Këto ushqime shkaktojnë akne dhe duhet ti shmangni

31.12.2016 00:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këto ushqime shkaktojnë akne dhe duhet ti shmangni

Shmangni ushqimet me sheqer dhe karbohidrate, që kanë indeks të lartë të glikemisë, që do të thotë se shkaktojnë rritje të menjëhershme të niveleve të sheqerit në gjak.

Nëse hani produkte me bazë djathore, shmangni ato që përmbajnë pak yndyra.

Hani sa më shumë ushqime bimore të shumëngjyrshme.

Disa nga të dhënat më të rëndësishme nga kërkimet janë përqendruar tek lidhja mes akneve dhe ushqimeve të pasura me glicemikë, si sheqer, bukë e bardhë, oriz i bardhë, pasta dhe karbohidrate të thjeshta.

Karbohidratet e përpunuara mirë kanë më pak ose aspak fibra dhe zakonisht shkaktojnë rritje të niveleve të sheqerit në gjak.

Dr. Aires thekson një studim të publikuar në muajin korrik tek revista “Akademia Amerikane e Dermatologjisë” që tregon se dietat që përmbajnë ushqime me glicemi të lartë shkaktojnë zakonisht akne. Ndërsa teste klinike të ndryshme kanë provuar se kufizimi i këtyre ushqimeve mund të ndihmojë në reduktimin e akneve si tek adoleshentët ashtu edhe të rriturit.

Shkencëtarët nuk janë të sigurt, por një arsye mund të jetë sepse ushqimet me glikemi të lartë nuk shkaktojnë vetëm rritje të niveleve të sheqerit në gjak, por çojnë edhe në formimin e hormoneve të ndryshme, si insulina, IGF-1 dhe hormoni i rritjes, që mund t’i përkeqësojnë aknet.

Dr. Aires rekomandon që të konsumoni ushqime të pasura me polifenolë, përbërës bimorë që ulin inflamacionin, shkruan albeu. Polifenolët gjenden më shumë tek ushqimet me ngjyra të ndezura, si manaferrat, çaji jeshil, vaji i ullirit ekstra i virgjër, erëzat, çokollata e zezë, perimet e gjelbra dhe vera e kuqe./Gazeta Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rutina e mëngjesit që ndikon në rritjen e produktivitetit në punë

Rutina e mëngjesit që ndikon në rritjen e produktivitetit në punë

​Bikinit dalin për herë të parë në shitje para 74 viteve

​Bikinit dalin për herë të parë në shitje para 74 viteve

Dikur ishin të bardha, e sot të gjelbra – ekzistojnë dy arsye pse kirurgët i veshin këto rroba

Dikur ishin të bardha, e sot të gjelbra – ekzistojnë dy arsye pse kirurgët i veshin këto rroba

Nëntë dezinfektues duarsh që janë shumë të rrezikshëm për lëkurën

Nëntë dezinfektues duarsh që janë shumë të rrezikshëm për lëkurën

Në kohë të pandemisë, rreth 22 mijë qytetarë nga Kosova e kaluan fundjavën në bregdetin shqiptar

Në kohë të pandemisë, rreth 22 mijë qytetarë nga Kosova e kaluan fundjavën në bregdetin shqiptar

Stafi i kafiterisë “Momo” del negativ me Coronavirus

Stafi i kafiterisë “Momo” del negativ me Coronavirus

Ndodh edhe kjo – vrau komshiun për një pelë!

Ndodh edhe kjo – vrau komshiun për një pelë!

Kryeministri Indian: Bëni yoga, është një mbrojtje e sigurt kundër Covid

Kryeministri Indian: Bëni yoga, është një mbrojtje e sigurt kundër Covid

Në Amerikë, del nga burgu ortaku i Pablo Escobarit

Në Amerikë, del nga burgu ortaku i Pablo Escobarit

Pse burrat i adhurojnë gratë me forma të theksuara?

Pse burrat i adhurojnë gratë me forma të theksuara?

Temperatura të larta gjatë ditës së nesërme

Temperatura të larta gjatë ditës së nesërme

Mendoni dy herë para se të lini dikë të puthë beben tuaj

Mendoni dy herë para se të lini dikë të puthë beben tuaj

Horoskopi sot

Horoskopi sot

Gjinekologët kjo  është mosha ideale për t’u bërë nënë

Gjinekologët kjo është mosha ideale për t’u bërë nënë

Këto janë 10 gjëra që nuk duhet t’i bëni gjatë kohës sa e mbushni baterinë e telefonit

Këto janë 10 gjëra që nuk duhet t’i bëni gjatë kohës sa e mbushni baterinë e telefonit

Ja çfarë ndodh në organizëm nëse nuk hani një vakt

Ja çfarë ndodh në organizëm nëse nuk hani një vakt