Kina nuk ka vetëm “Murin e madh”, por dhe radio-teleskopin më gjigant në botë

29.09.2016 14:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kina nuk ka vetëm “Murin e madh”, por dhe radio-teleskopin më gjigant në botë

Në kërkim për jashtëtokësorë, Kina ka ndërtuar radio-teleskopin më të madh në botë, që thuhet se do të çojë në “zbulime përtej imagjinatës sonë”.

Pajisja gjigande me emrin FAST, e vendosur mes kodrave në rajonin Guizhou, ka nisur punën këtë javë. Me një kosto prej më shumë se 150 milionë dollarë, është shumë më i madh se Observatori Aresibo në Porto Riko, që deri më sot ishte radio-teleskopi më i madh në botë.

Ka një ndjeshmëri dy herë më të madhe dhe një madhësi sa 30 fusha futbolli. FAST do të përdorë 4450 panelet e tij për të kërkuar shenja jete inteligjente.

Kina e shikon programin e saj hapësinor multimiliarder si një simbol i progresit të vendit. Shteti aziatik ka planifikuar një stacion hapësinor të përhershëm deri në vitin 2020 dhe një mision në Hënë.

1474892854_teleskopi5

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Interi nuk ndalet, fiton me lehtësi në udhëtim te Lazio

Interi nuk ndalet, fiton me lehtësi në udhëtim te Lazio

E pazakontë, flagshipi i Google Pixel 3 XL tregon dy “notch”

E pazakontë, flagshipi i Google Pixel 3 XL tregon dy “notch”

Lazio 0-3 Inter, nota e Strakoshës dhe të tjerëve

Lazio 0-3 Inter, nota e Strakoshës dhe të tjerëve

Shpirtrat e njerëzve vazhdojnë të ndjekin banorët: Qyteti i vogël që pretendon të jetë vendi më me shumë fantazma në Amerikë!

Shpirtrat e njerëzve vazhdojnë të ndjekin banorët: Qyteti i vogël që pretendon të jetë vendi më me shumë fantazma në Amerikë!

Mos e matni presionin e gjakut kur ndiheni keq

Mos e matni presionin e gjakut kur ndiheni keq

Blerja më e madhe në historinë e softuerit: IBM ofron 34 miliardë dollarë për Red Hat

Blerja më e madhe në historinë e softuerit: IBM ofron 34 miliardë dollarë për Red Hat

Manchester City i fortë për Tottenhamin, vendos goli i Mahrez

Manchester City i fortë për Tottenhamin, vendos goli i Mahrez

Internet më i shpejtë dhe thirrje holografike: çfarë premton e ardhmja me 5G-në?

Internet më i shpejtë dhe thirrje holografike: çfarë premton e ardhmja me 5G-në?

Real Madridi ka arritur marrëveshje me talentin e madh argjentinas Exequiel Palacios

Real Madridi ka arritur marrëveshje me talentin e madh argjentinas Exequiel Palacios

Kafeja gjatë shtatzënisë rrit rrezikun e mbipeshës tek fëmijët

Kafeja gjatë shtatzënisë rrit rrezikun e mbipeshës tek fëmijët

Pas përurimit në Stamboll, këto janë aeroportet e tjera që priten të ndërtohen nëpër botë (Foto)

Pas përurimit në Stamboll, këto janë aeroportet e tjera që priten të ndërtohen nëpër botë (Foto)

Tottenham 0-1 Man City, notat e lojtarëve

Tottenham 0-1 Man City, notat e lojtarëve

Microsoft kalon Amazon dhe rifiton vendin e dytë si kompania më me vlerë në botë

Microsoft kalon Amazon dhe rifiton vendin e dytë si kompania më me vlerë në botë

Kombinimet e këndshme që tregojnë se jo të gjitha kostumet për Halloween duhet të jenë të frikshme (Foto)

Kombinimet e këndshme që tregojnë se jo të gjitha kostumet për Halloween duhet të jenë të frikshme (Foto)

Unitedi dhe Chelsea vazhdojnë interesimin për Ramsey

Unitedi dhe Chelsea vazhdojnë interesimin për Ramsey

Këta dronë mund të ngrejnë 40 herë peshën e tyre

Këta dronë mund të ngrejnë 40 herë peshën e tyre