5.4 milionë njerëz në botë, apo në çdo 6.5 sekonda vdes një person për shkak të sëmundjeve të lidhura direkt me duhan-prijën./rtk/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Të shtrirë në tokën e mbuluar në gjak, dalin pamjet e aksidentit tragjik në Kamëz (Foto)

Të shtrirë në tokën e mbuluar në gjak, dalin pamjet e aksidentit tragjik në Kamëz (Foto)

Detaje nga krimi i paralajmëruar në Brekoc të Gjakovës i pandaluar nga Policia (Video)

Detaje nga krimi i paralajmëruar në Brekoc të Gjakovës i pandaluar nga Policia (Video)

Thaçi nuk përgjigjet për kompromisin me Serbinë, por sulmon Grupin KOHA

Thaçi nuk përgjigjet për kompromisin me Serbinë, por sulmon Grupin KOHA

Pjetër Nrecaj flet para policisë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës

Pjetër Nrecaj flet para policisë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Dhuna në familje mposht drejtësinë

Dhuna në familje mposht drejtësinë

Marrëveshja e Ministrisë së Bujqësisë me USAID-in siguron 3.8 milionë euro për sektorin e bujqësisë

Marrëveshja e Ministrisë së Bujqësisë me USAID-in siguron 3.8 milionë euro për sektorin e bujqësisë