Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

06.03.2019 19:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

Me iniciativën e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, sot ka filluar punëtoria për Librin e Proceseve për Menaxhimin e Shpenzimeve Publike, libër ky i cili përfshinë trembëdhjetë procese, duke filluar nga planifikimi i buxhetit e deri tek menaxhimi i kontratave.

Qëllimi i kësaj punëtorie, ka të bëjë me informimin e plotë pastaj ndarjen e njohurive sa i përket proceseve për menaxhimin e shpenzimeve publike në Komunë, ku zyrtarëve kompetent do t’i ndihmojë që t’i kuptojnë qartë procedurat të cilat shpjegojnë veprimet, informatat, dokumentet, afatet dhe çështjet e tjera, të cilëtgjatë zbatimit të detyrave punuese,  ballafaqohen dhe sfidohen me procedurat duke filluar nga fazat e para të planifikimit të buxhetit deri tek menaxhimi i kontratave.

Përmes njohurive që fitohen nga kjo punëtori, sigurohet zbatueshmeri e drejtë e procedurave dhe pajtueshmëri e plotë me rregullativën ligjore për të siguruar rregullësi financiare gjatë kryerjes së detyrave të përditshme.

Libri i Proceseve synon të sqarojë dhe konsolidojë procedurat që duhet ndjekur për të siguruar kontroll dhe rregull strikt me cilësi në procesin e buxhetimit dhe ekzekutimit të tij.

Sesioni i dytë i kësaj punëtorie do të mbahet gjatë ditës së nesërme për të ndërmarrë hapat e nevojshëm që procesi buxhetor dhe shpenzimet e parasë publike nëpër të gjithë dikasterët të jetë i planifikuar mirë dhe njëkohësisht edhe mbykëqyrja dhe raportimi të jenë në nivel të lartë konform ligjeve në fuqi që e rregullojnë këtë aspekt të rëndësishëm./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

Hoxhaj rreth Platformës për Dialogun: Mund të mbetet letër pa vlerë, nëse s’pezullohet taksa

Hoxhaj rreth Platformës për Dialogun: Mund të mbetet letër pa vlerë, nëse s’pezullohet taksa

Labinot Tahiri do t’i dhurojë 500 euro nga paga e tij për djalin që u inorizua në internet

Labinot Tahiri do t’i dhurojë 500 euro nga paga e tij për djalin që u inorizua në internet

Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë

Ymeri: Rritja e pagës minimale e ulë pabarazinë

Ymeri: Rritja e pagës minimale e ulë pabarazinë

Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që plagosi një person në Gjilan

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që plagosi një person në Gjilan

Vrasja e 34-vjeçarit në Prishtinë, suspendohet një rreshter dhe tre policë

Vrasja e 34-vjeçarit në Prishtinë, suspendohet një rreshter dhe tre policë

Ministri Shala takoi ambasadorin e Turqisë Sakar, dakordohen për thellim bashkëpunimi

Ministri Shala takoi ambasadorin e Turqisë Sakar, dakordohen për thellim bashkëpunimi

Mbi 100 institucione maqedonase ndërrojnë emrin

Mbi 100 institucione maqedonase ndërrojnë emrin

Ministri i Mbrojtjes dhe Komandanti i FSK-së homazhe në Memorialin Përkujtimor në Prekaz

Ministri i Mbrojtjes dhe Komandanti i FSK-së homazhe në Memorialin Përkujtimor në Prekaz