Kopiloti Andreaz Lubitz e ka përplasur avionin me vetëdije të plotë

26.03.2015 14:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Prokurori gjerman i cili po e heton rastin e përplasjes së aeroplanit të Germanwings, ku mbetën të vdekur 150 persona, ka konfirmuar se në kohën e përplasjes së aeroplanit, vetëm njëri nga pilotët ka qenë në kabinë.

Prokurori gjerman, Christoph Kumpa ka deklaruar për Reuters që sipas informatave që ka marrë nga hetuesit në Francë , dyshohet se kopiloti është përleshur me pilotin me ç’rast e ka nxjerrë nga kabina këtë të fundit dhe ia ka mbyllur derën. Pas kësaj kopiloti ka marrë në dorë drejtimin e avionit me ç’rast i është drejtuar Alpeve të Francës duke shkaktuar kështu fatkeqësinë ku mbetën të vdekur 150 persona.

Ngjashëm ka deklaruar edhe një prokuror tjetër nga Marsej, i cili ka thënë se kopiloti ka marrë drejtimin e avionit me forcë, duke e flakur jashtë pilotin dhe me vetëdije të plotë e ka drejtuar aeroplanin në shkatërrim.

Sipas tij, qëllimi i kopilotit, i cili mësohet se është gjerman, ka qenë shkatërrimi i këtij aeroplani.

Ajo që u ka lënë përshtypje hetuesve është se kopiloti gjerman, nuk e ka nxjerrë asnjë fjalë të vetme e edhe frymëmarrjen e kishte shumë normale.

“Nuk ishte shenja paniku. Qetësi absolute për plotë 10 minuta”, kanë thënë hetuesit, shkruan The Guardian, përcjell Gazeta Express.

Hetuesit pohojnë se deri më tani nuk ka shenja që tregojnë që ky sulm ka qenë terrorise.

Deri më tani hetuesit kanë marrë vesh se kopiloti quhej Andreaz Lubitz, 28 vjeçar dhe kishte nacionalitet gjerman.

Në anën tjetër identifikimi i trupave do të bëhet deri në fund të javës së ardhshme, ndërsa familjet e viktimave tashmë kanë filluar të mblidhen në vendin e ngjarjes.
Lexo më shumë në: http://www.gazetaexpress.com/lajme/kopiloti-andreaz-lubitz-e-ka-perplasur-avionin-me-vetedije-te-plote-thone-hetuesit-89571/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama medalje të Artë ekipeve të huaja të kërkim-shpëtimit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama medalje të Artë ekipeve të huaja të kërkim-shpëtimit

Qmendet Trump: Premtoj 738 miliardë dollarë për mbrojtje

Qmendet Trump: Premtoj 738 miliardë dollarë për mbrojtje

Ja sa fitojnë zviceranët, paga mesatare dhe të ardhurat

Ja sa fitojnë zviceranët, paga mesatare dhe të ardhurat

Me snajper qëllohet malazezi, biznesmen i famshëm në Beograd

Me snajper qëllohet malazezi, biznesmen i famshëm në Beograd

Dënohet qiradhënësi që diskriminoi të huajt, “Apartamente vetëm për gjermanët”

Dënohet qiradhënësi që diskriminoi të huajt, “Apartamente vetëm për gjermanët”

Ambasadori i Rusisë: Amerika se e ka krijuar si shtet Kosovën, e gënjeu

Ambasadori i Rusisë: Amerika se e ka krijuar si shtet Kosovën, e gënjeu

Gjuriq ofendon UÇK-në, përmend Thaçin e Veselin

Gjuriq ofendon UÇK-në, përmend Thaçin e Veselin

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

Presidenti i Maqedonisë Veriore: Nga BE të ekzistojë mundësia që anëtaret e reja të përjashtohen

Presidenti i Maqedonisë Veriore: Nga BE të ekzistojë mundësia që anëtaret e reja të përjashtohen

Thahet ujëvara Victoria, ndodh për herë të parë në histori

Thahet ujëvara Victoria, ndodh për herë të parë në histori

Shqiptarja në Angli u gjet me fytin e prerë

Shqiptarja në Angli u gjet me fytin e prerë

Tensionohet situata në Serbi, protestuesit anti-Vuçiq, tentojnë të hyjnë brenda në parlament

Tensionohet situata në Serbi, protestuesit anti-Vuçiq, tentojnë të hyjnë brenda në parlament

Sizmiologu Shyqyri Aliaj: Qetësohuni shqipëtarë, tërmet i këtyre përmasave do një shekull të përsëritet

Sizmiologu Shyqyri Aliaj: Qetësohuni shqipëtarë, tërmet i këtyre përmasave do një shekull të përsëritet

Kroacia anulon pjesëmarrjen në Nobel

Kroacia anulon pjesëmarrjen në Nobel

Në prezencë të Edi Ramës, Erdogan kërkon të bashkohen muslimanët në një ‘front’ kundër Perëndimit

Në prezencë të Edi Ramës, Erdogan kërkon të bashkohen muslimanët në një ‘front’ kundër Perëndimit

“Washington Post”: Mashtruan për 18 vjet në lidhje me luftën në Afganistan, zyrtarët amerikanë

“Washington Post”: Mashtruan për 18 vjet në lidhje me luftën në Afganistan, zyrtarët amerikanë