Komunat veriore të vendit i kthejnë masat e kufizimit

29.06.2020 19:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Komunat veriore të vendit i kthejnë masat e kufizimit

Shtabet e krizës në komunat e Mitrovicës veriore, Zveçanit dhe Zubin Potokut kanë kthyer disa masa në luftë ndaj përhapjes së koronavirusit. Janë ndaluar tubimet në hapësira të jashtme dhe të brendshme si dhe është kufizuar puna e objekteve hoteliere deri në ora 23:00.

Sipas njoftimit të “radiokontaktplus.org”, masa të njëjta më parë ka vendosur edhe komuna e Leposaviqit.

Në katër komunat në veri të vendit, kryesisht të banuara nga serbët, është ndaluar mbajtja e aktiviteteve sportive, koncerteve e festave, ndërsa është kufizuar puna e klubeve të natës. Objektet hoteliere do të punojnë vetëm deri në ora 23:00.

Për objektet hoteliere është paraparë plotësim i kushteve si, distanca e tavolinave të jetë 1,5 metra; që përreth një tavoline të ulen më së shumti katër persona, pos nëse bëhet fjalë për anëtarë të një familjeje; që të ketë në dispozicion mjete dezifenktuese; që punëtorët të kenë maska dhe dorëza dhe kushte të tjera.

Numri i rasteve me COVID-19 është rritur së fundi në këto komuna, njëjtë si në gjithë Kosovën.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dëmet nga moti, ndahen mbi 1.8 milionë euro për kompensimin e bujqve

Dëmet nga moti, ndahen mbi 1.8 milionë euro për kompensimin e bujqve

Testet për COVID-19 së shpejti edhe në privat

Testet për COVID-19 së shpejti edhe në privat

Fluturimet në “Adem Jashari” bëhen në intervale 45 minuta ndërmjet aterrimeve

Fluturimet në “Adem Jashari” bëhen në intervale 45 minuta ndërmjet aterrimeve

Kufizimi i lëvizjes dhe mbyllje e gastronomisë në mbrëmje, ja vendimet që hyjnë sot në fuqi

Kufizimi i lëvizjes dhe mbyllje e gastronomisë në mbrëmje, ja vendimet që hyjnë sot në fuqi

Mnistri ​Cakaj në mbrojtje të Thaçit e Veselit: Historia e UÇK-së s’mund të njolloset nga askush

Mnistri ​Cakaj në mbrojtje të Thaçit e Veselit: Historia e UÇK-së s’mund të njolloset nga askush

Këto janë masat e reja për luftimin e pandemisë COVID-19

Këto janë masat e reja për luftimin e pandemisë COVID-19

Mjeku kosovar: Respektimi i masave antiCOVID-19, rruga e vetme për ta mbrojtur njëri-tjetrin

Mjeku kosovar: Respektimi i masave antiCOVID-19, rruga e vetme për ta mbrojtur njëri-tjetrin

75 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë

75 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë

152 raste të reja me COVID-19 të dielën në Kosovë

152 raste të reja me COVID-19 të dielën në Kosovë

Vetura godet tre këmbësorë në Lipjan

Vetura godet tre këmbësorë në Lipjan

Masat e reja ndaj COVID-19 i detyrojnë kosovarët të kthehen nga pushimet, bllokohet kufiri në Vërmicë

Masat e reja ndaj COVID-19 i detyrojnë kosovarët të kthehen nga pushimet, bllokohet kufiri në Vërmicë

Tahiri: Vendimi për mbylljen e gastronomisë është i rëndë, do të shkaktojë dëme ekonomike

Tahiri: Vendimi për mbylljen e gastronomisë është i rëndë, do të shkaktojë dëme ekonomike

​Kroaci: Rezultatet preliminare tregojnë për fitore të HDZ-së

​Kroaci: Rezultatet preliminare tregojnë për fitore të HDZ-së

E moshuara hidhet nga ndërtesa në Prishtinë, dërgohet për tretman në QKUK

E moshuara hidhet nga ndërtesa në Prishtinë, dërgohet për tretman në QKUK

Flasin ushtarët e UÇK-së: Edhe një jetë do të luftonim për Kosovë

Flasin ushtarët e UÇK-së: Edhe një jetë do të luftonim për Kosovë

Sunday Times: Kina kishte gjetur koronavirusin 7 vjet më parë

Sunday Times: Kina kishte gjetur koronavirusin 7 vjet më parë