Koreano-jugorët shpresa pas takimit të suksesshëm me Kim Jong Un

30.04.2018 19:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koreano-jugorët shpresa pas takimit të suksesshëm me Kim Jong Un

Seuli është pushtuar nga optimizmi pas takimit historik mes udhëheqësit koreano-verior Kim Jong Un dhe Presidentit koreano-jugor Moon Jae-in. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Brian Padden njofton nga kryeqyteti koreano-jugor, duke sjellë reagime dhe pritshmëritë për të ardhmen.

Që nga hapi historik përtej kufirit, e para herë që një udhëheqës koreano-verior ka hyrë në territorin e Koresë së Jugut, tek momenti kur Kim Jong Un ftoi presidentin koreano-jugor Moon Jae-in të shkonin së bashku në Veri, tek bisedimet energjike që mbajtën dy udhëheqësit kokë më kokë për 30 minuta dhe deklarata e përbashkët ku angazhoheshin për një periudhë të re paqeje, takimi ndërkorean i nivelit të lartë, u ka dhënë shpresa për të ardhmen shumë banorëve në Seul.

“Isha shumë e gëzuar kur e pashë. Më ngjalli shpresën se bashkimi mund të vijë shumë shpejt”, thotë Lee Se-Jin.

Shumë prej atyre që ndoqën takimin, udhëheqësi koreano-verior iu duk si më i arsyeshëm dhe i hapur për ndryshim krahasuar me figurën autoritare që në të kaluarën ka kërcënuar të ndërmarrë goditje bërthamore kundër armiqve të tij.

“Ai kishte krijuar përshtypjen e të qenit autoritar si diktator, por la përshtypje pozitive si i guximshëm dhe i zgjuar”.

Në takim, Kim ra dakord që të përdundonte procesin e eliminimit të armëve bërthamore në Gadishullin Korean.

Koreja e Veriut ka pezulluar në mënyrë të njëanshme provat bërthamore dhe me raketa dhe zyrtarët në Seul thanë se Pheniani do të ftonte ekspertë ndërkombëtarë dhe gazetarë për të qenë të pranishëm në mbylljen e objektit ku kryhen provat bërthamore në maj.

Pas takimit të nivelit të lartë, miratimi për punën e presidentit Moon u rrit në mbi 70 për qind. Shumë votues konservatorë që nuk e mbështetën presidentin liberal tani e vlerësojnë për këmbënguljen e tij për angazhim diplomatik.

“Edhe pasi Moon Jae-in u bë president, si konservatore nuk kisha një mendim të favorshëm për të, por ai duket i sinqertë dhe i përgjegjshëm për atë që thotë dhe i bën të tjerët ta besojnë.”

Megjithatë deklarata për dhënien fund të programit bërthamor, është vetëm fillimi i procesit. Hapi i ardhshëm është takimi mes Presidentit amerikan Donald Trump dhe zotit Kim që pritet të mbahet para korrikut. Ndërsa administrata e Presidentit Trump e ka vlerësuar përparimin e deritanishëm, ajo do të shohë reduktim të pakthyeshëm në programin bërthamor të veriut, para se të bjerë dakord për uljen e sanksioneve ekonomike.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari i Komunës së Bujanovcit: Çdo zgjidhje për Luginën e Preshevës sjell tragjedi

Kryetari i Komunës së Bujanovcit: Çdo zgjidhje për Luginën e Preshevës sjell tragjedi

Gjysmë milioni euro paga për këshilltarët e kryeministrit

Gjysmë milioni euro paga për këshilltarët e kryeministrit

Të shtrirë në tokën e mbuluar në gjak, dalin pamjet e aksidentit tragjik në Kamëz (Foto)

Të shtrirë në tokën e mbuluar në gjak, dalin pamjet e aksidentit tragjik në Kamëz (Foto)

Thaçi po e ndjek Vuçiqin me referendum

Thaçi po e ndjek Vuçiqin me referendum

Detaje nga krimi i paralajmëruar në Brekoc të Gjakovës i pandaluar nga Policia (Video)

Detaje nga krimi i paralajmëruar në Brekoc të Gjakovës i pandaluar nga Policia (Video)

Thaçi nuk përgjigjet për kompromisin me Serbinë, por sulmon Grupin KOHA

Thaçi nuk përgjigjet për kompromisin me Serbinë, por sulmon Grupin KOHA

Pjetër Nrecaj flet para policisë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës

Pjetër Nrecaj flet para policisë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës