Kosnetti pret që SHBA-ja të dalë më e fuqishme pas trazirave të fundit

05.06.2020 17:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosnetti pret që SHBA-ja të dalë më e fuqishme pas trazirave të fundit

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë se Amerika do të dalë më e fuqishme nga situata aktuale pas trazirave të shkaktuara pas vdekjes së afroamerikanit George Floyd në duart e policisë.

Në një postim në Facebbok, Kosnett ka falënderuar qytetarët e Kosovës që kanë shprehur ngushëllime e brengën për vdekjen e Floydit. Ai ka thënë se autoritetet shtetërore amerikane janë të përkushtuara për drejtësi pas këtij rasti.

“Presidenti Trump ka deklaruar: Vdekja e George Floydit në rrugët e Mineapolisit ishte tragjedi e rëndë, që nuk do të duhej të kishte ndodhur kurrë. Ajo i ka mbushur amerikanët anembanë vendit me ndjenjë të tmerrit, zemërimit dhe pikëllimit”, ka kujtuar Kosnett.

“Si amerikan dhe si njeri, e ndaj zemërimin për vdekjen e Z. Floyd dhe i kam shikuar ngjarjet që pasuan në rrugët e qyteteve amerikane me shqetësim të thellë. Përderisa vazhdojmë të përfytemi me diskriminimin në jetën dhe drejtësinë amerikane, objektet si Memoriali Kombëtar për Paqe dhe Drejtësi dhe Muzeu i Trashëgimisë na ndihmojnë të ekzaminojmë të kaluarën në mënyrë të sinqertë dhe ta dyfishojmë vendosmërinë tonë për të mundësuar drejtësinë në të tashmen. Unë besoj se Amerika do të dalë nga ky çast i tmerrshëm më e fuqishme dhe edhe më e përkushtuar për të gjetur rrugën përpara për të përmbushur premtimin historik të të drejtave të barabarta dhe drejtësisë së barabartë për të gjithë qytetarët. Kjo do të kërkojë veprim të bashkërenditur të qeverisë dhe qytetarëve, me ndihmën e shtypit të lirë. Të njëjtën gjë e duam edhe për Kosovën”, ka vazhduar Kosnetti.

Vdekja e Floydit në duart e policisë ka çuar në protesta masive në gjithë SHBA-në dhe disa prej tyre janë shndërruar në dhunë e plaçkitje.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti: Nuk shkova në Bruksel nga dëshira për të dal në fotografi me Vuçiqin

Hoti: Nuk shkova në Bruksel nga dëshira për të dal në fotografi me Vuçiqin

Raportuesja për Kosovën në PE: Vizitova Specialen, mësova shumë rreth punës së tyre të mrekullueshme

Raportuesja për Kosovën në PE: Vizitova Specialen, mësova shumë rreth punës së tyre të mrekullueshme

Hoti për PDK-në në Qeveri: Në këtë moment s’mund të them asgjë

Hoti për PDK-në në Qeveri: Në këtë moment s’mund të them asgjë

​Ndeshje në Prishtinë, përfshihet edhe një motoçikletë

​Ndeshje në Prishtinë, përfshihet edhe një motoçikletë

Aksidentohet Fifi, tregon gjendjen e saj shëndetësore

Aksidentohet Fifi, tregon gjendjen e saj shëndetësore

Kryeministri Hoti e komenton momentin kur Vuçiq e pyeti se a din serbisht

Kryeministri Hoti e komenton momentin kur Vuçiq e pyeti se a din serbisht

Daut Haradinaj: UÇK është e pastër, turpi është te shteti i Millosheviqit

Daut Haradinaj: UÇK është e pastër, turpi është te shteti i Millosheviqit

​OBSH-ja vlerëson lart angazhimin në menaxhimin me Covid-19 në Obiliq

​OBSH-ja vlerëson lart angazhimin në menaxhimin me Covid-19 në Obiliq

Zidane: Fitimi i La Ligas më i mirë se Championsi

Zidane: Fitimi i La Ligas më i mirë se Championsi

Ministri Zemaj njofton se nga Covid-19 humbi jetën miku i tij

Ministri Zemaj njofton se nga Covid-19 humbi jetën miku i tij

Flet Thaçi pas kthimit në Kosovë, falënderon qytetarët

Flet Thaçi pas kthimit në Kosovë, falënderon qytetarët

​137 raste me Covid-19 po trajtohen në Gjilan

​137 raste me Covid-19 po trajtohen në Gjilan

Aksioni i ATK-së në servisin e automjeteve

Aksioni i ATK-së në servisin e automjeteve

​Qindra raste të dyshuara me COVID-19 po trajtohen në Ferizaj

​Qindra raste të dyshuara me COVID-19 po trajtohen në Ferizaj

​45% e të rinjëve thonë se mbajnë maskë në publik

​45% e të rinjëve thonë se mbajnë maskë në publik

Thaçi mbërrin në Kosovë, ndalon në Morinë për t’i përshëndetur qytetarët që kishin dalë për të (Video)

Thaçi mbërrin në Kosovë, ndalon në Morinë për t’i përshëndetur qytetarët që kishin dalë për të (Video)