‘Kontrabanda me mallra nuk është në rritje pas vendosjes së taksës’

31.03.2019 09:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
‘Kontrabanda me mallra nuk është në rritje pas vendosjes së taksës’

Me vendosjen e taksës 100 për qind për mallrat nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, ishte paralajmëruar rreziku se do të mund të rritej kontrabanda me mallra.

Ani pse pjesa më e ndejshme për kontrabandim është veriu i vendit, nuk është parë rritje e lëvizjes së mallrave pa kaluar në pikat doganore.

Në një intervistë për Ekonomia Online, zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci, ka thënë se kontrabanda me mallra nuk është në rritje pas vendosjes së taksës, por sipas tij, është nxitur kontrabandimi me mallra me vlera të ulëta, përfshirë ushqimore.

“Nëse i shikojmë statistikat vitin e kaluar dhe këtë vit vërejmë se pak a shumë është e njëjta situatë me raste të kontrabandimit të mallrave. Për këtë arsye, dogana nuk ka vërejt indikacione që ka kontrabandim të shtuar, në masë të madhe të produkteve prej Serbisë, por çfarë kemi vërejt për dallim nga vitet tjera është që tani kontrabandimi nëse dikur më herët është bë me mallrat të cilat kanë akcizë apo taksa më shumë, tani kontrabandimi ka kaluar në mallra me vlera të ulëta, kryesisht mund të jenë edhe gjëra ushqimore”, ka thënë Stavileci.

Stavileci thotë se nuk duhet të ndahet Kosova në pjesë se ku mund të kontrabandohet më shumë, por sipas tij, veriu qëndron të jetë edhe problem politik.

Ai tha se në tre mujorin e parë të këtij viti, janë shënuar 10 raste të kundërvajtjeve.

“Po, ka raste të kontrabandës, por nuk duhet të ndahet Kosova në pjesë se kah kontrabandohet më shumë. Normalisht ne e kemi atje edhe një problem politik, por sidoqoftë sa i përket kontrabandës ka më shumë raste në pjesën veriore, apo ka më shumë tentime për kontrabandim, mirëpo nuk do të thotë që nuk kemi edhe në pjesë e Dheut të Bardhë, nuk do të thotë që nuk kemi edhe në pjesën e Vërmicës”.

“Kontrabanda vetëm në tre mujorin e parë të këtij viti, krahasuar me vitin e kaluar në pjesën veriore kemi pas 10 kundërvajtje vitin e kaluar dhe 11 kemi pas këtë vit. Pra nuk paraqet ndonjë rritje, por çka ka ndryshuar është tek llojet e produkteve të cilat janë kontrabandu”, shtoi Stavileci.

Që prej katër muajsh, kur vendi ka vendosur taksën, sipas Stavilecit, importi i mallrave serbe dhe boshnjake, ka rënie. Sipas të dhënave të Doganës së Kosovës, ka rreth 900 mijë euro import.

“Nëse marrim një krahasim, nëse para masës mbrojtëse kemi pas import prej 1.2 deri në 1.4 milionë brenda një dite, tani në këta muaj kemi import vetëm 900 mijë euro. Pra, ende nuk është plotësuar asnjë ditë që ka qenë më herët e importit të produkteve të Serbisë dhe të Bosnjës”, tha ai.

Ai tha se me taksë, është vërejtur zhvendosje e importit, nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina me import nga Shqipëria, Italia, Maqedonia dhe Bullgaria.

“Ne kemi pa zhvendosje të importit, se deri sot, dikur disa industri kryesore që kanë qenë, që kanë dominuar tregun e Kosovës, industria ushqimore dhe industria e ndërtimit me produkte të Serbisë dhe Bosnjës, tani kjo ka lëvizë, tani Kosova blen ushqime apo materiale ndërtimore kryesisht nga vendet e tjera”.

“Ne kemi pa lëvizje të importit tek produktet ushqimore duke filluar nga Italia, Shqipëria, Maqedonia dhe Bullgaria, të cilat tentojnë me e zëvendësuar këtë hendekun i cili është kriju pas masës mbrojtëse”, pohoi Stavileci.

Stavileci tha se edhe medikamentet nga Serbia e Bosnja i nënshtrohen taksës prej 100 për qind.

“Të gjitha barnat që importohen prej Serbisë i nënshtrohen taksës. Duhet të kemi parasysh se nuk kemi ndalesë apo embargo ndaj këtij shteti apo Bosnjës, vetëm kemi masë mbrojtëse, që do të thotë se secili produkt, duke përfshirë edhe medikamentet nëse i plotësojnë kushtet ligjore për import mund të importohen kundrejt pagesës prej 100 për qind të tatimit”, tha Stavileci.

Qeveria e Kosovës me 21 nëntor të vitit të kaluar kishte marrë vendim që të rrisë në 100 për qind taksën për mallrat e importuara nga Serbia. Ky vendim kishte nxitur reagime të ashpra të Beogradit por edhe të Bashkimit Evropian.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Kontrabanda me mallra nuk është në rritje pas vendosjes së taksës’

‘Kontrabanda me mallra nuk është në rritje pas vendosjes së taksës’

U bë pjesë e UÇK’së në moshën 17-vjeçare, tash ka vendosur të largohet nga Kosova

U bë pjesë e UÇK’së në moshën 17-vjeçare, tash ka vendosur të largohet nga Kosova

Prokuroria dhe Gjykata fshehën aktakuzën e ngritur ndaj Bukoshit e Osmanit

Prokuroria dhe Gjykata fshehën aktakuzën e ngritur ndaj Bukoshit e Osmanit

Ambasadorët, të ‘lodhur’ me pushtetarët në Kosovë

Ambasadorët, të ‘lodhur’ me pushtetarët në Kosovë

Wisner: Marrëveshja Kosovë-Serbi hap perspektivë për të dy vendet

Wisner: Marrëveshja Kosovë-Serbi hap perspektivë për të dy vendet

Ambasadori amerikan kritikon ata që kufizojnë se çka duhet të flasin Kosova e Serbia

Ambasadori amerikan kritikon ata që kufizojnë se çka duhet të flasin Kosova e Serbia

Barnat e kontrabanduara nëpër barnatoret e Kosovës

Barnat e kontrabanduara nëpër barnatoret e Kosovës

Gjermani, arrestohen 10 persona nën dyshimin se planifikonin sulm terrorist

Gjermani, arrestohen 10 persona nën dyshimin se planifikonin sulm terrorist

Haradinaj: Shpallja “Qytetar Nderi i Deçanit”, për gjeneralbrigade John C. Boyd, vepër fisnike e Komunës

Haradinaj: Shpallja “Qytetar Nderi i Deçanit”, për gjeneralbrigade John C. Boyd, vepër fisnike e Komunës

Shkon në 32 numri i viktimave nga vërshimet në Afganistan

Shkon në 32 numri i viktimave nga vërshimet në Afganistan

Hoxhaj për Hajdarin: Deputete e re me shumë potencial

Hoxhaj për Hajdarin: Deputete e re me shumë potencial

Familja kosovare deportohet nga Gjermania në Kosovë, policia ua theu derën e banesës

Familja kosovare deportohet nga Gjermania në Kosovë, policia ua theu derën e banesës

Kosnett paralajmëron Haradinajn: Durimit të SHBA-ve mund t’i vije fundi

Kosnett paralajmëron Haradinajn: Durimit të SHBA-ve mund t’i vije fundi

Limaj thotë se është në interes të Serbisë ta njohë Kosovën

Limaj thotë se është në interes të Serbisë ta njohë Kosovën

Ramush Haradinaj: Kosova, pjesë e botës që i prin Amerika

Ramush Haradinaj: Kosova, pjesë e botës që i prin Amerika

Bahtiri: Peticionin për bashkimin e Mitrovicës e kanë nënshkruar edhe intelektualët serbë

Bahtiri: Peticionin për bashkimin e Mitrovicës e kanë nënshkruar edhe intelektualët serbë