Korrigjohen tekstet e muzikës, mësohet edhe për shqiptarët

13.05.2019 14:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Korrigjohen tekstet e muzikës, mësohet edhe për shqiptarët

Nxënësit shqiptarë, por edhe të bashkësive tjera etnike në Maqedoninë e Veriut, nga viti i ardhshëm shkollor do të mësojnë edhe për muzikën, traditën, instrumentet dhe kompozitorët shqiptarë dhe të etniteteve tjera.

Ministria e Arsimit ka prezantuar ndryshimet në tekstet e arsimit fillor në lëndët e muzikës, me çka, sipas saj evitohen padrejtësitë që janë bërë dekada me radhë duke privuar nxënësit nga e drejta për të mësuar për kulturën e tyre.

Në tekstet e deritanishme, ata kanë mësuar për kompozitorë maqedonas, këngë të përkthyera nga kjo gjuhë, si dhe për autorë rusë e botërorë të muzikës, por jo edhe për historinë muzikore shqiptare, instrumentet tradicionale, e veçori tjera kombëtare.

“Përmbajtjet e reja kontribuojnë në avancimin e multikulturalizmit, njohjen dhe respektimin e diversiteteve. Secili nxënës do të mësojë kulturën dhe traditën muzikore të komunitetit që i përket, ndërsa do të kenë mundësi të mësojnë edhe për kulturën muzikore dhe traditën e bashkëqytetarëve të bashkësive tjera etnike, edhe atë duke dëgjuar dhe përpunuar këngë dhe kompozime, duke i njohur instrumentet si dhe karakteristikat tjera muzikore të atyre komuniteteve”, ka deklaruar ministri i Arsimit, Arbër Ademi.

Tekstet e reja për ciklin e lartë të arsimit fillor janë hartuar nga ekspertë maqedonas e shqiptarë, nën mbikëqyrjen e Byrosë për Zhvillimin e Arsimit.

“Nxënësit do të mësojnë dhe dëgjojnë këngë në maqedonisht, shqip, turqisht, gjuhën boshnjake, atë rome dhe serbe. Përmes këngëve të zgjedhura të këtyre popujve, ata do të mësojnë për kulturën e tyre, traditën dhe zakonet. Me këtë, ata do të vetëdijesohen se e bukura e shtetit tonë qëndron në llojllojshmërinë e kulturave”, ka deklaruar Zekirja Hasan nga Byroja për Zhvillimin e Arsimit.

Por, përveç muzikës, ndryshime duhet të ketë edhe në tekste tjera për shkak të lëshimeve të shumta si drejtshkrimore ashtu edhe përmbajtësore.

“Përmbajta e teksteve shkollore, përmirësimi i përmbajtjes së tyre do të vazhdojë edhe në periudhën që vjen. Në tekstet shkollore, në sistemin arsimor të Maqedonisë së Veriut nuk duhet të ketë hapësirë për krijim të tensioneve, përkundrazi komunitetet duhet të afrohen dhe të mësojnë më shumë njëri për tjetrin”, ka deklaruar ministri i Arsimit, Arbër Ademi, duke njoftuar se miratimin e planeve edhe për tekste tjera shkollore.

Tekstet shkollore, në veçanti e librave të historisë, gjeografisë dhe shoqërisë në vazhdimësi ka nxitur reagime te shqiptarët për shkak të fyerjeve dhe shtrembërimit të fakteve dhe historisë.

Në disa raste janë evidentuar edhe gabime kur emri i Kosovës të jetë ngatërruar me flamurin e ndonjë shteti tjetër, apo në raste tjera kur Kosova ende figuron si pjesë e Serbisë.

Libri i Gjeografisë në Maqedoninë e Veriut, ku nën flamurin e Kosovës është shkruar "Greqi"

Libri i Gjeografisë në Maqedoninë e Veriut, ku nën flamurin e Kosovës është shkruar “Greqi”

Çështja e shtrembërimit të historisë ende është e freskët me enciklopedinë maqedonase, që kishte acaruar në masë të madhe raportet ndëretnike. Në të, mes tjerash, shqiptarët në Maqedoninë e Veriut ishin paraqitur si njerëz malor që ishin shpërngulur në shekullin e 16-të, duke dëbuar maqedonasit nga shtëpitë e tyre. Pas reagimet të shumta, ky libër ishte tërhequr nga shitja.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”