Kina hedh hapin e madh, licencon 5G për katër operatorët vendas

06.06.2019 09:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kina hedh hapin e madh, licencon 5G për katër operatorët vendas

Ministria Kineze për Industrinë akordoi ditën e Enjte katër licenca 5G për operatorët shtetërore China Telecom, China Mobile, China Unicom dhe China Broadcasting Network duke shënuar një hap madhor drejt revolucionit të gjeneratës së re celulare.

Ekspertët e industrisë së telekomunikacionit besojnë se 5G hap rrugë drejt avancimeve të mëdha në inteligjencë artificiale dhe makinat autonome.

Licencat janë akorduar në fund të 2018-ës për kompanitë të cilat donin të bënin testime ndërsa kjo është hera e parë që marrin dritën jeshile për implementimin e teknologjisë për përdorim komercial.

Akordimi i licencave vjen pak kohë pasi Huawei, prodhuesi Kinez më i madh në botë i pajisjeve të telekomunikacionit, u godit rëndë nga Uashingtoni i cili e vendosi në listën e zezë duke ja ndaluar kompanive Amerikane të bëjnë biznes me të.

Ligjvënësit në Uashington besojnë se gjiganti Kinez përdoret nga Pekini për të përgjuar vendet Perëndimore. Ato gjithashtu kanë kërkuar nga qeveritë në vend të tjera të botës të bëjnë të njëjtën gjë.

Por Huawei thotë se ka siguruar plot 46 kontrata komerciale 5G në 30 shtete dhe ka shitur mëse 100,000 stacione 5G. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve