Kiçmari: S’ka më keq për një ambasador sesa presidenti e kryeministri të kenë qëndrime të kundërta

28.05.2019 00:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kiçmari: S’ka më keq për një ambasador sesa presidenti e kryeministri të kenë qëndrime të kundërta

Diplomati Sabri Kiçmari, duke folur edhe nga përvoja e tij në shërbimin diplomatik për 5 vjet në Austri e për 5 të tjera në Australi, ka thënë se nuk ka situatë më të komplikuar për një ambasador se sa kur kryeministri dhe presidenti kanë qëndrime të kundërta për një çështje të caktuar.

“Fatkeqësisht te ne i kanë ende ashtu. Është një foshnjëri politike”, ka thënë ai në Interaktiv të KTV-së.

Ai ka thënë se Ministria e Punëve të Jashtme duhet që në baza ditore dhe javore të informojë ambasadorët për qëndrimet zyrtare të Kosovës, si dhe t’u japë atyre instruksione.

E duke folur për deklarimin e kryeministrit Ramush Haradinaj, që në një tubim në Prishtinë u tha ambasadorëve të Kosovës se janë qyqarë, Kiçmari tha se ky “është jo vetëm ofendim por edhe e dëmshme për shtetin”.

Ai ka shtruar dilemën se si pret që ta trajtojnë në shtetin mikpritës një ambasador kur shteti i tij e cilëson qyqar.

“Nëse kryeministri i një vendi do ta thoshte në vendin ku unë do të shërbeja ambasadorëve të vet qyqar, unë do të mbaja shënime. Kështu bëjnë edhe të tjerët, dhe si do të presë në një takim një zyrtar i vendit mikpritës kur ai e ka informatën se për kryeministrin e vendit tënd je një qyqar”, ka thënë Kiçmari.

Duke komentuar veprimin e kryeministrit Haradinaj në Berlin, që u tha punonjësve të ambasadës atje se duhet të punojnë, Kiçmari tha se “ishte një veprim populist, i drejtuar për qytetarët e Kosovës”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kiçmari: S’ka më keq për një ambasador sesa presidenti e kryeministri të kenë qëndrime të kundërta

Kiçmari: S’ka më keq për një ambasador sesa presidenti e kryeministri të kenë qëndrime të kundërta

Kabashi: Komandanti më dha urdhër të vras dy persona (Video)

Kabashi: Komandanti më dha urdhër të vras dy persona (Video)

Jovanoviq: Serbisë me Kosovën i duhet paqja, jo territori i saj

Jovanoviq: Serbisë me Kosovën i duhet paqja, jo territori i saj

Haradinaj: Çështja e kufirit me Malin e Zi është ende në proces

Haradinaj: Çështja e kufirit me Malin e Zi është ende në proces

“Nëse s’do ta shpëtoja, Haradinaj do të dënohej në Hagë”

“Nëse s’do ta shpëtoja, Haradinaj do të dënohej në Hagë”

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave