Kjo është arsyeja se pse disa veteranë bojkotuan organizimin e OVL-së (VIDEO)

31.12.2016 00:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kjo është arsyeja se pse disa veteranë bojkotuan organizimin e OVL-së (VIDEO)

Dita e veteranëve është shënuar me një organizim që është mbajtur në mbrëmje, por që është bojkotuar nga disa anëtarë, njofton Klan Kosova.

Arsye për këtë, sipas Shkumbin Demaliaj – anëtar i Komisionit për Verifikimin e Veteranëve është shqyrtimi i projektbuxhetit për veteranët.

Ai ka thënë se nuk ka qenë pjesë e këtij organizimi me arsyen se po bëhet sakatosja e UÇK-së.

“Nuk kam qenë as unë po dhe të gjithë ata që kanë marrë vesh se po shqyrtohet projektligji për veteranët dhe aty nuk ka qenë asnjë nga komunat e Dukagjinit, të gjithë e kanë bojkotuar”.

“Për shkak të rrethanave të cilave Kuvendi domosdoshmërish po shqyrton mundësinë ta sakatosë UÇK-në”, ka thënë Demaliaj në Ora e Fundit.

“Kjo rrjedh me rastin e mashtrimit që është bë nga disa anëtarë të shoqatës së veteranëve për ta bërë këtë sakatosje”, shton ai.

Kurse Faton Klinaku – sekretar i OVL ka thënë se ligji i ri i veteranëve nuk është më i miri.

“Mes së keqes, duhet zgjedh atë më të voglën”, ka thënë Klinaku.

“Kemi pas një darkë për të gjithë veteranët nga gjitha komunat e Kosovës. Janë shpërndarë disa dekorata për familjet, Jashari, Pajaziti dhe Haradinaj si dhe për disa bashklufëtarë tanë që edhe kanë vdekur. Janë 45 mirënjohje dhe pesë dekorata”.

“Për projektligjin na ka ardhur situata për shkak të buxhetit të pamjaftueshëm. Këta deputetë që sot bënin fushtaë në Kuvendin e Kosovës, që kanë miratuar një buxhet prej 38 milionësh. Kategorizimi është bërë për shkak të buxhetit të pamjaftueshëm. Janë 46 mijë e 300 dhe buxheti është i pamjaftueshëm. Edhe listat janë fryer”, ka thënë Klinaku.

Ai ka treguar se me ligjin i ri si do të bëhet pagesat sipas kategorisë.

‘Kategoria e parë 250 euro, e dyta 170 dhe e treta 120 euro”, pohon Klinaku.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Konstituohet Bordi Këshillues për COVID-19, Raka thotë se s’kanë kompetenca ekzekutive

Konstituohet Bordi Këshillues për COVID-19, Raka thotë se s’kanë kompetenca ekzekutive

137 raste të reja, 10 viktima dhe 131 pacientë të shëruar, është bilanci i sotëm për Covid-19

137 raste të reja, 10 viktima dhe 131 pacientë të shëruar, është bilanci i sotëm për Covid-19

Drita dhe Ballkani luajnë baraz, Drita shpallet kampion

Drita dhe Ballkani luajnë baraz, Drita shpallet kampion

INTERPOL-i konfiskon 17.000 teste false të koronavirusit

INTERPOL-i konfiskon 17.000 teste false të koronavirusit

Përfundon pjesa e parë në ndeshjen Gjilani – Ballkani, ky është rezultati

Përfundon pjesa e parë në ndeshjen Gjilani – Ballkani, ky është rezultati

Trusti ka një porosi përreth 380 mijë kontribut pagues

Trusti ka një porosi përreth 380 mijë kontribut pagues

68 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri dhe 3 të vdekur

68 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri dhe 3 të vdekur

Ministri Quni raportoi para Komisionit Parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes

Ministri Quni raportoi para Komisionit Parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes

OVL UÇK kërkon shkarkimin e eurodeputetes Viola con Cramon

OVL UÇK kërkon shkarkimin e eurodeputetes Viola con Cramon

Selimi fton sërish shoqërinë civile të kthehen në grupin punues për vettingun

Selimi fton sërish shoqërinë civile të kthehen në grupin punues për vettingun

Stagnim në ekonomi – Gjilani ka humbur 788 vende të punës në kohë pandemie

Stagnim në ekonomi – Gjilani ka humbur 788 vende të punës në kohë pandemie

Partitë në garë për sigurimin e shumicës së re parlamentare

Partitë në garë për sigurimin e shumicës së re parlamentare

PDK: Qeveria ta parandalojë shitjen e IPKO-s te “Telekom Serbia”

PDK: Qeveria ta parandalojë shitjen e IPKO-s te “Telekom Serbia”

IKSHPK: 241 raste të reja me Covid-19, 143 të shëruar

IKSHPK: 241 raste të reja me Covid-19, 143 të shëruar

Ministri Kuçi priti në takim udhëheqësit e Odës Tregtare Kosovaro-Turke

Ministri Kuçi priti në takim udhëheqësit e Odës Tregtare Kosovaro-Turke

Thaçi: Protestat nuk duhet të shërbejnë për nxitjen e urrejtjes ndërfetare dhe ndëretnike

Thaçi: Protestat nuk duhet të shërbejnë për nxitjen e urrejtjes ndërfetare dhe ndëretnike