Konsumimi i peshkut në shtatzani, ja si ndikon te fëmija

17.02.2016 12:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Konsumimi i  peshkut në shtatzani, ja si ndikon te fëmija

Sipas një studimi më të fundit rezulton se fëmijët e femrave që konsumojnë shumë peshk gjatë shtatëzënisë rrezikohen nga obeziteti.

Një femër shtatzënë që konsumon më shumë se treracione peshk në javë mund të përballet me rrezikun e një fëmije që rritet shpejt dhe bëhet obezë. Gjithashtu u zbulua se efektet janë më të theksuara tek meshkujt sesa tek femrat.

Kërkimet e mëparshme ka lidhur ndotësit në peshë me dëmtimet në tru, tretje dhe sistemin imunitar, mushkëri, veshka, lëkurë dhe sy. Për këto arsye rekomandohet që femrat të mos konsumojnë më shumë se 3racione me peshk në një javë.

Kjo nuk do të thotë që ato duhet të heqin peshkun nga dieta e tyre pasi ai është i pasur me proteina, Vitamina D dhe Omega 3 thotë një nga mjeket e Universitetit të Kretës, Leda Chatzi, shkruan Anabel. Po ashtu ajo këshillon që të konsumohen sa më shumë lloje peshqish.

Për të arritur në këto përfundime janë analizuar të dhëna nga 26.000 gra shtatzëna dhe fëmijët e tyre deri në moshën 6 vjeç nga viti 1996-2011 në Francë, Belgjikë, Greqi, Itali, Holandë, Norvegji, Poloni, Portugali, Spanjë dhe Masaçusets. Në varësi të shteteve shihet edhe ndryshimi në konsumimin e peshkut.

Ka disa gjëra që janë të paqarta në lidhje me këto gjetje që përfshin edhe faktin se në peshk janë gjetur edhe 3 acide që i mbrojnë njerëzit nga obeziteti.

Mirëpo nuk duhet t’ju kap paniku: “Nuk dua të përmend që kjo gjë është e rrezikshme pasi kjo mund t’i tremb femrat dhe ato mos të hanë me peshk i cili është pjesë e rëndësishme e dietës”

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qentë mbrojnë foshnjat nga infeksionet

Qentë mbrojnë foshnjat nga infeksionet

Pas Galaxy Fold dy telefonë të tjerë me ekrane që palosen do vinë

Pas Galaxy Fold dy telefonë të tjerë me ekrane që palosen do vinë

Njerëzit më shumë po preferojnë të udhëtojnë sesa të martohen e të bëjnë fëmijë

Njerëzit më shumë po preferojnë të udhëtojnë sesa të martohen e të bëjnë fëmijë

Apple do të riparojë iPhone me bateri të palëve të treta

Apple do të riparojë iPhone me bateri të palëve të treta

Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej

Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej

Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm