Konjufca: Kemi arritur t’i kthejmë 1500 qytetarë nga shtetet e jashtme, zotohemi se do t’i kthejmë edhe 700 të tjerë

13.05.2020 15:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Konjufca: Kemi arritur t’i kthejmë 1500 qytetarë nga shtetet e jashtme, zotohemi se do t’i kthejmë edhe 700 të tjerë

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Glauk Konjufca ka paraqitur para kryeministrit në detyrë Albin Kurti dhe kabinetit qeveritar punën e kësaj ministrie pë 100 ditë.

Konjufca bëri të ditur se ka pasur aktivitete të shumta në nivel të konferencave ndërkombëtare dhe samiteve.

“Njëra ndër konferencat e rëndësishme ishte ajo e Sigurisë në Mynih. Po ashtu nga takimet ishte ai i Samitit të Selanikut ku kemi pasur shkëmbime e polemika të ashpra me ministrin e Serbisë, Ivica Daçiq dhe në çdo rast ne kemi kërkuar publikisht që të ndalet fushata e egër e Serbisë kundër çnjohjeve të Kosovës, e po ashtu kemi kërkuar edhe liberalizimin e vizave për qytetarët tanë .Kam marrë pjesë edhe në Samitin e Pragës, ku morën pjesë ministrat e Ballkanit Perëndimor. Këto aktivitete po vazhdojnë edhe pas ardhjes së pandemisë kryesisht përmes videokonferencave”, tha Konjufca, transmeton Telegrafi.

Konjufca e konsideroi si paraqitje të suksesshme të Kosovës, pjesëmarrjen e tij si ministër i jashtëm në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

“Ka ndodh një paraqitje e suksesshme e Kosovës në OKB, ku kemi kërkuar që të aplikojnë kushtëzime ndaj Serbisë për zbardhjen e fatit të të pagjeturve. Kam kërkuar nga Daçiq të zbardhet fati i profesorit Ukshin Hoti”, tha Konjufca.

Duke prezantuar aktivitetet pas paraqitjes së pandemisë COVID-19 në Kosovë dhe mbylljes së kufijve, Konjufca theksoi se gjatë kësaj periudhe janë marrë me çështjen e riatdhesimit të qytetarëve të Kosovës që kanë mbetur në vendet e BE-së.

“Kemi kthyer pak më shumë se gjysmën e atyre që kanë kërkuar të kthehen. Numri i të kthyerve është vendosur në koordinim të plotë me Ministrinë e Shëndetësisë e cila ka qenë në koordinim me IKSHPK-në. Deri tash kemi arritur t’i kthejmë 1500 persona, ndërkaq zotohemi se deri në fund të këtij muaji dhe fillim të qershorit do t’i kthejmë edhe 700 persona”, tha Konjufca.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Konjufca: Kemi arritur t’i kthejmë 1500 qytetarë nga shtetet e jashtme, zotohemi se do t’i kthejmë edhe 700 të tjerë

Konjufca: Kemi arritur t’i kthejmë 1500 qytetarë nga shtetet e jashtme, zotohemi se do t’i kthejmë edhe 700 të tjerë

Haki Abazi flet për paranë publike, thotë se më askush s’do ta keqpërdorë atë

Haki Abazi flet për paranë publike, thotë se më askush s’do ta keqpërdorë atë

Haxhiu firmos një vendim që ka të bëjë me krijimin e Institutit për hulumtim të krimeve të luftës

Haxhiu firmos një vendim që ka të bëjë me krijimin e Institutit për hulumtim të krimeve të luftës

KDI kërkon hetime për tenderin e nënshkruar nga komuna e Prizrenit

KDI kërkon hetime për tenderin e nënshkruar nga komuna e Prizrenit

Kurti prezanton punën e Qeverisë: Në 100 ditë kemi marrë 192 vendime

Kurti prezanton punën e Qeverisë: Në 100 ditë kemi marrë 192 vendime

Maqedonia e Veriut lehtëson një sërë masash

Maqedonia e Veriut lehtëson një sërë masash

Haradinaj: Për 16 bujq erdhi njësia speciale në Rahovec, kurse 400 persona u lejuan të dalin në shesh

Haradinaj: Për 16 bujq erdhi njësia speciale në Rahovec, kurse 400 persona u lejuan të dalin në shesh

Osmani vlerëson organizimin e mësimit online

Osmani vlerëson organizimin e mësimit online

Policia e butë ndaj përkrahësve të VV-së që bën teste për protesta, e konsiderojnë normale

Policia e butë ndaj përkrahësve të VV-së që bën teste për protesta, e konsiderojnë normale

MASHT tregon se kur mund të hapen shkollat e kopshtet në Kosovë

MASHT tregon se kur mund të hapen shkollat e kopshtet në Kosovë

Gjermania cakton datën kur do t’i hapë kufijtë

Gjermania cakton datën kur do t’i hapë kufijtë

Haziri njofton se gjendja e të infektuarve me Covid-19 është stabile

Haziri njofton se gjendja e të infektuarve me Covid-19 është stabile

KMDLNJ në takim me përfaqësues të Panelit për Lirim me Kusht

KMDLNJ në takim me përfaqësues të Panelit për Lirim me Kusht

Kosova siguron 35 milionë euro

Kosova siguron 35 milionë euro

​Gjilani pranon pako ushqimore e higjienike nga misioni i OKB’së

​Gjilani pranon pako ushqimore e higjienike nga misioni i OKB’së

Laboratorët privatë në Kosovë s’kanë leje të bëjnë teste koronavirusi

Laboratorët privatë në Kosovë s’kanë leje të bëjnë teste koronavirusi