Kinematografia e trashëgimia kulturore edhe sivjet mbesin me legjislacion të vjetër

17.08.2017 09:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kinematografia e trashëgimia kulturore edhe sivjet mbesin me legjislacion të vjetër

Nëntë vjet më parë, zyrtarë të Ministrisë së Kulturës, Rinisë e Sportit kishin deklaruar se hartimi i Ligjit për muzetë do të jetë prioritet i këtij institucioni.

Por kanë kaluar 18 vjet pas përfundimit të luftës dhe shteti nuk e ka një ligj të tillë, ani pse nëpër komuna të ndryshme janë ndërtuar objekte që konsiderohen muze pa u mbështetur në një dokument të tillë, shkruan sot Koha Ditore.

Një ligj për muzetë, Ministria e Kulturës nuk do të mundë ta bëjë as sivjet dhe as nuk do të ketë mundësi që ta dërgojë asnjë projektligj në Kuvendin e Kosovës.

Institucioni më i lartë kulturor në vend nuk figuron fare në pakon legjislative të Qeverisë për vitin 2017.

Vitin e kaluar MKRS-ja kishte dështuar të miratojë Projektligjin për kinematografi, e më 2015 një gjë e tillë kishte ndodhur me Projektligjin për trashëgimi kulturore. Që të dyja këto projektligje ishin tërhequr nga Kuvendi i Kosovës nga vetë MKRS-ja.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dizajnerja Arbresha Hoxha hap ekspozitë në Stokholm për nder të pavarësisë së Kosovës

Dizajnerja Arbresha Hoxha hap ekspozitë në Stokholm për nder të pavarësisë së Kosovës

Filigrani përtej Artizanatit

Filigrani përtej Artizanatit

Samir Karahoda dërgon Kosovën në Berlinale me filmin NË MES

Samir Karahoda dërgon Kosovën në Berlinale me filmin NË MES

Teatri me strategji të re marketingu synon rikthimin e publikut

Teatri me strategji të re marketingu synon rikthimin e publikut

Kampanja ‘Kino për qytetin’ kalon pragun fillestar prej 35% për fitimin e fondeve!

Kampanja ‘Kino për qytetin’ kalon pragun fillestar prej 35% për fitimin e fondeve!

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Teatri i Gjilanit me shfaqje dhe performancë të jashtëzakonshme për Halloween

Teatri i Gjilanit me shfaqje dhe performancë të jashtëzakonshme për Halloween

Filmat kosovarë dëshmojnë për vlerat dhe talentin që kanë artistët nga Kosova

Filmat kosovarë dëshmojnë për vlerat dhe talentin që kanë artistët nga Kosova

May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë

May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë

Vdes rapsodi Hashim Shala

Vdes rapsodi Hashim Shala

Valmir Tertini, regjisori më i mirë në festivalin e Indisë

Valmir Tertini, regjisori më i mirë në festivalin e Indisë

Konkurrencë e miqësi në “PriFest”

Konkurrencë e miqësi në “PriFest”

Në mbrojtje të Teatrit, flet Ndrenika: Jemi përbuzur, vetëm Erdogani i bën këto punë

Në mbrojtje të Teatrit, flet Ndrenika: Jemi përbuzur, vetëm Erdogani i bën këto punë

Serialet që nuk duhet të lini pa parë (Kujdes! Nuk ka seriale turke)

Serialet që nuk duhet të lini pa parë (Kujdes! Nuk ka seriale turke)

Arben Zharku pjesë e jurisë në festivalin e Rotterdamit

Arben Zharku pjesë e jurisë në festivalin e Rotterdamit