Konjufca: Nuk po e shkarkoni Qeverinë Kurti shkaku i antiamerikanizmit dhe Veliut, por po doni koalicion qeveritar me PAN’in

25.03.2020 14:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Konjufca: Nuk po e shkarkoni Qeverinë Kurti shkaku i antiamerikanizmit dhe Veliut, por po doni koalicion qeveritar me PAN’in

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Glauk Konjufca, ka kritikuar ashpër partnerin e koalicionit Lidhjen Demokratike, se këtë seancë për mosbesimin ndaj Qeverisë së Albin Kurti, e ka me tjetër qëllim dhe jo ato për të cilat është thirrur se kinse shefi i ekzekutivit është antiamerikan dhe ka shkarkuar një ministër të LDK’së, pa u diskutuar si dy partner.

Konjufca, tha se krejtë kjo është shkaku i marrëveshjes për të qeverisur bashkë me ish partitë e PAN’it, raporton Infosot.

“Për të gjithë ata që dëshirojnë të derdhin lotë krokodili për Vjosa Osmanin. Vetëm votone ashtu siç iu ka rekomanduar Kryetarja e Kuvendit. Ku ishte LDK, kur e shkarkuan Nekibe kelmendin. Atëher LDK heshtu. Arsyeja është se nuk po munden të shkëputën nga PDK. Sa ma thellë qê kanë nisë me u shkëputë lidhjet me PDK, nisën reagimet e LDK’së. Na i kemi fituar zgjedhjet me tjera agjenta, me shkëputë dhe me ndalu krimin, korrupsionin dhe nepotizmin. Si mundet me qënë një kryeministër i suksesshëm nëse do merr koditje çdo ditë nga një ministër i tij. Mundemi me jau dhënë me listë kritikat e Agim Veliut ndaj Kryeministrit Kurti. Prej fushatës zgjedhore në Podujevë, kur thoshte se e kemi një Kryeministër antiamerikan. Ju duhet me i shpjegu arsyet e vërteta, e kjo është arsyeja. Indikative është deklarata e kryetarit të LDK’së, për Albin Kurti që tash duam ta shkarkojmë, ndërsa Presidenti e kishte mirë për gjendjën e jashtëzakonshme. Ke dalur ke mbledhur vota me Vjosa Osmanin, ndërsa tash nuk po e respektoni. Kërkesa e pajtueshme e LDK’së do kishte me qënë me shku në zgjedhje të jashtëzakonshme. Por, LDK e donë një Qeveri me PAN’in. Ani kur Beka fletë për diktaturën. Shuj, allahile rri atje. Marrëveshja me Sërbinë ekziston dhe ka mbetur vetëm edhe nënshkrimi për shkëmbim teritorial. E turpshme në këtë situatë me i malltretu qytetarët se po e shkarkojmë qeverinë shkaku i Veliut dhe antiamerikanizmit” ka thënë ministri i jashtëm Glauk Konjufca.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bota pas koronavirusit

Bota pas koronavirusit

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

Kurti: Po e fillojmë zbatimin gradual të reciprocitetit si zëvendësim për tarifën

Kurti: Po e fillojmë zbatimin gradual të reciprocitetit si zëvendësim për tarifën

Albin Kurti: Nesër do të shkoj në takim te Presidenti

Albin Kurti: Nesër do të shkoj në takim te Presidenti

Haradinaj: Qeveria Kurti u shkarkua, nuk dha dorëheqje – ka hapësirë për formimin e qeverisë së re

Haradinaj: Qeveria Kurti u shkarkua, nuk dha dorëheqje – ka hapësirë për formimin e qeverisë së re

Koronavirusi/ Shumë shpejt do të arrihet shifra e 1 milion të…

Koronavirusi/ Shumë shpejt do të arrihet shifra e 1 milion të…

Kurti i hakmerret Kelmendit: I shkarkon vajzën nga pozita e këshilltares në Ambasadë

Kurti i hakmerret Kelmendit: I shkarkon vajzën nga pozita e këshilltares në Ambasadë

Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit

Letra prekëse e Enver Hasanit: Nanë Kosovën po dojnë me nda për me largu Rusinë! Kot është derdhur gjaku yt dhe i mijëra tjerëve

Letra prekëse e Enver Hasanit: Nanë Kosovën po dojnë me nda për me largu Rusinë! Kot është derdhur gjaku yt dhe i mijëra tjerëve

PDK: Gjykata Kushtetuese mbrojti rendin kushtetues nga ‘puçi qeveritar” i Kryeministrit të shkarkuar Kurti

PDK: Gjykata Kushtetuese mbrojti rendin kushtetues nga ‘puçi qeveritar” i Kryeministrit të shkarkuar Kurti

392 raste me koronavirus në Maqedoni, vetëm 54 prej tyre trajtohen në Klinikën e Infektologjisë

392 raste me koronavirus në Maqedoni, vetëm 54 prej tyre trajtohen në Klinikën e Infektologjisë