Koha nuk mund ta shërojë gjithmonë zemrën e thyer

11.07.2018 19:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koha nuk mund ta shërojë gjithmonë zemrën e thyer

Për të gjithë ata që besojnë se koha është ilaçi më i mirë për zemrën e thyer, shkencëtarët kanë lajme të këqija – kjo nuk është gjithmonë e vërtetë.

Stresi shkaktohet nga kardiomiopatia ose “sindroma i zemrës së thyer”, që ka simptoma të ngjashme me sulmin në zemër, por pa bllokim të arteries. Mund të shkaktohet nga stresi akut emocional i shkaktuar nga vdekja e një të dashuri, shkurorëzimi apo ndonjë ndarje e vështirë.

Edhe pse pacientët raportuan se brenda disa ditëve ose javëve ata janë shëruar plotësisht, hulumtuesit nga Universiteti Aberdeen kanë zbuluar se për shërim nevojiten më shumë se katër muaj, dhe se pasi mbaron e tëra, prapëseprapë mbeten pasoja të përhershme.

Dr. Dana Dawson, ligjëruese e lartë universitare dhe konsulente kardiologe në institucionin mjekësor Aberdeen Royal Infirmary thekson: “Në përgjithësi besohet se nga kjo gjendje personi mund të shërohet shumë shpejt, por kur i hetuam më tej këto raste, kemi ardhur në rezultate të ndryshme”.

Ata zbuluan se pacientët nuk janë në gjendje të marrin pjesë në aktivitetet e ngarkuara ose të kthehen në punë për shkak të ënjtjeve dhe mungesës së stabilitetit në punën e zemrës, e cila shkakton vështirësi në frymëmarrje dhe pompim të gjakut, përcjell Independent.

“Kemi hulumtuar se pse pacientët vazhdojnë të ankohen disa muaj më vonë, edhe pse nuk ka probleme të dukshme në zemrat e tyre”, tha shkencëtarja.

Kjo sindromë, e quajtur kardiomiopatia Takotsubo, kryesisht i prek femrat, ndërsa për herë të parë u diagnostikua në Japoni në vitin 1990. Pikëllimi i madh nga vdekja e një personi të dashur mund ta dyfishojë rrezikun e sulmit të vërtetë në zemër.

Shkencëtarët në Universitetin St. George’s në Londër kanë konstatuar se 16 prej 10 000 pacientëve më të vjetër se 60 vjeç 30 ditë pas vdekjes së partnerit, kanë përjetuar sulm në zemër ose goditje në tru. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Debuton Mate 20 Pro, telefoni i Huawei me skaner të shenjave të gishtërinjve nën ekran dhe tre kamera të pasme

Debuton Mate 20 Pro, telefoni i Huawei me skaner të shenjave të gishtërinjve nën ekran dhe tre kamera të pasme

Allegri pas rekordit të Capellos

Allegri pas rekordit të Capellos

Ora inteligjente e re e Huawei me dy javë jetëgjatësi baterie refuzon sistemin operativ të Google

Ora inteligjente e re e Huawei me dy javë jetëgjatësi baterie refuzon sistemin operativ të Google

I vdiq foshnja nga një puthje e thjeshtë, nëna paralajmëron të gjithë prindërit

I vdiq foshnja nga një puthje e thjeshtë, nëna paralajmëron të gjithë prindërit

Miqësorja e luksit, Brazili mposht Argjentinën në fund

Miqësorja e luksit, Brazili mposht Argjentinën në fund

Dëshmitari i parë që nuk është njeri, roboti merret në pyetje nga ligjvënësit e Parlamentit (Video)

Dëshmitari i parë që nuk është njeri, roboti merret në pyetje nga ligjvënësit e Parlamentit (Video)

Ekrani i Google Pixel 3 XL është prodhuar nga Samsung

Ekrani i Google Pixel 3 XL është prodhuar nga Samsung

Scholes: As Messi nuk do t’i bënte punë Unitedit

Scholes: As Messi nuk do t’i bënte punë Unitedit

Ndihma e parë me përdorim të Defibrilatorit të jashtëm automatik (AED)

Ndihma e parë me përdorim të Defibrilatorit të jashtëm automatik (AED)

Franca fiton me rikthim ndaj Gjermanisë, Griezmann hero i ‘gjelave’

Franca fiton me rikthim ndaj Gjermanisë, Griezmann hero i ‘gjelave’

Bezos parashikon, 1 trilion njerëz në sistemin diellor

Bezos parashikon, 1 trilion njerëz në sistemin diellor

Kinezja bie në akuariumin e peshkaqenëve, shpëtoi mrekullisht edhe pse qëndroi në ujë për 60 sekonda (Video)

Kinezja bie në akuariumin e peshkaqenëve, shpëtoi mrekullisht edhe pse qëndroi në ujë për 60 sekonda (Video)

Bisedimet për duelin ndërmjet Joshuas dhe Wilderit fillojnë menjëherë pas meçit të amerikanit me Tyson Furyn

Bisedimet për duelin ndërmjet Joshuas dhe Wilderit fillojnë menjëherë pas meçit të amerikanit me Tyson Furyn

iPhone XR do të jetë më i suksesshëm sesa iPhone XS thotë analisti shquar

iPhone XR do të jetë më i suksesshëm sesa iPhone XS thotë analisti shquar

Sonte fillon edicioni i ri i NBA që pritet të jetë i jashtëzakonshëm – Këto janë 15 lëvizjet e bujshme që ndodhën

Sonte fillon edicioni i ri i NBA që pritet të jetë i jashtëzakonshëm – Këto janë 15 lëvizjet e bujshme që ndodhën

Vuani nga zgjerimi i venave në këmbë? Ja si t’i shëroni!

Vuani nga zgjerimi i venave në këmbë? Ja si t’i shëroni!