Këto janë rregullat kundër koronavirusit

23.03.2020 18:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këto janë rregullat kundër koronavirusit

E dimë që këto ditë keni dëgjuar vazhdimisht t’ju thuhet se çfarë duhet dhe çfarë s’duhet të bëni për të minimizuar rrezikun e koronavirusit.

Megjithatë, të keni informacion të mjaftueshëm nuk ju bën asnjëherë keq. Më poshtë kemi përmbledhur disa nga rregullat që duhet t’i ndiqni patjetër këtë periudhë.

Protokolli i hyrjes në shtëpi

1.Kur kthehesh në shtëpi përpiqu të mos prekësh asgjë.

2.

Hiq këpucët.

3.Dezinfekto putrat e kafshës shtëpiake, nëse e keni nxjerrë jashtë.

4.Hiq rrobat dhe vendosi mënjanë në një qese për t’i larë.

5.Lër çantën, çelësat, portofolin në një kuti në hyrje.

6.Bëj dush. Nëse nuk mundesh, laji mirë të gjitha zonat e ekspozuara.

7.Pastro telefonin dhe syzet me alkool.

8.Pastro sipërfaqet e të gjitha sendeve që ke marrë nga jashtë.

9.Hiqi dorezat me kujdes dhe hidhi në kosh. Më pas laj duart.

10.Kujto që nuk është e mundur të dezinfektosh totalisht. Ideja është të minimizosh rrezikun.

Protokolli i bashkëjetesës me personat e rrezikuar

1.Flini në shtrate të ndara.

2.Përdorni tualete të ndryshme dhe dezinfektojini vazhdimisht.

3.Mos përdorni të njëjtat enë, gota, peshqirë etj.

4.Pastroni dhe dezinfektoni vazhdimisht sipërfaqet që preken më shpesh.

5.Lajini veshjet, çarçafët dhe peshqirët shumë shpesh.

6.Mbani distancë, flini në dhoma të ndara.

7.Ajrosini shpesh dhomat.

8.Telefononi numrat e vënë në dispozicion (127) nëse keni temperaturë më të lartë se 38 gradë dhe vështirësi në frymëmarrje.

9.Mos e ndërprisni karantinën për 2 javë. Për çdo dalje nga shtëpia, rifillon numërimi i ditëve.

Protokolli i daljes nga shtëpia

1.Kur del, vish një xhaketë me mëngë të gjata.

2.Mbaji flokët kapur. Mos mbaj vathë, byzylykë apo unaza. (Kështu do ta prekësh më rrallë fytyrën)

3.Maskën vendose pak para se të dalësh.

4.Përpiqu të mos e përdorësh transportin publik.

5.Nëse del me kafshën shtëpiake, përpiqu ta mbash larg sipërfaqeve të ekspozuara.

6.Mbaj peceta për një përdorim. Përdori për të mbuluar gishtat kur prek sipërfaqe të ndryshme.

7.Mblidheni pecetën dhe hidheni në një kosh të mbyllur.

8.Nëse teshtin apo kollitesh, bëje te bërryli, jo në duar apo në ajër.

9.Përpiqu të mos paguash me para në dorë. Nëse prek paratë, dezinfekto duart.

10.Laji duart pas prekjes së çdo objekti apo sipërfaqeje, ose dezinfektoji me xhel antibakterial.

11.Mos e prek fytyrën, pa larë duart më parë.

12.Mbaj distancë nga njerëzit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


The Hill: Washingtoni përzihet tinëzisht në Ballkan teksa koronavirusi mbërthen botën

The Hill: Washingtoni përzihet tinëzisht në Ballkan teksa koronavirusi mbërthen botën

Krasniqi: Nga 23 të shëruar nga koronavirusi gjashtë janë mbi moshën 60 vjeçare dhe një i moshës 80 vjeçare

Krasniqi: Nga 23 të shëruar nga koronavirusi gjashtë janë mbi moshën 60 vjeçare dhe një i moshës 80 vjeçare

Roth: Administrata Trump mbështeti rrëzimin e Kurtit, si shkak i nxitimit për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Roth: Administrata Trump mbështeti rrëzimin e Kurtit, si shkak i nxitimit për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Një qytetar publikon video të rëndë nga QKUK, thotë se nuk morën trajtim derisa thirrën Policinë dhe Ministrinë

Një qytetar publikon video të rëndë nga QKUK, thotë se nuk morën trajtim derisa thirrën Policinë dhe Ministrinë

Kur pritet të përfundojnë masat ekstreme kundër Covid-19, sipas dr. Izet Sadikut?

Kur pritet të përfundojnë masat ekstreme kundër Covid-19, sipas dr. Izet Sadikut?

Qorrolli: Neni 82.2 i Kushtetutës imponon zgjedhje të parakohshme

Qorrolli: Neni 82.2 i Kushtetutës imponon zgjedhje të parakohshme

Për shkak të koronavirusit, për një ditë Trusti ka humbur 12.8 milionë euro në investim

Për shkak të koronavirusit, për një ditë Trusti ka humbur 12.8 milionë euro në investim

PDK: Kryeministri Kurti u dorëzua para Beogradit në veri – zëvendësi i tij e shpall të ndarë atë pjesë

PDK: Kryeministri Kurti u dorëzua para Beogradit në veri – zëvendësi i tij e shpall të ndarë atë pjesë

Pesë raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 145

Pesë raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 145

Emily i tejkalon kufijtë, foto nudo me burrin në momente intime (Foto)

Emily i tejkalon kufijtë, foto nudo me burrin në momente intime (Foto)

AGK i bën thirrje drejtuesve të RTK-së t’i ndërpresin masat selektive ndaj gazetarëve

AGK i bën thirrje drejtuesve të RTK-së t’i ndërpresin masat selektive ndaj gazetarëve

Raka: Java e dytë e prillit – vendimtare për përhapjen e koronavirusit

Raka: Java e dytë e prillit – vendimtare për përhapjen e koronavirusit

Ambasadori gjerman vlerëson lartë bashkëpunimin mes vete të ministrave Vitia dhe Jevtiq

Ambasadori gjerman vlerëson lartë bashkëpunimin mes vete të ministrave Vitia dhe Jevtiq

Hoti: Në Kosovë s’do të ketë më gjakderdhje, problemet do të zgjidhen me mjete politike

Hoti: Në Kosovë s’do të ketë më gjakderdhje, problemet do të zgjidhen me mjete politike

Abelard Tahiri: Kurti ka dezertuar me paramendim në komunat veriore

Abelard Tahiri: Kurti ka dezertuar me paramendim në komunat veriore

Kurti ka vizituar Radio Televizionin e Kosovës

Kurti ka vizituar Radio Televizionin e Kosovës