Kjo është lista e liderëve më të paguar në botë: Nuk do ta besoni kujt ia kalon Kosova!

11.03.2015 19:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kjo është lista e liderëve më të paguar në botë: Nuk do ta besoni kujt ia kalon Kosova!

Lideri më i paguar në mesin e politikanëve të botës është presidenti amerikan, Barack Obama, i cili ka një pagë vjetore prej 400 mijë dollarë, ndërsa lideri komunist kinez, Xi Jinping, renditet në vendin e 12-të me pagën më të ulët vjetore prej 22 mijë dollarë.

Obama, përveç pagës vjetore ka edhe disa lehtësime tatimore në shumë prej 50 mijë dollarësh, raporton CNN, duke shtuar se paga e presidentit të Shteteve të Bashkuara është dyfishuar që nga viti 2001 kur president ishte George W. Bush .

Pas Obamës vjen kryeministri kanadez, Stephen Harper, i cili ka pagë vjetore prej 260 mijë dollarësh, ndërsa si i treti në listën e liderëve më të paguar tek vendet më të zhvilluara gjendet kancelarja gjermane Angela Merkel, me të ardhura vjetore prej 234.383 dollarësh, transmeton Telegrafi.

Presidenti i Afrikës së Jugut, Jacob Zuma, merr 223.600 dollarë në vit, ndërsa kryeministri britanik, David Cameron, 214.782 dollarë – përfshirë edhe pagën e deputetit.

Vendi i gjashtë i takon presidentit japonez, Shinzo Abe, me 202,700 dollarë në vit, ndërsa presidenti francez François Hollande, do të renditej edhe më mirë nëse paga e tij nuk do të ulej për 30 për qind pas ardhjes në pushtet. Këto të ardhura vjetore të tij arrijnë në 194.300 dollarë.

Presidenti rus, Vladimir Putin, gjendet në vendin e tetë, pasi javën e kaluar uli pagën e tij me 10 për qind për shkak të krizës ekonomike. Ai tashti paguhet 136.000 dollarë në vit.

Kryeministri italian, Matteo Renzi, fiton 124.600 dollarë; presidentja braziliane Dilma Rousseff – 120 mijë dollarë; ndërsa kryeministri indian, Narendra Modi, pak më shumë se 30 mijë dollarë në vit.

Edhe pse menaxhon ekonominë dytë më të madhe botërore, presidenti kinez Xi Jinping renditet i fundit: në vendin e 12-të të kësaj liste. Edhe pse paga e tij është rritur me 60 për qind në fillim të vitit, ai tani paguhet 22 mijë dollarë në vit.

Megjithëse, ekonomia kosovare renditet ndër të fundit të Evropës, ajo mund të krenohet se liderët e saj i paguan më shumë se presidenti kinez dhe kryeministri indian.

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, që ka pagën më të lartë nga të gjithë zyrtarët shtetërorë, paguhet 2.873 euro në muaj për punën e saj, apo me 34.478 euro në vit (36.456 dollarë). Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka një pagë mujore prej 2.700 euro, apo 32.400 euro në vit (34.261 dollarë). Ndërsa, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka një pagë vjetore prej 17.318 euro (18.312 dollarë), apo 1.443 euro në muaj. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bordi i përkohshëm i KEK-ut i shokuar me keqmenaxhimin e kësaj korporate, mbi 1000 vende pune të pa plotësuara

Bordi i përkohshëm i KEK-ut i shokuar me keqmenaxhimin e kësaj korporate, mbi 1000 vende pune të pa plotësuara

Inspektorati kërkon që edhe Thaçi të kthehet në detyrë, pas shkarkimit nga bordi që e emëroi Kurti

Inspektorati kërkon që edhe Thaçi të kthehet në detyrë, pas shkarkimit nga bordi që e emëroi Kurti

Përfaqësuesit e biznesit: Edhe në fazën e tretë ndërmarrjet do ta kenë të vështirë ta rimarrin vetën

Përfaqësuesit e biznesit: Edhe në fazën e tretë ndërmarrjet do ta kenë të vështirë ta rimarrin vetën

Australi: Qytetarët do t’i përfitojnë nga 40 mijë dollarë për ndërtimin e shtëpive shkaku i krizës

Australi: Qytetarët do t’i përfitojnë nga 40 mijë dollarë për ndërtimin e shtëpive shkaku i krizës

Kosova pa të dhëna të sakta për dëmet ekonomike nga Covid-19

Kosova pa të dhëna të sakta për dëmet ekonomike nga Covid-19

Gjilani parasheh investime me partneritet publiko-privat për palestrën sportive, opozita ka vërejtje

Gjilani parasheh investime me partneritet publiko-privat për palestrën sportive, opozita ka vërejtje

Kryetari i Presidencës së Bosnjës përshendet Kurtin për heqjen e taksës 100%

Kryetari i Presidencës së Bosnjës përshendet Kurtin për heqjen e taksës 100%

Kushtrim Cukaj shkarkohet nga posti i sekretarit në MIE, dyshohet për “shkelje të rënda dhe të shumta”

Kushtrim Cukaj shkarkohet nga posti i sekretarit në MIE, dyshohet për “shkelje të rënda dhe të shumta”

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve të KEK-ut, merr një sër vendimesh me rëndësi për korporatën

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve të KEK-ut, merr një sër vendimesh me rëndësi për korporatën

HULUMTIM | Serbia shfrytëzon koronavirusin, nisë ndërtimet multi-milionëshe në veri

HULUMTIM | Serbia shfrytëzon koronavirusin, nisë ndërtimet multi-milionëshe në veri

Kosova humbë miliona euro nëse nuk ratifikohen në Kuvend marrëveshjet ndërkombëtare financiare

Kosova humbë miliona euro nëse nuk ratifikohen në Kuvend marrëveshjet ndërkombëtare financiare