Këto këshilla janë sekreti për flokë të bukur në dimër

11.01.2020 19:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këto këshilla janë sekreti për flokë të bukur në dimër

Moti i ftohtë dhe temperaturat e ulëta i bëjnë flokët të ashpër dhe të duken të pajetë. Prandaj duhet treguar një kujdes i madh për ta edhe gjatë stinës së ftohtë. Kush më mirë se parukierja e VIP-ave, Lisa Laudat mund t’ju japë disa këshilla të vlefshme për kujdesin ndaj flokëve? Këto janë këshillat e Laudat nëse doni që flokët tuaj të duken edhe në dimër, po aq bukur sa në verë.

Ju duhet një furçë dhëmbësh

Hidhni pak llakë flokësh në një furçë dhëmbësh dhe ta kalojeni sipër flokëve. Kjo do t’i bëjë ata të duken më të shëndetshëm, më të rregullt dhe nuk do të dridhen lehtësisht siç ndodh zakonsiht në dimër.

Mos i thani me peshqir, përdorni një bluzë në vend të tij

Pasi i keni larë, në vend të peshqirit do të ishte më mirë të përdornit një bluzë pambuku për t`i tharë flokët. Peshqiri është shumë i ashpër për flokët tuaj, ndërsa bluza e pambukut është e butë dhe është një zgjidhje më e mirë gjatë stinës së ftohtë.

Hidratohuni

Ashtu si gjatë verës, edhe gjatë dimrit duhet të konsumojmë shumë ujë, në mënyrë që lëkura dhe flokët tanë të duken dhe të jenë më të shëndetshëm.

Kujdes me krehjen e tepërt

Nëse i krihni shpesh mund t’i këpusni ose t’i ndani majat e flokëve më dysh, kështu që sa më rrallë t’i krihni, aq më mirë.

Shmangni larjen e përditshme

Flokët kanë tendencën të bëhen më shpejt për t’u larë në dimër, por larja e shpeshtë i dëmton ata. Përdorni shampo të thata, në vend të larjes së përditshme.

Kujdesuni për majat e flokëve

Majat e flokëve duken edhe më të thata gjatë dimrit, prandaj duhet të kujdeseni shumë për to. Majat e ndara nuk duken aspak bukur, prandaj përdorni një balsam ose serum në mënyrë që të jenë të kuruara.

Mbani një kapele

Kur flokët nuk janë në gjendjen e tyre më të mirë, mjafton të vendosni një kapele. Ajo i mbron flokët gjithashtu edhe nga shumë elementë të dëmshëm.
BOTASOT

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Bikinit dalin për herë të parë në shitje para 74 viteve

​Bikinit dalin për herë të parë në shitje para 74 viteve

Dikur ishin të bardha, e sot të gjelbra – ekzistojnë dy arsye pse kirurgët i veshin këto rroba

Dikur ishin të bardha, e sot të gjelbra – ekzistojnë dy arsye pse kirurgët i veshin këto rroba

Nëntë dezinfektues duarsh që janë shumë të rrezikshëm për lëkurën

Nëntë dezinfektues duarsh që janë shumë të rrezikshëm për lëkurën

Në kohë të pandemisë, rreth 22 mijë qytetarë nga Kosova e kaluan fundjavën në bregdetin shqiptar

Në kohë të pandemisë, rreth 22 mijë qytetarë nga Kosova e kaluan fundjavën në bregdetin shqiptar

Stafi i kafiterisë “Momo” del negativ me Coronavirus

Stafi i kafiterisë “Momo” del negativ me Coronavirus

Kryeministri Indian: Bëni yoga, është një mbrojtje e sigurt kundër Covid

Kryeministri Indian: Bëni yoga, është një mbrojtje e sigurt kundër Covid

Temperatura të larta gjatë ditës së nesërme

Temperatura të larta gjatë ditës së nesërme

Mendoni dy herë para se të lini dikë të puthë beben tuaj

Mendoni dy herë para se të lini dikë të puthë beben tuaj

Horoskopi sot

Horoskopi sot

Gjinekologët kjo  është mosha ideale për t’u bërë nënë

Gjinekologët kjo është mosha ideale për t’u bërë nënë

Këto janë 10 gjëra që nuk duhet t’i bëni gjatë kohës sa e mbushni baterinë e telefonit

Këto janë 10 gjëra që nuk duhet t’i bëni gjatë kohës sa e mbushni baterinë e telefonit

Ja çfarë ndodh në organizëm nëse nuk hani një vakt

Ja çfarë ndodh në organizëm nëse nuk hani një vakt

Këto janë 5 arsye pse japonezët bëjnë dush në darkë

Këto janë 5 arsye pse japonezët bëjnë dush në darkë

Gjëra të pazakonta që duhet t’i mbani në frigorifer

Gjëra të pazakonta që duhet t’i mbani në frigorifer

Ilaç i magjishëm i natyrës: Kjo bimë me siguri pastron mushkëritë, shëron gastritin, qetëson inflamacionin e lukthit dhe fshikëzën!

Ilaç i magjishëm i natyrës: Kjo bimë me siguri pastron mushkëritë, shëron gastritin, qetëson inflamacionin e lukthit dhe fshikëzën!

Sekretet e Dianës përpara se të bëhej princeshë, shtrati i saj ishte gjatë gjithë kohës me…

Sekretet e Dianës përpara se të bëhej princeshë, shtrati i saj ishte gjatë gjithë kohës me…