Kina kërcënon kompanitë Amerikane që i binden ndalimit Amerikan

09.06.2019 21:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kina kërcënon kompanitë Amerikane që i binden ndalimit Amerikan

Zyrtarë të lartë qeveritarë të Kinës raportohet se kanë paralajmëruar disa kompani teknologjike për pasoja të tmerrshme nëse bashkëpunojnë me Shtetet e Bashkuara duke mos bërë biznes me Huawei sipas një raporti të New York Times.

Lëvizja vjen pak ditë pasi Kina kërcënoi ti kundërpërgjigjej futjes së Huawei në listën e zezë të kompanive nga Shtetet e Bashkuara.

The Times raportoi se një seri takimesh janë mbajtur në fillim të javës mes zyrtarëve të lartë Kineze nga Ministritë e Tregtisë dhe Teknologjisë me kompani globale teknologjike të cilat eksportojnë shërbime dhe produkte në Kinë.

Emrat e kompanive që janë paralajmëruar nuk janë bërë publike. Në Maj Shtëpia e Bardhë nënshkroi një urdhër ekzekutiv i cili ndalonte kompanitë Amerikane të bëjnë biznes me Huawei duke cituar sigurinë kombëtare.

Google, Microsoft dhe ARM ndaluan së shitur shërbimeve dhe produkte tek Huawei. Shtetet e Bashkuara thonë se pajisjet e Huawei, kompania numër një e telekomunikacionit në botë, përdoren nga Pekini për të përgjuar Amerikën dhe aleatët e saj.

Acarimi i marrëdhënieve mes kompanive Amerikane dhe atyre Kineze vjen në një kohë tensionesh tregtare në rritje mes SHBA-së dhe Kinës. Bisedimet mes dy vendeve kanë ngelur edhe pse Donald Trump dhe Xi Jingping pritet të takohen në Samitin e G20-ës. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve