Kina përballë tarifave të tjera amerikane

11.07.2018 19:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kina përballë tarifave të tjera amerikane

Kina u shpreh e tronditur me vendimin e administratës së PresidentitTrump që po përgatitet për vendosjen e tarifave të reja ndaj importeve kineze me një vlerë prej 200 miliardë dollarësh, që mbulojnë me mijëra produkte. Kjo është lëvizja e fundit në një luftë tregtare që po përshkallëzohet mes dy ekonomive më të mëdha në botë.

Ministria kineze e tregtisë e quajti vendimin krejtësisht të papranueshëm dhe njoftoi se do të përgjigjet.

Tarifat e reja të propozuara nga SHBA-ja pasojnë vendimin për të vendosur tarifa me dy faza me vlerë 50 miliardë dollarë ndaj mallrave kineze. Përfaqësuesi amerikan i Tregtisë Robert Lighthizer tha se administrata Trump i ka kërkuar me durim Kinës të ndalë praktikat e saj të padrejta, të hapë tregun dhe të angazhohet në një konkurrencë të vërtetë.

“Në vend që t’i trajtojë shqetësimet tona legjitime, Kina nisi të hakmerret kundër produkteve amerikane”, tha zoti Lighthizer në një deklaratë ndërsa njoftoi tarifat. Ai tha se nuk ka justifikim për një veprim të tillë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Po më duket që do t’i shkojë deri në fund mandatit

Haradinaj: Po më duket që do t’i shkojë deri në fund mandatit

Shtesat për fëmijët, pak entuziazëm te prindërit

Shtesat për fëmijët, pak entuziazëm te prindërit

Haradinaj: Duhet të përmbyllet shtetbërja e Kosovës

Haradinaj: Duhet të përmbyllet shtetbërja e Kosovës

Gjermania dhe BE-ja, kundër importit të veturave të vjetra në Kosovë

Gjermania dhe BE-ja, kundër importit të veturave të vjetra në Kosovë

Rama na zbulon arsyen e “vërtetë” të paketës misterioze “anti- shpifje”

Rama na zbulon arsyen e “vërtetë” të paketës misterioze “anti- shpifje”

Daçiq: Lesoto ka tërhequr njohjen e Kosovës

Daçiq: Lesoto ka tërhequr njohjen e Kosovës

Në këto vende nuk do të ketë rrymë ditët në vijim

Në këto vende nuk do të ketë rrymë ditët në vijim

Ministri Shala në Ditën Botërore të Standardeve: Le të fillojmë të krijojmë besimin në produktet vendore

Ministri Shala në Ditën Botërore të Standardeve: Le të fillojmë të krijojmë besimin në produktet vendore

Vuçiq i quan marrëzira deklaratat e Thaçit për Luginën e Preshevës

Vuçiq i quan marrëzira deklaratat e Thaçit për Luginën e Preshevës

Matoshi e Jashari përuruan fillimin e punimeve në rregullimin e shtratit të lumit Klina në Skenderaj

Matoshi e Jashari përuruan fillimin e punimeve në rregullimin e shtratit të lumit Klina në Skenderaj

LDK: Zgjedhjet janë të nevojshme dhe të pashmangshme, për të tejkaluar krizën institucionale

LDK: Zgjedhjet janë të nevojshme dhe të pashmangshme, për të tejkaluar krizën institucionale

Qeveria e Kosovës miraton koncept dokumentin për Teatrot

Qeveria e Kosovës miraton koncept dokumentin për Teatrot

Kapen medikamentet në dy raste të ndara

Kapen medikamentet në dy raste të ndara

Pacolli injoron spekulimet: Kosova së shpejti në Interpol

Pacolli injoron spekulimet: Kosova së shpejti në Interpol

Nisin bisedimet me NATO-n, Kuvendi do të vendosë për anëtarësim

Nisin bisedimet me NATO-n, Kuvendi do të vendosë për anëtarësim

Kryeprokurori Syla ka kërkuar që lëndët e vjetra të trajtohen me prioritet

Kryeprokurori Syla ka kërkuar që lëndët e vjetra të trajtohen me prioritet