Kosnett: Marrëveshja finale duhet të pranohet nga popujt, jo vetëm nga disa politikanë

02.12.2019 22:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosnett: Marrëveshja finale duhet të pranohet nga popujt, jo vetëm nga disa politikanë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka dhënë një intervistë për Kohën Ditore, teksa ka vizituar sot ambientet e reja të Grupit Koha.

Në intervistën që botohet nesër në Koha Ditore, mes tjerash, ai ka folur për detyrat që e presin qeverinë e ardhshme.

Pse Kosnett e konsideron jo reale të flitet për qeverisje pa e pranuar realitetin politik të Listës Serbe?

Çfarë qasje duhet të aplikojë Kosova në dialog me Serbinë dhe deri kur duhet të mbërrihet marrëveshja?

Pse i quan “keqkuptime” zërat që thonë se Shtetet e Bashkuara aktivisht po e shtyjnë një ndryshim të madh të kufijve?

Cili është shpjegimi i tij për marrëveshjen finale dhe pse ajo duhet të jetë e pranueshme për popujt, e jo vetëm për disa politikanë?

Veç dialogut, Kosnett ka folur edhe për masat e paralajmëruara nga qeveria e ardhshme, në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Diplomati amerikan u ka dhënë përgjigje edhe zërave që kërkojnë rishikimin e mandatit të Gjykatës Speciale.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


OKB: Ulje alarmante e nivelit të vaksinimit të fëmijëve në botë

OKB: Ulje alarmante e nivelit të vaksinimit të fëmijëve në botë

​KSHZ: Dalja e votuesve deri në ora 17:00 është 38.78 për qind

​KSHZ: Dalja e votuesve deri në ora 17:00 është 38.78 për qind

KE: Vala e dytë e koronavirusit është e pashmangshme

KE: Vala e dytë e koronavirusit është e pashmangshme

Edhe pas 5 orësh Specialja po vazhdon ta intervistojë Presidentin Thaçi

Edhe pas 5 orësh Specialja po vazhdon ta intervistojë Presidentin Thaçi

Edhe dy të vdekur nga COVID-19, shkon në 114 numri i viktimave  në Kosovë

Edhe dy të vdekur nga COVID-19, shkon në 114 numri i viktimave në Kosovë

​Cakaj priti në takim Jasharin e Lladrovcin, flasin për drejtësinë dhe pastërtinë e luftës së UÇK-së

​Cakaj priti në takim Jasharin e Lladrovcin, flasin për drejtësinë dhe pastërtinë e luftës së UÇK-së

​198 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore dhe 4 të vdekur

​198 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore dhe 4 të vdekur

​126 raste aktive me Covid-19 në Gjilan

​126 raste aktive me Covid-19 në Gjilan

​Abrashi: Së shpejti nisim procedurat për ndërtimin e tranistit të Klinës

​Abrashi: Së shpejti nisim procedurat për ndërtimin e tranistit të Klinës

​Salla e sportit në Istog do të përfundojë në shtator

​Salla e sportit në Istog do të përfundojë në shtator

​Kuvendi mblidhet më 23 korrik, në rend dite edhe situata e krijuar në Telekom

​Kuvendi mblidhet më 23 korrik, në rend dite edhe situata e krijuar në Telekom

​Në Vushtrri 92 raste aktive me COVID-19

​Në Vushtrri 92 raste aktive me COVID-19

Policia në Prizren inicion raste ndaj 30 personave për mosrespektim të masave kundër Covid-19

Policia në Prizren inicion raste ndaj 30 personave për mosrespektim të masave kundër Covid-19

119 raste të reja me Covid-19, 13 pacientë në gjendje kritike

119 raste të reja me Covid-19, 13 pacientë në gjendje kritike

Mbyllet Komuna e Mitrovicës në Veri, shkak Covid-19

Mbyllet Komuna e Mitrovicës në Veri, shkak Covid-19

Ministri Kuçi lidhur me bllokimin e Telekomit: Do të gjendet zgjidhja më e mirë e mundshme

Ministri Kuçi lidhur me bllokimin e Telekomit: Do të gjendet zgjidhja më e mirë e mundshme