Këto janë punët më të paguara në Zvicër për vitin 2019

19.11.2019 18:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këto janë punët më të paguara në Zvicër për vitin 2019

Raporti i fundit në Zvicër ka treguar sa fitojnë njerëzit – përfshirë policinë dhe priftërinjtë.

Duke marrë mbi 9.400 vende pune, “Lohnbuch Schweiz 2019” u përpilua nga Departamenti i ekonomisë dhe punësimit në Cyrih,

Dhe, ndërsa pagat e listuara në raport nuk japin një pasqyrë të saktë të asaj që njerëzit po fitojnë çdo muaj, ato japin një pasqyrë kryesore në të cilën punët paguhen mirë dhe cilat jo.

Punët më të paguara

Raporti tregon, për shembull, që zyrtarët kryesorë financiarë që janë të ri në pozitë kanë një pagë prej 14,000 franga zvicerane (12.460 €) në muaj.

Gjithashtu shumë të paguar janë konsulentët mjekësorë me përvojë në Cyrih. Paga e tyre mujore shënohet në 13,017 franga në muaj, përcjell albinfo.ch.

Ndër të paguarit tjerë të mëdhenj përfshihen diplomatët e niveleve të larta (13,663 franga), menaxherë të rrezikut të kreditit (me pagë fillestare prej 8,769 franga) dhe veterinarë me përvojë (11.320 franga). Dhe, në atë që mund të vijë si befasi, priftërinjtë e famullisë me kishën e reformuar zvicerane në vitin e nëntë të shërbimit kanë një pagë të listuar prej 9.084 franga – një shifër e pandryshuar në vitin e kaluar.

Ndërkohë, një profesionist i IT me kualifikime zvicerane mund të presë që të fitojë 4,615 franga në muaj – një shumë që rritet në 6.669 franga për njerëzit në këtë grup me një diplomë Master, përcjell tutje albinfo.ch. Për policinë në kantonin e Cyrihut, paga është 5,594 franga në muaj dhe për inspektorët me përvojë pune të biletave në trenat në Zvicër, shifra është 4,969 franga.

Fermerët me një kualifikim profesional kanë një pagë të listuar prej 4500 frangash dhe mësuesit e shkollave fillore në Cyrih kanë pagat e tyre mujore të listuara në 7,016 franga në muaj.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Babai nga Suhareka që miqtë ia djegën djalin për së gjalli, kërkon burgim të përjetshëm

Babai nga Suhareka që miqtë ia djegën djalin për së gjalli, kërkon burgim të përjetshëm

Mourinho: Ndeshja bërball bavarezëve do të vlejë për të parë se ku janë lojtarët

Mourinho: Ndeshja bërball bavarezëve do të vlejë për të parë se ku janë lojtarët

Merret vendimi nga FIFA, Blatterin dhe Platinin do t’i padisë

Merret vendimi nga FIFA, Blatterin dhe Platinin do t’i padisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama medalje të Artë ekipeve të huaja të kërkim-shpëtimit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama medalje të Artë ekipeve të huaja të kërkim-shpëtimit

Qmendet Trump: Premtoj 738 miliardë dollarë për mbrojtje

Qmendet Trump: Premtoj 738 miliardë dollarë për mbrojtje

Ambasadorja franceze Butel: Pa përparuar në fushën e sundimit të ligjit s’ka viza

Ambasadorja franceze Butel: Pa përparuar në fushën e sundimit të ligjit s’ka viza

Sindikata e Policisë këmbëngul, këtë muaj rrogat duan t’i marrin sipas Ligjit të pagave

Sindikata e Policisë këmbëngul, këtë muaj rrogat duan t’i marrin sipas Ligjit të pagave

Asamblisti i AAK-së ftohet nga Specialja

Asamblisti i AAK-së ftohet nga Specialja

Përfundon takimi Mustafa – Kurti, s’ka marrëveshje

Përfundon takimi Mustafa – Kurti, s’ka marrëveshje

Thaçi përplaset me Vuçiqin: Kërkimi i kompromisit pa na njohur si shtet është provokim

Thaçi përplaset me Vuçiqin: Kërkimi i kompromisit pa na njohur si shtet është provokim

IKD reagon ndaj sulmeve verbale e ofendimeve që iu bënë monitorueses së tyre në seancë gjyqësore

IKD reagon ndaj sulmeve verbale e ofendimeve që iu bënë monitorueses së tyre në seancë gjyqësore

Thaçi më 24 dhjetor thërret mbledhjen për konstituimin e Kuvendit

Thaçi më 24 dhjetor thërret mbledhjen për konstituimin e Kuvendit

Rama: Italia mbetet partneri kryesor i Shqipërisë

Rama: Italia mbetet partneri kryesor i Shqipërisë

Ligji për gjuhën shqipe pritet ta dominojë fushatën zgjedhore

Ligji për gjuhën shqipe pritet ta dominojë fushatën zgjedhore

Kurti për postin e Presidentit: S`ka pengesë që na ndal në arritjen e koalicionit me LDK-në

Kurti për postin e Presidentit: S`ka pengesë që na ndal në arritjen e koalicionit me LDK-në

Murtezaj: Nga detyrimet e trashëguara Administrata Tatimore mbledh mbi 100 milionë euro

Murtezaj: Nga detyrimet e trashëguara Administrata Tatimore mbledh mbi 100 milionë euro