Kim Jong Un thotë se "ka një buton bërthamor në tryezën e tij"

01.01.2018 16:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kim Jong Un thotë se "ka një buton bërthamor në tryezën e tij"

Udhëheqësi i Koresë Veriore, Kim Jong Un, tha të hënën se Shtetet e Bashkuara duhet të jenë të vetëdijshme se forca bërthamore e vendit të tij është realitet dhe jo një kërcënim. Por, ai foli me një ton pajtues gjatë fjalimit të Vitit të ri, duke u dëshiruar sukses lojërave Olimpike dimërore që do të mbahen në Jug në muajin shkurt, ndërsa paralajmëroi mundësinë që Veriu të dërgojë një delegacion për të marrë pjesë.

Kim, i veshur me një kostum gri dhe kravatë të stilit perëndimor, tha në fjalimin e zakonshëm vjetor se vendi i tij kishte arritur suksesin historik të “kompletimit ” të forcës bërthamore dhe shtoi se ai ka një buton bërthamor në tryezën e tij.

“Shtetet e Bashkuara duhet ta dinë se butoni i armëve bërthamore është në tryezën time”, tha ai gjatë fjalimit, që është përkthyer nga agjencia e lajmeve Associated Press. “Tërë hapësira e Shteteve të Bashkuara është brenda rrezes së veprimit të armëve tona bërthamore…Shtetet e Bashkuara asnjëherë nuk mund të fillojnë një luftë kundër meje apo vendit”.

Kim po ashtu bëri thirrje për përmirësimin e marrëdhënieve me Jugun, një ide e përmendur shpesh në fjalime, por pak e përmbushur. Ai tha se Lojërat Olimpike Dimërore në Pyeongchang do të ishin një mundësi e mirë për të shpërfaqur statusin e kombit korean.

Ai tha se Veriu dhe Jugu mund të takohen shpejt për të diskutuar mundësinë që Veriu të dërgojë një delegacion.

Zyra e presidentit të Koresë së Jugut tha se e mirëpret propozimin për të biseduar rreth dërgimit të delegacionit të Koresë së Veriut në Lojërat Olimpike. Zyra e presidentit Moon Jae-in, tha se mbajtja e suksesshme e Lojërave Olimpike në Pyeongchang, do të ndihmonte paqen e harmoninë jo vetëm në Gadishullin Korean dhe Azinë verilindore, por në gjithë botën.

Fjalimi i Vitit të ri, janë ngjarje vjetore në Veri dhe ndiqet nga afër për shkak të paralajmërimeve për drejtimin dhe përparësitë që Kim mund të përcaktojë për vitin përpara.

Fjalimi i këtij viti është parë posaçërisht i rëndësishëm për shkak të tensioneve të larta rreth lëshimit të shpeshtë të raketave dhe provave bërthamore të Phenianit gjatë vitit 2017. Provat ishin në qendër të përplasjeve verbale ndërmjet Veriut dhe presidentit amerikan, Donald Trump, i cili e talli Kimin duke e quajtur atë “njeriu i vogël raketë”.

Kim gjatë fjalimit nënvizoi arritjet ekonomike të Koresë së Veriut dhe vuri theksin tek rëndësia e përmirësimit të standardit jetësor të kombit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese