Konjufca: Borrell-Lajçak nuk janë kombinim i duhur për dialogun me Serbinë

11.03.2020 13:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Konjufca: Borrell-Lajçak nuk janë kombinim i duhur për dialogun me Serbinë

Ministri i Punëve të Jashtme, Glauk Konjufca, deklaroi sot se Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak nuk janë një kombinim i duhur nga ana e BE-së për përfshirje në procesin e dialogut, pasi që ata vijnë nga shtete që vazhdojnë të kundërshtojnë njohjen e Kosovës si shtet.

Konjufca në raportimin para Komisionit për Punë të Jashtme, ka paraqitur punën e deritanishme si ministër i Jashtëm, transmeton Lajmi.net.

“Nuk e përshëndesim faktin që Lajçak vjen si emisar për dialogun nga një shtet mos njohës. Ne themi që nuk mund të jetë kombinim Borrell dhe Lajçak të cilët vijnë nga shtete mos njohëse”, tha ai.

Konjufca tha se emisari i BE-së për dialogun nuk duhet të përfshijë në pako edhe Bosnjën.

“Dy herë e kam takuar ministrin e punëve të jashtme te Sllovakisë, Lajçak. Ne i kemi bërë me dije se për neve është shumë me rëndësi të arrihet një konsensus i gjerë për dialogun me Serbinë. E dyta është pa kënaqësia jonë që në të njëjtën pako të përzihen me Bosnjën. Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë duhet të jetë një temë që e ka pavarësinë e vet dhe të mos përzihet me ndonjë shtet tjetër. Ne ua kemi atyre këtë të qartë”, tha Konjufca.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


The Hill: Washingtoni përzihet tinëzisht në Ballkan teksa koronavirusi mbërthen botën

The Hill: Washingtoni përzihet tinëzisht në Ballkan teksa koronavirusi mbërthen botën

Krasniqi: Nga 23 të shëruar nga koronavirusi gjashtë janë mbi moshën 60 vjeçare dhe një i moshës 80 vjeçare

Krasniqi: Nga 23 të shëruar nga koronavirusi gjashtë janë mbi moshën 60 vjeçare dhe një i moshës 80 vjeçare

Roth: Administrata Trump mbështeti rrëzimin e Kurtit, si shkak i nxitimit për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Roth: Administrata Trump mbështeti rrëzimin e Kurtit, si shkak i nxitimit për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Një qytetar publikon video të rëndë nga QKUK, thotë se nuk morën trajtim derisa thirrën Policinë dhe Ministrinë

Një qytetar publikon video të rëndë nga QKUK, thotë se nuk morën trajtim derisa thirrën Policinë dhe Ministrinë

Kur pritet të përfundojnë masat ekstreme kundër Covid-19, sipas dr. Izet Sadikut?

Kur pritet të përfundojnë masat ekstreme kundër Covid-19, sipas dr. Izet Sadikut?

Qorrolli: Neni 82.2 i Kushtetutës imponon zgjedhje të parakohshme

Qorrolli: Neni 82.2 i Kushtetutës imponon zgjedhje të parakohshme

Për shkak të koronavirusit, për një ditë Trusti ka humbur 12.8 milionë euro në investim

Për shkak të koronavirusit, për një ditë Trusti ka humbur 12.8 milionë euro në investim

PDK: Kryeministri Kurti u dorëzua para Beogradit në veri – zëvendësi i tij e shpall të ndarë atë pjesë

PDK: Kryeministri Kurti u dorëzua para Beogradit në veri – zëvendësi i tij e shpall të ndarë atë pjesë

Pesë raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 145

Pesë raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 145

Emily i tejkalon kufijtë, foto nudo me burrin në momente intime (Foto)

Emily i tejkalon kufijtë, foto nudo me burrin në momente intime (Foto)

AGK i bën thirrje drejtuesve të RTK-së t’i ndërpresin masat selektive ndaj gazetarëve

AGK i bën thirrje drejtuesve të RTK-së t’i ndërpresin masat selektive ndaj gazetarëve

Raka: Java e dytë e prillit – vendimtare për përhapjen e koronavirusit

Raka: Java e dytë e prillit – vendimtare për përhapjen e koronavirusit

Ambasadori gjerman vlerëson lartë bashkëpunimin mes vete të ministrave Vitia dhe Jevtiq

Ambasadori gjerman vlerëson lartë bashkëpunimin mes vete të ministrave Vitia dhe Jevtiq

Hoti: Në Kosovë s’do të ketë më gjakderdhje, problemet do të zgjidhen me mjete politike

Hoti: Në Kosovë s’do të ketë më gjakderdhje, problemet do të zgjidhen me mjete politike

Abelard Tahiri: Kurti ka dezertuar me paramendim në komunat veriore

Abelard Tahiri: Kurti ka dezertuar me paramendim në komunat veriore

Kurti ka vizituar Radio Televizionin e Kosovës

Kurti ka vizituar Radio Televizionin e Kosovës