Koreja e Jugut dhe Veriut, bisedime për bashkëpunimin olimpik

08.01.2018 19:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koreja e Jugut dhe Veriut, bisedime për bashkëpunimin olimpik

Zyrtarët e Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut do të zhvillojnë të martën bisedime të nivelit të lartë rreth pjesëmarrjes së Phenianit në lojrat olimpike dimërore, por gjithashtu për të kërkuar mënyra për të ulur tensionet e rritura lidhur me kërcënimit bërthamor që vjen nga Koreja e Veriut.

Nga 9 në 25 shkurt në Korenë e Jugut do të mbahen Lojrat Olimpike Dimërore.

Presidenti i Koresë së Jugut Moon-Jae-in ka theksuar nevojën për paqe dhe pajtimit në funksion të lojrave olimpike dhe vazhdimisht ka ftuar Korenë e Veriut për pjesëmarrje, si një mënyrë për të rifilluar dialogun mes dy Koreve, dialog që u pezullua pas një prove bërthamore të Koresë së Veriut në vitin 2016.

Bisedimet do të zhvillohen në anën jugore të zonës së çmilitarizuar që ndan gadishullin, aty ku në vitit 1953 u nënshkrua marrëveshja e armëpushimit që I dha fund luftës mes dy Koreve.

Në krye të delegacioneve do të jetë Ministri për Bashkimin, i Koresë së Jugut Cho Myung-gyon dhe homologu i tij i koreano-verior, kryetari i Komitetit për Bashkimin Paqësor të vendit Ri Son Gwon.

Presidenti amerikan Donald Trump tha gjatë një konference shtypi të dielën se ai shpreson që bisedimet mes Koresë së Veriut dhe asaj të jugut të shkojnë “përtej lojrave olimpike” dhe tha se Shtetet e Bashkuara do të marrin pjesë në bisedime “në kohën e duhur”.

Megjithatë Administrata Trump mbetet skeptike nëse çdo bashkëpunim që lidhet me olimpiadën do të çojë në një zhvillim të rëndësishëm diplomatik që Kim Jong Uni, të binte dakord të hiqte dorë nga armët bërthamore në këmbim të ndihmës ekonomike dhe garancive për siguri.

Të dielën, ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara Nikki Haley tha se postimi në Twitter, i presidentit për butonin bërthamor kishte për qëllim të paralajmëronte udhëheqësin e Koresë së Veriut, se SHBA disponon aftësi më të mëdha bërthamore dhe mund t’i përgjigjen një sulmi me forcë shkatërruese.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për kameraman/e dhe fotograf/e
artikull i sponzorizuar


Në Prishtinë deri në 5 orë reduktime të energjisë elektrike, qytetarët të indinjuar

Në Prishtinë deri në 5 orë reduktime të energjisë elektrike, qytetarët të indinjuar

Brenda koalicionit qëndrime të ndryshme për demarkacion

Brenda koalicionit qëndrime të ndryshme për demarkacion

Trupi i pajetë i Jonuz Musliut arrin sonte në Kosovë

Trupi i pajetë i Jonuz Musliut arrin sonte në Kosovë

Demarkacioni mbetet pezull, Komisioni e procedoi por Kryesia “s’mund” ta shqyrtojë

Demarkacioni mbetet pezull, Komisioni e procedoi por Kryesia “s’mund” ta shqyrtojë

Lluka tregon se sa dëmtohet Kosova nëse kontrata për Kosovën e Re s’kalon në Kuvend

Lluka tregon se sa dëmtohet Kosova nëse kontrata për Kosovën e Re s’kalon në Kuvend

Zbulohet çfarë tha Dardan Molliqaj në Pejë: Vetëvendosja do të ndahet në dysh

Zbulohet çfarë tha Dardan Molliqaj në Pejë: Vetëvendosja do të ndahet në dysh

Mësohet nga e ka origjinën vetura e djegur pas vrasjes së Ivanoviqit

Mësohet nga e ka origjinën vetura e djegur pas vrasjes së Ivanoviqit

Isa Mustafa po bëhet më mirë me shëndet

Isa Mustafa po bëhet më mirë me shëndet

Ministri premton: Mungesa e barnave do të zgjidhet sivjet!

Ministri premton: Mungesa e barnave do të zgjidhet sivjet!

Qeriqi: Delawie ia don të mirën Kosovës, fajin e kanë partitë

Qeriqi: Delawie ia don të mirën Kosovës, fajin e kanë partitë

“Vdekje e shqiptarëve”, nisin kërcënime ndaj shqiptarëve në Serbi, pas vrasjes së Ivanoviqit

“Vdekje e shqiptarëve”, nisin kërcënime ndaj shqiptarëve në Serbi, pas vrasjes së Ivanoviqit

MASHT-i s’e ka pyetur fare UP-në për Udhëzimin Administrativ për avancime të stafit

MASHT-i s’e ka pyetur fare UP-në për Udhëzimin Administrativ për avancime të stafit

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Nora Gjakova fiton medaljen e artë

Masakra e 20 shqiptarëve me urdhër të Oliver Ivanoviqit. Çka thonë familjarët për vrasjen e tij?

Masakra e 20 shqiptarëve me urdhër të Oliver Ivanoviqit. Çka thonë familjarët për vrasjen e tij?

MASHT nxjerr Udhëzimin për parimet e njohjes së platformave dhe revistave ndërkombëtare

MASHT nxjerr Udhëzimin për parimet e njohjes së platformave dhe revistave ndërkombëtare

Kryetari i Vushtrrisë Përsëri Shpenzon Vetëm 69 Euro

Kryetari i Vushtrrisë Përsëri Shpenzon Vetëm 69 Euro