Koordinatori Hoti dhe Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka diskutojnë për Garën Nacionale në Sport

10.09.2019 16:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koordinatori Hoti dhe Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka diskutojnë për Garën Nacionale në Sport

Në vazhdën e takimeve me kryetarë komunash, sot Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës Rexhep Hoti, u prit në takim nga Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka.

Në takim u diskutua rreth organizimit të garave që do të fillojnë nga ky muaj, duke filluar me Garën Nacionale në Sport dhe Garën Nacionale në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik në tri nivele; niveli shkollor, komunal dhe republikan.

“Është obligim i joni kushtetues të krijojmë kushte më të mira për nxënësit dhe t’u ofrojmë atyre hapësirën e nevojshme për aktivitete jashtëkurrikulare. Bashkëpunimi ndërmjet Qeverisë dhe nivelit lokal është i domosdoshëm për të arritur sukses në përmirësimin e cilësisë në arsim dhe jetës së të rinjve tanë. Jam tepër i kënaqur me organizimin e garave në Prizren sepse komuna juaj dëshmoi edhe një herë se është vend i kulturës dhe një vend që u ofron mundësi të barabartë të gjithë nxënësve, pa dallim etnie. Tani që janë bërë të gjitha përgatitjet për Garën Nacionale në Sport do t’u mundësohet të gjithë nxënësve të shfaqin shkathtësitë e tyre të lëvizjes dhe ky është një lajm i mirë për të gjithë nxënësit”, tha Koordinatori Hoti.

E Kryetari Haskuka theksosi se fillimi i realizimit të një programi të tillë është hap i mirë dhe i mirëpritur për nxënësit e komunës që udhëheq. “Unë do të vazhdoj ta mbështes këtë program që sigurisht se është për të mirën e nxënësve tanë ”, tha ndër të tjerash Kryetari Haskuka.

Komuna e Prizrenit ka arritur që përmes garave të mbajtura, përkatësisht në Garën Nacionale të Kreativitetit Kulturor dhe Mendimit Kritik t’i ketë për nivelin shkollor 1245 nxënës fitues, komunal 92 dhe republikan 16. Kurse në Garën Nacionale të Diturisë për nivel shkollor 1800, komunal 72 dhe nivelin republikan 16 nxënës fitues.

Ndërkaq, Gara Nacionale në Sport e cila fillon nga ky muaj, do të organizohet në formë të kampionateve dhe secili nxënës do ta ketë mundësinë të përzgjedh njërin nga katër sportet futsallin, volejbollin, atletikën apo shahun. Pos Garës Nacionale në Sport, nxënësit do të kenë mundësi të marrin pjesë edhe në Garën Nacionale të Kreativitetit Kulturor dhe Mendimit Kritik që do të filloj nga mesi i muajit shtator.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Piraj: Lufta për poste ia humbi vlerën Qeverisë në ardhje

Piraj: Lufta për poste ia humbi vlerën Qeverisë në ardhje

Për herë të parë në listën e 10 emrave më të njohur të fëmijëve në SHBA, futet emri Muhamed

Për herë të parë në listën e 10 emrave më të njohur të fëmijëve në SHBA, futet emri Muhamed

Midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian, Merkel do të takohet me Putinin

Midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian, Merkel do të takohet me Putinin

Wi-Fi në 700 kilometra distancë, ky është rekordi teknologjik

Wi-Fi në 700 kilometra distancë, ky është rekordi teknologjik

Salihu: Politikanët po i keqpërdorin biletat VIP

Salihu: Politikanët po i keqpërdorin biletat VIP

Kurti: Gjenocidi, varret dhe masakrat janë e vërteta e Serbisë

Kurti: Gjenocidi, varret dhe masakrat janë e vërteta e Serbisë

Rama: Hap historik për Shqipërinë marrja e Presidencës së OSBE-së

Rama: Hap historik për Shqipërinë marrja e Presidencës së OSBE-së

Vuçiqit banorët e Reçakut ia kujtojnë krimet që bëri shteti i tij

Vuçiqit banorët e Reçakut ia kujtojnë krimet që bëri shteti i tij

Vjosa Osmani: Jam e bindur se koalicioni VV-LDK do të ndodhë

Vjosa Osmani: Jam e bindur se koalicioni VV-LDK do të ndodhë

I shpëtuan tërmetit/ Surpriza për Alesjon dhe Aurelin, takohen me Ronaldon dhe Buffon (Video)

I shpëtuan tërmetit/ Surpriza për Alesjon dhe Aurelin, takohen me Ronaldon dhe Buffon (Video)

Tahiri: Përpjekjet për shfuqizimin apo shtyrjen e Ligjit të pagave ka për qëllim rikthimin e kaosit

Tahiri: Përpjekjet për shfuqizimin apo shtyrjen e Ligjit të pagave ka për qëllim rikthimin e kaosit

Serbi ktheu në private tokën shoqërore në vlerë të rreth 5 milionë eurove (Video)

Serbi ktheu në private tokën shoqërore në vlerë të rreth 5 milionë eurove (Video)

Ish-ambasadori Walker e quan propagandë të Serbisë deklaratën e Vuçiqit për Reçakun

Ish-ambasadori Walker e quan propagandë të Serbisë deklaratën e Vuçiqit për Reçakun

Lista e votuesve, e papërditësuar dhe me shumë pikëpyetje

Lista e votuesve, e papërditësuar dhe me shumë pikëpyetje

BE-ja i reagon Vuçiqit për Reçakun: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë gjatë 1999-ës

BE-ja i reagon Vuçiqit për Reçakun: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë gjatë 1999-ës

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik