Kosnett flet hapur, thotë se ndaj vendimeve të padrejta duhet protestuar paqësisht

25.04.2019 19:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosnett flet hapur, thotë se ndaj vendimeve të padrejta duhet protestuar paqësisht
Play

Për zgjim qytetarë i ka ftuar kosovarët ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett.

Gjatë diskutimit “Fol Hapur”, Kosnetti ka thënë se qytetarët duhet të flasin e protestojnë në mënyrë paqësore për padrejtësitë dhe për pasurimin e zyrtarëve publikë.

“Ka shumë mjete që qytetarët e Kosovës kanë në dispozicion për t’i sfiduar vendimet e Qeverisë, që ata i konsiderojnë të padrejta. Flisni, organizohuni, protestoni. Flas si mik i Kosovës, si përfaqësues i vendit, i cili ka çështjet e veta ligjore dhe politike. Mendoj se në demokraci një oligarki mund të marrë kontrollin vetëm nëse njerëzit e lejojnë atë”, ka thënë Kosnett.

Protestën e së premtes të paralajmëruar nga Vetëvendosje kundër kryeprokurorit Aleksandër Lumezi, ambasadori Kosnett e ka quajtur e drejtë e secilit për të protestuar në mënyrë demokratike.

paqësore janë një aspekt i demokracisë dhe partitë politike dhe organizatat e tjera duhet të kenë të drejtë të protestojnë në mënyrë paqësore. Po ashtu, dua të them se u shokova kur kuptova që partitë politike ishin angazhuar në vepra të dhunshme në Kuvend, për shembull gazi lotsjellës. Këto veprime ndikojnë keq në reputacionin e Kosovës në arenën ndërkombëtare”, ka thënë Kosnett.

Ambasadori amerikan ka bërë një varg kritikash për funksionimin e sistemit të drejtësisë, punësimet familjare e politike nëpër borde e agjenci të pavarura.

Ai ka përmendur emërimin pa meritë dhe kualifikim të Naser Shalës në krye të Agjencisë për Verifikim të Pronës.

I pari i SHBA-së në Kosovë, tha se numri i veteranëve të luftës është rritur jashtëzakonisht shumë dhe në mënyrë të dyshimtë.

I rezervuar për të dhënë përgjigje u tregua kur u pyet për ish-prokurorin Special, Elez Blakaj, dhe për punën aktuale të kryeprokurorit Aleksandër Lumezi.

Përveç kritikave, ambasadori Kosnett ka lavdëruar institucionet e Kosovës për transparencë në prokurimin publik dhe për miratimin e Ligjit për sinjalizuesit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë