Koronavirusi mund ta godasë edhe ekonominë e Kosovës

16.03.2020 07:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koronavirusi mund ta godasë edhe ekonominë e Kosovës

Mbyllja e përkohshme e disa veprimtarive biznesore shkaku i pandemisë COVID19 (koronavirus), edhe pse e domosdoshme, mund të sjellë pasoja për ekonominë e vendit.

Sektorët e transportit, hotelerisë, turizmit, shërbimeve, por edhe sektori i prodhimit, do të preken drejtpërdrejt nga masat për këtë virus.

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka thënë se është e nevojshme një pako stimuluese për bizneset që pësojnë. Sipas tij, varësisht nga zgjatja e kësaj situate do të jenë edhe pasojat, raporton KOHA.

“Ne kemi propozuar edhe një pako stimuluese, do të insistojmë me i sanua disa prej pasojave, për shembull te pagesat e qirave, te mungesa e qarkullimit e deri te mungesa e punëtorëve në punë apo siç është propozuar në letrën tonë në vlerën e një page minimale të ketë përkrahje qeveria financiare për bizneset”, ka thënë Rukiqi.

Sipas tij, bizneset do të kenë probleme për t’i mbuluar shpenzimet dhe se pasojat do të jenë të rënda për ta dhe mund të ketë edhe largime nga puna.

“Qeveria duhet të krijojë pako për biznese në qoftë se duam m’i mbrojt bizneset, për shkak se të hyrat e shtetit janë nga biznesi. Në qoftë se bizneset kanë probleme, do të ketë probleme edhe shteti. Prandaj, duhet të ndahet buxheti për përkrahje, sepse kemi të bëjmë me një siguri kombëtare. Mosqarkullimi i biznesit, mosfurnizimi i qytetarëve janë siguri nacionale dhe për këtë punë duhet me reagua shteti”, ka thënë ai.

Më 13 mars, Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që t’i mbyllë të gjitha kafenetë, qendrat tregtare, tregjet e kafshëve dhe automjeteve. Përjashtim nga këto bëjnë marketet, farmacitë dhe ndërmarrjet prodhuese dhe shërbyese.

Megjithatë, rënia e aktivitetit ekonomik, sipas një dokumenti pozicionues mbi masat kundër COVID-19, të Nismës Ekonomike për Kosovën (ECIKS), çon në rritje të papunësisë, rënie të të hyrave tatimore dhe zvogëlime të buxheteve. Edhe pse, sipas ECIKS, masat e ndërmarra nga qeveria janë të mirëseardhura, kufizimi i aktiviteteve do të rëndojë edhe më shumë barrën financiare për këto ndërmarrje.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Letra e hapur e gazetarëve europianë: Paketë lehtësuese për mediat

Letra e hapur e gazetarëve europianë: Paketë lehtësuese për mediat

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Bushati: Albin Kurti u votua nga qytetarët, klasa e vjetër kërkon të kthehet aty ku ishin më parë

Bushati: Albin Kurti u votua nga qytetarët, klasa e vjetër kërkon të kthehet aty ku ishin më parë

Politikani gjerman vendos të infektohet qëllimisht me koronavirus: Nuk qenka aq e lehtë sa e mendoja

Politikani gjerman vendos të infektohet qëllimisht me koronavirus: Nuk qenka aq e lehtë sa e mendoja

Rrahje në karantinë, Policia ndërhyn te Qendra e Studentëve

Rrahje në karantinë, Policia ndërhyn te Qendra e Studentëve

17 të infektuar me koronavirus në komunat veriore të Kosovës

17 të infektuar me koronavirus në komunat veriore të Kosovës

Quni: Një pjesëtar i FSK-së është i infektuar me koronavirus

Quni: Një pjesëtar i FSK-së është i infektuar me koronavirus

E frikshme nga 15 teste, 12 dalin pozitiv me Koronavirus

E frikshme nga 15 teste, 12 dalin pozitiv me Koronavirus

“Po heqim dorë nga dashuritë tona…” Intervista prekëse e infermieres shqiptare në Itali: Forcën e mora nga…

“Po heqim dorë nga dashuritë tona…” Intervista prekëse e infermieres shqiptare në Itali: Forcën e mora nga…

8 vjeçarja vdes nga ‘simptoma pneumonie’ disa orë pas testit të koronavirusit

8 vjeçarja vdes nga ‘simptoma pneumonie’ disa orë pas testit të koronavirusit

Meta: Mediat nuk duhen braktisur, janë në vijën e parë të raportimit në këto momente tepër të vështira

Meta: Mediat nuk duhen braktisur, janë në vijën e parë të raportimit në këto momente tepër të vështira

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe