Kishte votuar “partinë e gabuar”, votuesi në Indi këput gishtin e tij (Foto/Video)

19.04.2019 10:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kishte votuar “partinë e gabuar”, votuesi në Indi këput gishtin e tij (Foto/Video)

Një votues indian thotë se ai ka këputur gishtin e tij tregues pasi e kuptoi se kishte votuar për partinë “e gabuar” politike.

Siç shkruan BBC, përcjell Telegrafi, Pawan Kumar thotë se ai aksidentalisht përfundoi duke votuar për Partinë qeverisëse Bharatiya Janata (BJP), në një video që ka dalë virale.

Ai donte të votonte për një parti rajonale – por u hutua nga shumë simbole në makinën e votimit.

Ai hodhi votën e tij të enjten në Bulandshahr në shtetin verior të Uttar Pradesh. Kjo ishte faza e dytë e votimit në zgjedhjet e përgjithshme indiane.

“Doja të votoja për elefantin, por unë votoja për lule gabimisht”, thotë zoti Kumar në video.

Ai i referohet simboleve të partisë të shfaqura në makinën e votimit pranë emrit të secilit kandidat.

Simbolet e partisë luajnë një rol të madh në zgjedhjet e Indisë, sepse ato janë të lehta për t’u identifikuar në një vend ku shkrim-leximi është në nivel të ulët në shumë pjesë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kishte votuar “partinë e gabuar”, votuesi në Indi këput gishtin e tij (Foto/Video)

Kishte votuar “partinë e gabuar”, votuesi në Indi këput gishtin e tij (Foto/Video)

Jeta dixhitale e prindërve pasi fëmijët flenë

Jeta dixhitale e prindërve pasi fëmijët flenë

HP rifreskon linjën e laptopëve ZBook dhe EliteBook

HP rifreskon linjën e laptopëve ZBook dhe EliteBook

Samsung në telashe, ekrani i Galaxy Fold thyhet me dy ditë përdorim

Samsung në telashe, ekrani i Galaxy Fold thyhet me dy ditë përdorim

Ligji i ri i Bashkimit Evropian që mund të gjobisë Facebook, Twitter dhe YouTube

Ligji i ri i Bashkimit Evropian që mund të gjobisë Facebook, Twitter dhe YouTube

Gjenerata e ardhshme e iPhone ka tre kamera të pasme

Gjenerata e ardhshme e iPhone ka tre kamera të pasme

Rina Balaj ka realizuar një fotosesion tepër seksi (Foto)

Rina Balaj ka realizuar një fotosesion tepër seksi (Foto)

BlackBerry Messenger shuhet më 31 Maj

BlackBerry Messenger shuhet më 31 Maj

Juria e ICT Awards 7 viziton Tiranën dhe Prishtinën, pranë kandidatëve nga mbarë trevat shqiptare

Juria e ICT Awards 7 viziton Tiranën dhe Prishtinën, pranë kandidatëve nga mbarë trevat shqiptare

Aplikacioni popullor në Android pjesë e një skeme të madhe mashtrimi

Aplikacioni popullor në Android pjesë e një skeme të madhe mashtrimi

Google sugjeron përdoruesve të telefonëve Android në Evropë shfletues dhe motorë kërkimi alternativë

Google sugjeron përdoruesve të telefonëve Android në Evropë shfletues dhe motorë kërkimi alternativë

Zebra dhe gjirafa në garë vrapimi para vizitorëve të kopshtit zoologjik (Foto)

Zebra dhe gjirafa në garë vrapimi para vizitorëve të kopshtit zoologjik (Foto)

Reporterët pa Kufij rendisin Kosovën në vendin e 75 për lirinë e shtypit

Reporterët pa Kufij rendisin Kosovën në vendin e 75 për lirinë e shtypit

Transmetimet analoge, Kuvendi kritikon AMA për menaxhimin e procesit të dixhitalizimit

Transmetimet analoge, Kuvendi kritikon AMA për menaxhimin e procesit të dixhitalizimit

IPKO Foundation dhe RIT Kosova organizojnë për vitin e 5-të me radhë Girls in ICT

IPKO Foundation dhe RIT Kosova organizojnë për vitin e 5-të me radhë Girls in ICT

Facebook ka aksesuar kontaktet e 1.5 milion e-maileve të përdoruesve

Facebook ka aksesuar kontaktet e 1.5 milion e-maileve të përdoruesve