Kjo do t’i ndodhë trupit tuaj nëse hani ullinj çdo ditë

12.03.2019 23:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kjo do t’i ndodhë trupit tuaj nëse hani ullinj çdo ditë

Ullinjtë rriten nëpër drunjë të quajtur Olea europeae zakonisht në Afrikë,Azi dhe disa vende tjera tropikale. Ata janë të pasur me hekur, kalcium, fibra, vitaminë K dhe vitaminë E.

Kjo do t’i ndodhë trupit tuaj nëse konsumoni shumë ullinj:

Humbni peshë – kur ju konsumoni ullinj do të merrni një sasi të madhe të fibrave dhe lipideve të nevojshme për organizmin.  Gjithashtu ullinjtë përmbajnë një substancë e cila bën djegien e kalorive të tepërta.

Do ta mbroni zemrën – Acidi kryesor yndyror i cili gjendet në ullinj, është acidi oleik. Ky acid yndyror njihet për vlerat e tij dhe aftësinë e tij për të zvogëluar kolesterolin, dhe në përgjithësi për të parandaluar sëmundjet e zemrës.

Do të keni një sistem imunologjik më të fortë – Ullinjtë përmbajnë antioksidantë, përkatësisht polifenolin. Këto substanca bëjnë mbrojtjen e organizmit nga radikalet e lira të cilat dihet që shkaktojnë infeksione virale.

Do të jeni më pak të rrezikuar nga disa lloje të kancereve – Ullinjtë përpos që bëjnë mbrojtjen e organizmit nga infeksionet dhe sëmundjet tjera është vërejtur që ato gjithashtu mbrojnë membranat e qelizave nga disa lloje të tumoreve. Edhe pse janë bërë shumë teste në kafshë, por jo tek njerëzit , gjithsesi është vërejtur që në zonat tropikale ku ullinjtë përdoren shumë, njerëzit janë më pak të prekur nga disa lloje të kancerit.

Do të keni një memorie më të mirë – Polifenolet, njihen për ndikimet e tyre edhe në qeliza të trurit, me ç ‘rast ato e ‘vrasin’ stresin , dhe njëkohësisht ndikojnë në përmirësimin e memories. Në një hulumtim në Departamentin e Neurokirurgjisë është vërtetuar që polifenolet e gjetura në ullinj ndihmojnë shumë në përmirësimin e proceseve neurale, neurodegjenerative dhe çrregullimet tjera psikike.

Do të keni një lëkurë më të mirë – Ullinjtë përmabjnë acid oleik dhe vitaminë E, të dy këta përbërës të nevojshëm për një lëkurë të shëndetshme. Vitamina E ka funksion antioksidativ e cila e mbron lëkurën nga radikalet e lira që shkaktojnë dëmtime në lëkurë.

Në përgjithësi nëse ju keni dëshirë të humbni peshë dhe njëkohësisht të qëndroni të shëndetshëm atëherë ullinjtë janë zgjidhja e duhur./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kjo do t’i ndodhë trupit tuaj nëse hani ullinj çdo ditë

Kjo do t’i ndodhë trupit tuaj nëse hani ullinj çdo ditë

Microsoft do të paralajmërojë përdoruesit për tu larguar nga Windows 7

Microsoft do të paralajmërojë përdoruesit për tu larguar nga Windows 7

Zbulimi i fundit: Skanimi i syrit tregon simptomat e para të sëmundjes së Alzheimerit

Zbulimi i fundit: Skanimi i syrit tregon simptomat e para të sëmundjes së Alzheimerit

Mozilla lançon shërbimin e enkriptuar të dërgimit të skedarëve

Mozilla lançon shërbimin e enkriptuar të dërgimit të skedarëve

Zhduket papritmas nën tabanin e detit, peshku del sërish me po aq shpejtësi (Video)

Zhduket papritmas nën tabanin e detit, peshku del sërish me po aq shpejtësi (Video)

Kompjuterët Kuantikë do të ndryshojnë mënyrën sesi bota përdor energjinë

Kompjuterët Kuantikë do të ndryshojnë mënyrën sesi bota përdor energjinë

Një person gati vdes pasi përdori shkopinj pambuku për pastrim të veshëve shumë shpesh

Një person gati vdes pasi përdori shkopinj pambuku për pastrim të veshëve shumë shpesh

Robotët vrasës me inteligjencë artficiale do të “kontrollohen” nga njerëzit thonë Shtetet e Bashkuara

Robotët vrasës me inteligjencë artficiale do të “kontrollohen” nga njerëzit thonë Shtetet e Bashkuara

Akrobatja lëvizte në ajër, partneri e mbante për flokësh me dhëmbë (Video)

Akrobatja lëvizte në ajër, partneri e mbante për flokësh me dhëmbë (Video)

Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve