Koronavirusi heq Samsung nga ‘maja’ e listës së prodhuesve të telefonave të mençur

30.07.2020 18:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koronavirusi heq Samsung nga ‘maja’ e listës së prodhuesve të telefonave të mençur

Në tremujorin e kaluar, Huawei kinez u bë shitësi më i madh i telefonave inteligjentë në botë, duke tejkaluar për herë të parë kompaninë Samsung, sipas një studimi të pavarur të tregut të botuar sot.

Gjigandi i teknologjisë kineze ka shitur 55.8 milionë telefona në tre muaj deri në qershor, duke tejkaluar rivalin e tij të gjatë, Samsung, i cili shiti 53.7 milionë pajisje, sipas një raporti të Canalis.

Fushata amerikane kundër Huawei është një pengesë për biznesin e kompanisë Shenzhen. Kështu, Huawei pësoi një rënie të dërgesave në telefona të zgjuar me pesë për qind, por rënia e Samsung është madje 30 për qind, sipas të dhënave të Canalis.

Huawei arriti të përfitojë nga rimëkëmbja ekonomike në Kinë, ku tani shet 70% të telefonave të mençur. Në të njëjtën kohë, Samsung është shumë i nënpërfaqësuar në Kinë.

Fitorja e Huawei u njoftua në të njëjtën ditë kur Samsung raportoi një rritje të madhe të fitimeve në tremujorin e dytë.

Fitimi operacional i kompanisë koreane për tremujorin e fundit arriti në 6.18 miliardë dollarë, 23 për qind më shumë sesa në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Në të njëjtën kohë, Samsung njoftoi se shitjet e tij ranë me rreth gjashtë për qind në 4.6 miliardë dollarë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Koronavirusi heq Samsung nga ‘maja’ e listës së prodhuesve të telefonave të mençur

Koronavirusi heq Samsung nga ‘maja’ e listës së prodhuesve të telefonave të mençur

Rritja e akcizës së duhanit nga Qeveria e Kosovës po cilësohet nga KADC si jo-efektive dhe e pamjaftueshme për të arritur objektivat shëndetësore

Rritja e akcizës së duhanit nga Qeveria e Kosovës po cilësohet nga KADC si jo-efektive dhe e pamjaftueshme për të arritur objektivat shëndetësore

Nënkryetari i Gjilanit shpreh frikën për një krizë të madhe sociale e ekonomike gjatë shtatorit dhe tetorit

Nënkryetari i Gjilanit shpreh frikën për një krizë të madhe sociale e ekonomike gjatë shtatorit dhe tetorit

Moti për dy ditët e ardhshme

Moti për dy ditët e ardhshme

Ministrja Dumoshi vuri gurthemelin e stadiumit ndihmës në fshatin Studenqan të Suharekës

Ministrja Dumoshi vuri gurthemelin e stadiumit ndihmës në fshatin Studenqan të Suharekës

​Rënia më e madhe ndonjëherë: GDP e SHBA-së bie me 32.9 për qind

​Rënia më e madhe ndonjëherë: GDP e SHBA-së bie me 32.9 për qind

​Thaçi dekoron BIK-un me “Urdhrin e Pavarësisë”

​Thaçi dekoron BIK-un me “Urdhrin e Pavarësisë”

Nushi-deputetit të VV’së: Po përpiqeni të përfitoni mbi kufoma

Nushi-deputetit të VV’së: Po përpiqeni të përfitoni mbi kufoma

Dybala: Titullin e dhjetë e kemi në mendje, por Liga e Kampionëve vjen së pari

Dybala: Titullin e dhjetë e kemi në mendje, por Liga e Kampionëve vjen së pari

Tre milionë euro maska për qytetarët – Deputetët nuk e votojnë propozimin e Vjosa Osmanit

Tre milionë euro maska për qytetarët – Deputetët nuk e votojnë propozimin e Vjosa Osmanit

Policia në Gjakovë zbulon vendin ku kultivoheshin bimë, dyshohet të jenë kanabis-sativa

Policia në Gjakovë zbulon vendin ku kultivoheshin bimë, dyshohet të jenë kanabis-sativa

​KFOR-i mbështet strehimoren e dhunës në familje në Kosovë

​KFOR-i mbështet strehimoren e dhunës në familje në Kosovë

Trump bën thirrje për shtyrjen e zgjedhjeve presidenciale të nëntorit

Trump bën thirrje për shtyrjen e zgjedhjeve presidenciale të nëntorit

Kosova me tre skenarë për fillimin e vitit të ri shkollor

Kosova me tre skenarë për fillimin e vitit të ri shkollor

​Ministri Selimi garanton përkrahje për studentët nga Lugina

​Ministri Selimi garanton përkrahje për studentët nga Lugina

16 vdekje dhe 258 raste me COVID-19 brenda 24 orë në Kosovë, reagon Zemaj

16 vdekje dhe 258 raste me COVID-19 brenda 24 orë në Kosovë, reagon Zemaj