Komisioni Evropian, kompanitë e internetit duhet të bëjnë më shumë kundër ekstremizmit

07.12.2017 23:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Komisioni Evropian, kompanitë e internetit duhet të bëjnë më shumë kundër ekstremizmit

Grupet e internetit si Facebook, Google Youtube dhe Twitter duhet të bëjnë më shumë për të frenuar përhapjen e përmbajtjeve ekstremiste në platformat respektive tha Komisioni Evropian.

Kompanitë e medias social kanë shtuar resurset e tyre për të eleminuar përmbajtjet e dhunshme dhe ekstremiste në përgjigje të presionit politik në rritje nga vendet Evropiane, veçanërisht ato që janë goditur më shumë nga sulmet.

Megjithatë komisioneri Evropian për sigurinë Julian King, tha se është bërë progres por nevojitet më shumë.

“Ende nuk ka përfunduar. I kemi hyrë kësaj dy vite më parë dhe për të arritur destinacionin tonë final duhet të shtojmë punën,” tha King gjatë fjalës së tij në Forumin Evropian të Internetit i cili sjell bashkë Komisionin, vendet anëtare të BE-së, agjencitë e zbatimit të ligjit dhe kompanitë teknologjike.

Bashkimi Evropian ka paralajmëruar futjen e një legjislacioni të ri nëse verën se nuk është bërë mjaftueshëm progres nga kompanitë teknologjike në këtë drejtim.

Gjatë verës Microsoft, Facebook, Twitter dhe Youtube formuan një grup të përbashkët pune duke kombinuar përpjekjet e tyre në heqjen e përmbajtjeve ekstremiste nga platforma.

Ata formuan një databazë me imazhet dhe videot e terroristëve të njohur e përbërë nga 40,000 gjurmë dixhitale.

Në Forumin e Internetit u prezantua një raport i progresit të bërë nga kompanitë dhe Europol në evidentimin dhe heqjen e përmbajtjeve ekstremiste.

Facebook tha se ka arritur të eliminojë 99% të përmbajtjeve ekstremiste nga platforma e saj. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


E nxori duarthatë një shtyllë nga toka: Të gjithë po habiten me forcën e kësaj gruaje “misterioze” (Video)

E nxori duarthatë një shtyllë nga toka: Të gjithë po habiten me forcën e kësaj gruaje “misterioze” (Video)

Barça – Deportivo, formacionet zyrtare

Barça – Deportivo, formacionet zyrtare

Idhulli i shqiptarëve…Ja kush do të jetë e ftuara tjetër  speciale në Festivalin e RTSH

Idhulli i shqiptarëve…Ja kush do të jetë e ftuara tjetër speciale në Festivalin e RTSH

Liverpooli shënon golin e katërt ndaj Bournemouthit me Firminon (Video)

Liverpooli shënon golin e katërt ndaj Bournemouthit me Firminon (Video)

Doktori i VIP-ave nxjerr zbuluar vajzat e ekranit, ja operacionet plastike që kanë bërë

Doktori i VIP-ave nxjerr zbuluar vajzat e ekranit, ja operacionet plastike që kanë bërë

Shkencëtarët janë të befasuar me krijesën që i ngjan dinozaurit, që lëkurën e ka pa dëmtime (Video)

Shkencëtarët janë të befasuar me krijesën që i ngjan dinozaurit, që lëkurën e ka pa dëmtime (Video)

Aktivitet paranormal, në shtëpinë që dikur ishte spital (Video)

Aktivitet paranormal, në shtëpinë që dikur ishte spital (Video)

Liverpooli dyfishon epërsinë ndaj Bournemouthin me golin e Lovrenit (Video)

Liverpooli dyfishon epërsinë ndaj Bournemouthin me golin e Lovrenit (Video)

Ardit Gjebrea zbulon vuajtjen e tij  më të madhe në jetë

Ardit Gjebrea zbulon vuajtjen e tij më të madhe në jetë

Ilaçi popullor kundër ftohjes dhe inflamacionit të fytit!

Ilaçi popullor kundër ftohjes dhe inflamacionit të fytit!

Vazhdoi studimet, e shtrirë në spital (Foto)

Vazhdoi studimet, e shtrirë në spital (Foto)

Juventusi fiton thellë në Bologna, ngjitet në pozitën e dytë (Video)

Juventusi fiton thellë në Bologna, ngjitet në pozitën e dytë (Video)

Aktorja Tinka Kurti feston 85 vjetorin, ja urimet speciale që shkojnë për të

Aktorja Tinka Kurti feston 85 vjetorin, ja urimet speciale që shkojnë për të

Helmimi dhe trajtimi urgjent paraspitalor

Helmimi dhe trajtimi urgjent paraspitalor

Lingard dyfishon epërsinë e Unitedit (Video)

Lingard dyfishon epërsinë e Unitedit (Video)

Greta Koçi rrëfehet…Ja çfarë zbulon për jetën personale

Greta Koçi rrëfehet…Ja çfarë zbulon për jetën personale