Kompanitë farmaceutike nuk besojnë se do të ketë një ilaç të vetëm për COVID-19

03.09.2020 18:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kompanitë farmaceutike nuk besojnë se do të ketë një ilaç të vetëm për COVID-19

Kompanitë farmaceutike nuk kanë gjasa të gjejnë një ilaç të vetëm për koroanvirus, por trajtime të ndryshme për grupe të ndryshme pacientësh, tha të enjten Thomas Cueni, udhëheqësi i Federatës Ndërkombëtare të Prodhuesve dhe Shoqatave Farmaceutike (IFPMA).

“Ne kemi bërë një rrugë të gjatë, por duhet të pranojmë sinqerisht se disa nga shpresat tona janë prishur,” tha udhëheqësi i IFPMA në një fjalim në internet për mediat në Gjenevë.

“Ka shumë të ngjarë të mos ketë një ilaç të vetëm,” tha ai, por shtoi se numri i trajtimeve të mundshme për ata me COVID-19 nën hetim ose në fazën e testimit ishte rritur në 300, nga 140 në fund të marsit.

Farmacistët po eksplorojnë tre mënyra kryesore për të luftuar virusin: barnat që e sulmojnë atë drejtpërdrejt, ato që veprojnë përmes sistemit imunitar dhe ato që veprojnë në simptomat e inflamacionit.

Barnat e reja që po testohen janë premtuese, dhe barnat ekzistuese që janë provuar të luftojnë COVID-19 kanë çuar në rezultate të ndryshme, pretendon IFPMA.

Për shembull, ilaçi për artritin dhe hidroklorokinën e malaries nuk është treguar i dobishëm në trajtimin e rasteve të lehta.

Tocilizumab, një ilaç tjetër i artritit, gjithashtu është treguar se nuk ndihmon pacientët me pneumoni të rëndë.

Nga ana tjetër, ilaçi antiinflamator dexamethasone është treguar i efektshëm në pacientët e sëmurë rëndë, dhe remdesivir, një ilaç antiEbola, tashmë po përdoret për të shpejtuar shërimin e pacientëve të shtruar në spital

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rishikimi i buxhetit të Maqedonisë së V., të orientohet në menaxhimin e pandemisë

Rishikimi i buxhetit të Maqedonisë së V., të orientohet në menaxhimin e pandemisë

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Jo vetëm Thiago, Liverpooli e do edhe talentin e Dortmundit

Jo vetëm Thiago, Liverpooli e do edhe talentin e Dortmundit

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

Vjosa Osmani: Në LDK do të kthehesha nëse reformohet

Vjosa Osmani: Në LDK do të kthehesha nëse reformohet

Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

Ambasadori amerikan: Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë të zbatohet siç është nënshkruar

Ambasadori amerikan: Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë të zbatohet siç është nënshkruar

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka nisur hetimet për dokumentet e dërguara në OVL UÇK

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka nisur hetimet për dokumentet e dërguara në OVL UÇK