Kjo është kompania që ka përfituar nga përhapja e koronavirusit

02.03.2020 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kjo është kompania që ka përfituar nga përhapja e koronavirusit

Sipas ekspertëve të tregut ekonomik “Netflix”-i është një prej kompanive që ka “përfituar” më shumë nga frika e përhapjes së Coronavirus-it.

Virusi, epiqendra e të cilit është në Wuhan të Kinës, po përhapet me shpejtësi në të katër kontinentet, me mijëra të infektuar në shumë shtete dhe me mbi 2800 viktima. Epidemia paraqet “rrezik të madh” në nivel global sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Megjithatë një prej kompanive që ka pësuar rritje gjatë kësaj kohe në tregjet financiare është pikërisht “Netflix”. Eksertët e “BMO Capital Market”, thanë se platforma e transmetimit të filmave dhe serialeve ka përfituar pasi shumë persona janë vetë izoluar në shtëpi nga frika e infektimit, pra e kanë përdorur më shumë shërbimin, gjë që reflektohet në rritjen e çmimit të aksioneve të tij në tregun e bursave dhe rritjen e vlerës si kompani.

Duket se “Netflix” nuk është i vetmi shërbim që ka pësuar rritje gjatë kësaj periudhe të vështirë. Industria e lojërave në Kinë gjithashtu ka përfituar, madje ka shënuar një rekord të ri në rritjen e përdoruesve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


New York Times: Me shtytjen për marrëveshje Kosovë-Serbi, SHBA’ja turbulloi marrëdhëniet me aleatët

New York Times: Me shtytjen për marrëveshje Kosovë-Serbi, SHBA’ja turbulloi marrëdhëniet me aleatët

Zemaj viziton Spitalin e Gjakovës

Zemaj viziton Spitalin e Gjakovës

Milazim Krasniqi: Vjosa Osmani po tenton të themelojë një LDK të re

Milazim Krasniqi: Vjosa Osmani po tenton të themelojë një LDK të re

Shkarkohet Vjosa Osmani

Shkarkohet Vjosa Osmani

Prishtina edhe sot me më së shumti raste me COVID-19

Prishtina edhe sot me më së shumti raste me COVID-19

“New York Times”: Duke shtyrë përpara marrëveshjen Kosovë-Serbi, SHBA-ja “turbullon” aleancat

“New York Times”: Duke shtyrë përpara marrëveshjen Kosovë-Serbi, SHBA-ja “turbullon” aleancat

Shërohen edhe 38 persona,1055 raste aktive COVID-19

Shërohen edhe 38 persona,1055 raste aktive COVID-19

Lul Raka tregon nëse duhet rikthyer masat kufizuese pas shtimit të rasteve me koronavirus

Lul Raka tregon nëse duhet rikthyer masat kufizuese pas shtimit të rasteve me koronavirus

Arrin në mbi 2.000 numri i rasteve me Covid-19 në Kosovë

Arrin në mbi 2.000 numri i rasteve me Covid-19 në Kosovë

Edhe një i vdekur në Shqipëri nga COVID-19

Edhe një i vdekur në Shqipëri nga COVID-19

Numër i lartë i të shëruarve nga koronavirusi brenda një dite

Numër i lartë i të shëruarve nga koronavirusi brenda një dite

Konfirmohen edhe 75 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Konfirmohen edhe 75 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Valentina Bunjaku-Rexhepi: Vota ime kundër shkarkimit të Vjosa Osmanit

Valentina Bunjaku-Rexhepi: Vota ime kundër shkarkimit të Vjosa Osmanit

Kusari-Lila: Vjosa Osmani do të dalë më e fortë nga kjo sfidë

Kusari-Lila: Vjosa Osmani do të dalë më e fortë nga kjo sfidë

Nagavci për LDK-në: Kanë prekur fundin, duket se s’mund të kthehen prapa

Nagavci për LDK-në: Kanë prekur fundin, duket se s’mund të kthehen prapa

Largimet nga LDK nisën më 1991, dikush krijoi parti, shumica dështuan në politikë

Largimet nga LDK nisën më 1991, dikush krijoi parti, shumica dështuan në politikë