Konjufca akuzon ‘njerëzit e pushtetit’ – Kështu merren tenderët në Kosovë

12.03.2019 23:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Konjufca akuzon ‘njerëzit e pushtetit’ – Kështu merren tenderët në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë se rasti i kërcënimit të drejtorit të Organit Shqyrtues të Prokurimit, Blerim Dina, ka dëshmuar se si njerëzit e pushtetit në Kosovë i “marrin tenderët me dhunë”.

Konjufca ka thënë se lirimi i të dyshuarve për kërcënimin e Blerim Dinës është rast që tregon dështimin e gjykatave.

“Një i të dërguari të atij që ka pas me marr tenderin, tjetri është zyrtar i MPB-së shkon me atë që e lyp tenderin dhe e kërcënojnë drejtorin e OSHP-së për me marr tenderin me dhunë. Këta persona janë liru prej Gjykatës. Kështu merren tenderat në Kosovë dhe prej këtij rasti nuk ke më iluzione se si merren tenderët në Kosovë. Kur ka naj ngecje, këta e zgjidhin dhe të vijnë te shpija”, ka thënë Konjufca.

Gjykata Themelore në Prishtinë, muajin e kaluar i ka shpallur të pafajshëm Shaban Lushtakun e Naim Sallahun, të cilët shefi i OSHP-së, Blerim Dina i kishte denoncuar për kërcënim.

Prokuroria e Shtetit gjatë përpilimit të aktakuzës nuk pati gjetur elemente të veprës penale të kërcënimit por i kishte akuzuar për detyrim. /Insajderi

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Konjufca akuzon ‘njerëzit e pushtetit’ – Kështu merren tenderët në Kosovë

Konjufca akuzon ‘njerëzit e pushtetit’ – Kështu merren tenderët në Kosovë

Arrestohet i dyshuari për vrasjen në Gjakovë

Arrestohet i dyshuari për vrasjen në Gjakovë

Zbulohen detaje të reja, përleshja fqinjësore për pronë përfundoi në tragjedi!

Zbulohen detaje të reja, përleshja fqinjësore për pronë përfundoi në tragjedi!

Vuçiq “vajton” që nuk u pranua ideja e Qosiqit e Gjingjiqit për ndarjen e Kosovës

Vuçiq “vajton” që nuk u pranua ideja e Qosiqit e Gjingjiqit për ndarjen e Kosovës

Konjufca tregon pse reaguan ambasadat, thotë se Thaçi ishte prapa dëbimit të gylenistëve

Konjufca tregon pse reaguan ambasadat, thotë se Thaçi ishte prapa dëbimit të gylenistëve

“Qëllimi i agresionit të NATO-s nuk u arrit, Kosova është Serbi”

“Qëllimi i agresionit të NATO-s nuk u arrit, Kosova është Serbi”

Vuçiq: Problemi nuk zgjidhet me njohjen e Kosovës

Vuçiq: Problemi nuk zgjidhet me njohjen e Kosovës

Hoxha: Prokuroria po mbledh ende prova për rastin e gylenistëve

Hoxha: Prokuroria po mbledh ende prova për rastin e gylenistëve

Miratohet nisma për financimin e projektit për trajtimin e ujërave të zeza në Gjilan

Miratohet nisma për financimin e projektit për trajtimin e ujërave të zeza në Gjilan

Ivanov fajësohet se po i bllokon reformat

Ivanov fajësohet se po i bllokon reformat

Pacolli u bën thirrje biznesmenëve amerikanë të investojnë në Kosovë

Pacolli u bën thirrje biznesmenëve amerikanë të investojnë në Kosovë

Haradinaj tregon qëndrimin e Gjermanisë për taksën pas takimit me këshilltarët e Merkelit

Haradinaj tregon qëndrimin e Gjermanisë për taksën pas takimit me këshilltarët e Merkelit

Guvernatori Mehmeti takoi përfaqësuesit e Bankës Botërore

Guvernatori Mehmeti takoi përfaqësuesit e Bankës Botërore

Mustafa priti në takim Ambasadori jo rezident të Katarit në Kosovë

Mustafa priti në takim Ambasadori jo rezident të Katarit në Kosovë

Projektet lokale të Kaçanikut dhe Ferizajt marrin mbështetjen e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Transportit

Projektet lokale të Kaçanikut dhe Ferizajt marrin mbështetjen e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Transportit

Kosova kërkon investitorë nga Katari

Kosova kërkon investitorë nga Katari