Komuna e Ferizajt premton zgjidhjen e problemeve për operatorët kabllorë

13.03.2019 16:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Komuna e Ferizajt premton zgjidhjen e problemeve për operatorët kabllorë

Koordinimi për zgjidhjen e problemeve me të cilat po përballen  operatorët kabllorë në Komunën e Ferizajt ishin temat kryesore të diskutimit në takimin e realizuar nga përfaqësuesit e Odës së Afarizmit të Kosovës (OAK) me drejtorin e Shërbimeve Publike dhe Emergjencës në Komunën e Ferizajt Arben Halili.

Anëtari i bordit të OAK-së Hysni Zogaj, falënderoi Halilin për gatishmërinë për realizim të këtij takimi. Ai shtoi që Komuna e Ferizajt tashmë është e njoftuar me problemet e operatorëve kabllorë, pasiqë edhe më parë kemi realizuar takime për këtë qëllim dhe është premtuar zgjidhja e tyre.

Zogaj kërkoi nga drejtori që nënkontraktori të respektoj tenderin, ashtuqë të mos shfrytëzoj hallkat e operatorëve pasiqë në tender ka të përcaktuar shumën e planifikuar për ato.

Përfaqësuesit e IPKO-së theksuan që përveç dëmtimit të cilësisë së internetit si rezultat i interferencave si pasojë e mungesës së filterave në ndriçimin publik, shqetësuese është edhe përdorimi i hallkave të operatorëve kabllorë nga nënkontraktori komunal. Ky përdorim i hallkave u konsiderua që po vë në rrezik jetën e shumë teknikëve, andaj edhe u shpreh shqetësimi se si do të vazhdoj ndriçimi në rrugët e reja.

Ndërsa, përfaqësuesit e OrangeNet shtuan që me një problem të tillë janë përballë edhe në komuna tjera dhe një ndër rastet ku kanë has mirëkuptim edhe zgjidhje të problemit është edhe Komuna e Kamenicës.

Sipas drejtorit të Shërbimeve Publike Arben Halili Komuna është në dijeni për vështirësitë që po hasin operatorët, mirëpo kufizimet financiare i kanë obliguar që të bëjnë zgjidhje graduale të problemit.

Halili theksoi që Komuna e Ferizajt ka mbi 10.000 poqa dhe se nënkotraktori komunal ka përgjegjësi për mirëmbajtje dhe rregullim. Duke pas parasysh që tendri është për tre vjet, nuk mund të ndikohet që të bëhet ndryshime shtoi ai.

Në fund të këtij takimi u vendos që në fillim të javën së vijim Komuna e Ferizajt të del me një ofertë konkrete, qëllim kryesor i të cilës do të cilës është plotësimi i kërkesave të operatorëve.

Oda e Afarizmit të Kosovës dhe operatorët kabllorë u dakoruan që në rast të rrezikimit të jetës së ndonjë prej teknikëve, përgjegjësia do të bie mbi nënkontraktorin komunal.

Oda e Afarizmit të Kosovës në këtë takim u përfaqësua nga: anëtari i bordit Hysni Zogaj, Koordinatorja Qendresa Ibrahimi, Zyrtarja Mirjeta Shala, përfaqësuesit nga Ipko Arben Sylejmani, Kamer Hoti dhe Jakup Ratkoceri, dhe përfaqësuesit nga OrangeNet Vedat Morina dhe Abedin Mulaku./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Komuna e Ferizajt premton zgjidhjen e problemeve për operatorët kabllorë

Komuna e Ferizajt premton zgjidhjen e problemeve për operatorët kabllorë

Rasti “Medicus”: Si dështoi që krahu i djathtë i “vampirit” të mos ekstradohet në Kosovë

Rasti “Medicus”: Si dështoi që krahu i djathtë i “vampirit” të mos ekstradohet në Kosovë

Rreth 300 persona kërkohen nga Policia e Kosovës

Rreth 300 persona kërkohen nga Policia e Kosovës

Haziri iu konfirmon bizneseve angazhimin maksimal për zero taksa

Haziri iu konfirmon bizneseve angazhimin maksimal për zero taksa

Daçiq nuk ka të ndalur, përsëri falënderon Spanjën për mosnjohjen e Kosovës

Daçiq nuk ka të ndalur, përsëri falënderon Spanjën për mosnjohjen e Kosovës

Ndalohen fluturimet e avionëve “Boing 737-8 e 737-9 MAX” në Shqipëri

Ndalohen fluturimet e avionëve “Boing 737-8 e 737-9 MAX” në Shqipëri

Ambasadori francez konfirmon mbështetjen në luftën ndaj korrupsionit

Ambasadori francez konfirmon mbështetjen në luftën ndaj korrupsionit

Haradinaj takohet me Kosnett – diskutohet për zhvillimin ekonomik dhe çështjet e sigurisë

Haradinaj takohet me Kosnett – diskutohet për zhvillimin ekonomik dhe çështjet e sigurisë

Vuçiq: Dialogu ka përfunduar, Kosova e ka bllokuar

Vuçiq: Dialogu ka përfunduar, Kosova e ka bllokuar

Ministrja Hoxha: Çdo pengesë për rininë tonë, është pengesë për integrimin euro-atlantik

Ministrja Hoxha: Çdo pengesë për rininë tonë, është pengesë për integrimin euro-atlantik

OAK adresoi tek Policia e Kosovës problemet e mëdha që po hasin bizneset me transaktionet bankare

OAK adresoi tek Policia e Kosovës problemet e mëdha që po hasin bizneset me transaktionet bankare

Haradinaj priti Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore

Haradinaj priti Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore

Hoxhaj pas dështimit të mbledhjes së RYCO-s: Serbia ka qëllim ta dëmtojë çdo iniciativë rajonale

Hoxhaj pas dështimit të mbledhjes së RYCO-s: Serbia ka qëllim ta dëmtojë çdo iniciativë rajonale

Ministri spanjoll thotë se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë zgjidhje vetëm përmes dialogut

Ministri spanjoll thotë se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë zgjidhje vetëm përmes dialogut

Përqindja e shqiptarëve, sfidë për regjistrimin e popullsisë

Përqindja e shqiptarëve, sfidë për regjistrimin e popullsisë

Ronaldo i hakmerret Simeones për festën në Madrid (Video)

Ronaldo i hakmerret Simeones për festën në Madrid (Video)