Koronavirusi rrezikon shuarjen e zejtarive në Maqedoni të Veriut

29.03.2020 12:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koronavirusi rrezikon shuarjen e zejtarive në Maqedoni të Veriut

Koronavirusi ka zbrazur tërësisht rrugët e Çarshisë së vjetër të Shkupit. Ata pak zejtarë të cilët hapin dyqanet, thonë se gjatë tre javëve të fundit nuk kanë pasur pothuajse asnjë blerës, teksa kërkojnë nga shteti që t’iu ndihmojë sepse në të kundërtën, veprimtaria e tyre mund të shuhet.

Shumica e pronarëve të dyqaneve të argjendarisë, këpucëtarisë, orendive të drurit, ëmbëltoreve dhe zejet e tjera, kanë vendosur që të qëndrojnë në shtëpi për t’u mbrojtur nga koronavirusi.

Rauf Shabani, që shet opinga të punuara me dorë, thotë për Radion Evropa e Lirë se për ditë të tëra askush nuk është futur në dyqanin e tij, e lëre më të blejë diçka.

“Gjatë këtyre dy apo tri javëve të fundit nuk kemi aspak shitje. Askush nuk futet në dyqan për të blerë nuk ka lëvizje aspak. Më herët, të paktën kishte turistë, tash s’ka asnjë. Dëgjoj se shteti do të na japë një lloj ndihme. Shpresoj. Në të kundërtën, do të duhet ta mbyll dyqanin që e kam tash e 50 vjet”, thotë Shabani.

Ndërkaq, ministrja e Financave, Nina Angellovska, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se tashmë qeveria ka marrë vendim për të ndihmuar kompanitë që merren me transport, tregti dhe hotelieri.

“Flasim për shtyrjen e aktonacioneve, apo pagesave paraprake të tatimit në fitim, që e paguajnë kompanitë për tre muaj: prill, maj, qershor. Vlerësojmë se këto përafërsisht do të kushtojnë 10 milionë euro. Vendimi targeton tregtinë, transportin dhe hotelerinë, megjithatë është i hapur për të gjithë sektorët e tjerë që janë prekur (nga koronavirusi) dhe që u kanë rënë të hyrat”, thotë Angellovska.

Por, nga Oda e Zejtarëve të Maqedonisë së Veriut, thonë se duhet intervenuar sa më shpejt me pako konkrete, që të ndihmohet zejtarët, që pjesa më e madhe e të cilëve kanë biznese familjare, ku nga ai biznes varet e gjithë familja.

Zejtarët kërkojnë që të gjitha masat e ndërmarra nga qeveria për të ndihmuar bizneset, të vlejnë edhe për ta.

“Është shumë në rregull që të të mendohet për pagën e punëtorëve sepse është ngarkesë për pronarët e bizneseve në këtë situatë krize nga koronavirusi. Koronavirusi po shkakton frikë, nuk ka lëvizje në Çarshi. Duhet të ndërmerren pako konkrete për ndihmë për zejtarët. Fillimisht të ndalohet pagesa e kësteve të kredive edhe pse mësohet se për tre muaj do të pezullohet pagesa e kredive. Por, pas kësaj prapë duhet të paguhen këstet dhe ekonomia nuk mund të rimëkëmbet aq shpejt”, thotë Bejto Morina, kryetar i esnafit të Çarshisë së vjetër të Shkupit.

Ndryshe, në Maqedoni të Veriut janë të regjistruar rreth gjashtë mijë zejtarë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BE: Të gjithë aktorët politikë të Kosovës ta zbatojnë vendimin e Kushtetueses

BE: Të gjithë aktorët politikë të Kosovës ta zbatojnë vendimin e Kushtetueses

Abrashi i VV’së: Të gjitha opsionet e kundërshtimit të vendimit të GJK’së po i shqyrtojmë

Abrashi i VV’së: Të gjitha opsionet e kundërshtimit të vendimit të GJK’së po i shqyrtojmë

Nuk e mirëpresin qytetarët vendimin e Kushtetueses për dekretin e Presidentit

Nuk e mirëpresin qytetarët vendimin e Kushtetueses për dekretin e Presidentit

Në SHBA, Policia arreston gazetarin e CNN gjatë transmetimit ‘live’

Në SHBA, Policia arreston gazetarin e CNN gjatë transmetimit ‘live’

Ministrja italiane: Objekt abuzimesh seksiste prej “paaftësisë gjatë krizës së pandemisë”

Ministrja italiane: Objekt abuzimesh seksiste prej “paaftësisë gjatë krizës së pandemisë”

Murati, Lëvizja për Bashkim: Mosrespektimi i vendimit të Kushtetueses, është thirrje për anarki

Murati, Lëvizja për Bashkim: Mosrespektimi i vendimit të Kushtetueses, është thirrje për anarki

12 raste të reja me COVID-19, 9 të shëruar

12 raste të reja me COVID-19, 9 të shëruar

Telekomi mohon se ka dhomë të përgjimeve dhe përgjime të paautorizuara

Telekomi mohon se ka dhomë të përgjimeve dhe përgjime të paautorizuara

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut, thotë se shqiptarët e serbët duhet të kenë raporte të mira

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut, thotë se shqiptarët e serbët duhet të kenë raporte të mira

Më 15 qershor fluturimi i parë nga Austria në Kosovë

Më 15 qershor fluturimi i parë nga Austria në Kosovë

Maqedoni e V.: Të gjithë duan zgjedhje, por nuk pajtohen për datën

Maqedoni e V.: Të gjithë duan zgjedhje, por nuk pajtohen për datën

Dy vëllezërit nga Gjilani kanë nevojë për trajtim jashtë vendit

Dy vëllezërit nga Gjilani kanë nevojë për trajtim jashtë vendit

NISMA ende s’i ka emrat e ministrave

NISMA ende s’i ka emrat e ministrave

2500 punëtorë të KEK-ut nënshkruajnë peticion, kërkojnë kthimin e Njazi Thaçit ose protesta

2500 punëtorë të KEK-ut nënshkruajnë peticion, kërkojnë kthimin e Njazi Thaçit ose protesta

Greqia do të rihapë kufijtë për 29 vende

Greqia do të rihapë kufijtë për 29 vende

Abdullahu: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese ja mori pushtetin VV-së

Abdullahu: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese ja mori pushtetin VV-së