Korrigjimi i kufirit dhe koordinimi i agjendave shtetrore në interes të çështjeve nacionale?

11.09.2018 22:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Korrigjimi i kufirit dhe koordinimi i agjendave shtetrore në interes të çështjeve nacionale?

Ne duhet të jemi të vëmendshëm mos të bëjmë ndonjë gabim që të cenojmë shtetësin e Kosovës pasi që diplomacia e Serbisë dhe e shteteve mbështetëse të saj janë në një ofenzivë ku duan ta rrezikojnë shtetësinë e Kosovës.

Por politika Kosovare është para një sfide e cila mund të dështojë si rezultat i mos koordinimit të agjendave shtetrore dhe mungesa e një uniteti politik në të mirë të vendit.

Së pari: Bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë duhet të ketë një epilog përfundimtarë me njohje reciproke;

Së dyti: Pas njohjes reciproke, si shtete të pavarura mund të ulen dhe të shtrojn kërkesat e tyre lidhur me korrigjimet eventuala apo shkëmbimet eventuale të territoreve, ku si dy shtete mund të gjejnë një zgjidhje por në këtë nivel bisedat mandej janë me një nivel më të barabart dhe me kërkesa të qarta pa luftë të ashpër diplomatike por me një konsensue në interes të dy shteteve ndryshe jo;

Së treti: Shtetet që na kanë njohur me kufijët aktual nuk kanë asnjë dilem kur kemi një marrëveshje përfundimtare, por në rastë se ndodhë korrigjimi tani Kosova mund ta rrezikoj edhe shtetësin e saj!

Prandaj mos të harrojm se vizita e Vuqiqit kishte mesazhe të qarta në raport me Kosovës:

1. Vuqici tha, Millosheviqi lider i madh, kishte qëllim të mirë por nuk mundi të arrinë këto qëllim, ANALIZONE;

2. Po e përsërisë nga shkrimi më i hershëm datë 09.09.2018, ERDHI NË VENDIN E KRIMIT;

3. Po i glorifikon gjeneralët që bënë krimin;

4. Po feston vizitën në Beograd;

5. Vizita e Ujmanit;
Duhet të kemi kujdes së nëse se keni kuptuar se me kënde kemi punë e përjetuam edhe njëherë!
Për çështje Nacionale duhet të jemi bashkë!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Akuzohet se vrau vëllezërit Berisha për prerje të pyllit

Akuzohet se vrau vëllezërit Berisha për prerje të pyllit

Zemaj: Zgjedhjet e reja janë në interes shtetëror

Zemaj: Zgjedhjet e reja janë në interes shtetëror

FSK-ja fiton medalje në Britani

FSK-ja fiton medalje në Britani

Pacolli: Ideja e Thaçit për korrigjim kufijsh po merr mbështetje çdo ditë e më shumë

Pacolli: Ideja e Thaçit për korrigjim kufijsh po merr mbështetje çdo ditë e më shumë

Prokurori i Gjykatës Speciale mori dosje në Prishtinë dhe Prizren

Prokurori i Gjykatës Speciale mori dosje në Prishtinë dhe Prizren

Pacolli tregon se Gashit pas largimit nga detyra e ministrit do t’i jepet një post tjetër

Pacolli tregon se Gashit pas largimit nga detyra e ministrit do t’i jepet një post tjetër

Lëndët e krimeve të luftës nga Gjykata Themelore e Prishtinës në Hagë

Lëndët e krimeve të luftës nga Gjykata Themelore e Prishtinës në Hagë

Scott ia rikujton Serbisë se SHBA-të e konsiderojnë Kosovën si shtet të pavarur

Scott ia rikujton Serbisë se SHBA-të e konsiderojnë Kosovën si shtet të pavarur

Haziri përgëzon Ermal Elezin për suksesin në garën ndërkombëtare Diamond Cup

Haziri përgëzon Ermal Elezin për suksesin në garën ndërkombëtare Diamond Cup

Hoxha: Përkrahja e Gjermanisë për liberalizimin e vizave e domosdoshme

Hoxha: Përkrahja e Gjermanisë për liberalizimin e vizave e domosdoshme

U ulen dënimet të akuzuarve për terrorizëm në rastin e ndeshjes Shqipëri – Izrael

U ulen dënimet të akuzuarve për terrorizëm në rastin e ndeshjes Shqipëri – Izrael

AKR-ja konfirmon emërimin e dy ministrave të rinj

AKR-ja konfirmon emërimin e dy ministrave të rinj

Rreth 150 thasë mbeturina largohen nga Prishtina

Rreth 150 thasë mbeturina largohen nga Prishtina

Vendet që do të mbesin pa rrymëVendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymëVendet që do të mbesin pa rrymë

Tërheqja nga “Kosova e Re”, sinjal edhe për investitorët e huaj

Tërheqja nga “Kosova e Re”, sinjal edhe për investitorët e huaj

Caktohet masa e paraburgimit ndaj tre personave për vjedhje

Caktohet masa e paraburgimit ndaj tre personave për vjedhje