Komunat mashtrojnë qytetarët në prag të zgjedhjeve lokale

02.08.2017 10:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Komunat mashtrojnë qytetarët në prag të zgjedhjeve lokale

Pothuajse të gjitha komunat në vend kanë intensifikuar punën e tyre gjatë kësaj periudhe.

Në ueb-faqen e Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publike vërehet se komunat kanë rritur aktivitetin e tyre, duke shpallur shumë tenderë, raporton KTV.

Monitoruesit e prokurimit publik thonë se një gjë e tillë nuk është e re, pasi, sipas tyre, komunat lënë shumë investime kapitale në prag të zgjedhjeve lokale.

Isuf Zejna nga “Demokracia Plus”, shpjegon dy arsye pse, sipas tij, ndodh kjo.

Nga Instituti Demokratik i Kosovës thonë se në këtë mënyrë po mashtrohen qytetarët. Sipas tyre, komunat kanë katër vjet kohë për të dëshmuar punën e tyre.

Shoqëria civile kërkon që të formohet një institucion i pavarur, i cili do t’i monitoronte fushatat zgjedhore ose të mandatonte një nga një institucionet aktuale, siç janë Zyra e Auditorit të Përgjithshëm dhe Agjencia Kundër Korrupsion

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deputetët votojnë kundër heqjes së imunitetit të Tahirit

Deputetët votojnë kundër heqjes së imunitetit të Tahirit

Ish-liderët e UÇK-së paraqiten si terroristë para parlamentit të Serbisë

Ish-liderët e UÇK-së paraqiten si terroristë para parlamentit të Serbisë

Balotazhi për zgjedhjet lokale mbahet më 19 nëntorBalotazhi për zgjedhjet lokale mbahet më 19 nëntor

Balotazhi për zgjedhjet lokale mbahet më 19 nëntorBalotazhi për zgjedhjet lokale mbahet më 19 nëntor

Në Kosovë, trafikimi me njerëz bëhet për prostitucion dhe kërkim lëmoshë

Në Kosovë, trafikimi me njerëz bëhet për prostitucion dhe kërkim lëmoshë

Ministri Ismajli: Do të punojmë për forcimin e sistemit shëndetësor në Kosovë

Ministri Ismajli: Do të punojmë për forcimin e sistemit shëndetësor në Kosovë

Haradinaj:Qeveria do të angazhohet në furnizimin e përhershëm me ujë

Haradinaj:Qeveria do të angazhohet në furnizimin e përhershëm me ujë

PS shtyn me disa ditë arrestimin ose jo të Tahirit

PS shtyn me disa ditë arrestimin ose jo të Tahirit

Pas dështimit rifillon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Ruçi nuk pranon median

Pas dështimit rifillon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Ruçi nuk pranon median

Basha: Rama mbron Tahirin, ish-ministri kërcënon prokurorët

Basha: Rama mbron Tahirin, ish-ministri kërcënon prokurorët

Himni i Hashashit (Video)

Himni i Hashashit (Video)

Lekaj: Akt i madhë nga familja Haxhocaj, i fali gjakun familjes Dreni [Foto]

Lekaj: Akt i madhë nga familja Haxhocaj, i fali gjakun familjes Dreni [Foto]

Aksion i befasishëm natën në Shijak, pranga biznesmenit i gjendet një ‘Scorpion’

Aksion i befasishëm natën në Shijak, pranga biznesmenit i gjendet një ‘Scorpion’

Sulmet ndaj figurave publike që nuk kurrë nuk u zbardhen

Sulmet ndaj figurave publike që nuk kurrë nuk u zbardhen

PS tenton të shpjegojë pse Këshilli i Mandateve bën mbledhje me dyer të mbyllura

PS tenton të shpjegojë pse Këshilli i Mandateve bën mbledhje me dyer të mbyllura

Pas zgjedhjeve lokale, dinamikë e re për kontestin e emrit

Pas zgjedhjeve lokale, dinamikë e re për kontestin e emrit

Daka: Balotazhi për komuna është i panevojshëm

Daka: Balotazhi për komuna është i panevojshëm